Qasja e gabuar dhe e rrezikshme në përkrahjen e grupit terrorist Muxhahedinët Khalk

Një gazetë zviceriane, duke vënë në dukje urrejtjen e grupit terrorist Muxhahedinët Khalk në mesin e iranianëve dhe  duke u nisur nga pikëpamja e shumë kritikëve, e quajti qasjen e përkrahësve perëndimorë,  në veçanti atë të Amerikës për të ndryshuar regjimin në Iran,  si një një rrugë të gabuar dhe të rrezikshme. Në një raport të Habilian ku citohet   një lajm ngaTasnim , në një artikull për përballjen me regjimin e Republikës Islamike të Iranit,  gazeta zviceriane "Neue Zürcher Zeitung

"U mbors mali e polli një mi"

Udhëheqësit e Organizatës Muxhahedinët Khalk, u menduan për muaj të tërë se si t'i përgjigjen zbulesave të faqes së Habilian ( Muxhahedinët dhe trafikimi i njerëzve) dhe tani "u mbors mali e polli një mi", dhe me një artikull  të cilin Didban në Iran e quan speca të mbushur me salcë domatesh,  kërkojnë që sipas shprehjes së tyre, ta bëjnë të pa vlefshëm këtë dokument. Muxhahedinët nuk e dinë që personat fatkeqë të cilëve u kanë sjellë këtë bela mbi krye

Raporti i "SPIEGEL" për kampin e muxhahedinëve në Shqipëri: Anëtarët e kësaj organizate praktikojnë vrasjen

Një media gjermane, në një raport rreth situatës së mjeruar të grupit të muxhahedinëve në Shqipëri, duke treguar abuzimet që janë bërë mbi këta persona, shkroi se duke përdorur këtë organizatë, Amerika është në përpjekje për të çuar  përpara politikën e saj kundër Iranit. Sipas raportit të redaksisë së lajmeve nga bota të "Fars News" ,në një raport me titull  "Të burgosurit e rebelimit" , media gjermane "SPIEGEL"  është angazhuar në çështjen rreth gjendjes së anëtarëve të MEK dhe mbështetjes së

Zbulimi tronditës i SPIEGEL Gjermani: Praktika e përditshme e prerjes së fytit në kampin e Organizatës Muxhahedinët Khalk në Shqipëri

Në një raport tronditës, duke hetuar situatën e  muxhahedinëve në Shqipëri dhe mbështetjen që disa politikanë të atij vendi u japin atyre, SPIEGEL ka zbuluar stërvitjet e anëtarëve të Organizatës Muxhahedinët Khalk kundër kundërshtarëve të tyre. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian( Familja e vitkimave të terrorit), në këtë raport revista gjermane SPIEGEL duke vënë theksin mbi ish-anëtarët e kësaj organizate, shkruan:  "Shumë prej burrave dhe grave të çuditshëm të kësaj organizate stërviten tre herë në javë për

MEK nuk ka asnjë lloj përkrahjeje popullore

Anëtari i fraksionit provincial në parlament: Njëra nga cilësitë e ISIS ishte kjo që në çdo vend dhe rajon që futej, fitonte një përkrahje të kufizuar nga njerëzit, por MEK as këtë përkrahje të vogël nuk e ka. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative të Habilian, cituar nga "Khaneye Milet", në përgjigje të pyetjes se kush e zë rolin e ISIS në rajon pas dështimit të tyre, tha:  Vendet reaksionare në jug të Gjirit Persik , janë të gatshëm të

Maryam Rajavi dhe iluzioni i përmbysjes nga Shqipëria

Më në fund pas disa javësh thirrjeje për konferencë dhe mobilizim nga vendet evropiane, në Paris janë mbledhur rreth njëri-tjetrit 300 persona  krah për krah me disa grupe sirianësh, jemenasish, irakianësh dhe afganësh, për të zhvilluar një "protestë të madhe" për lirinë dhe demokracinë e popullit iranian. Kjo ishte si paraprirje për konferencën  anti-iraniane që do të mbahet në Poloni e cila do të zhvillohet nën mbështetjen financiare të Arabisë Saudite dhe do të menaxhohet nga  Mike Pompeo. Ndoshta për popullin

Ambasadori i Iranit rrëfen nga komplotin në Shqipëri për të dëmtuar lidhjet midis Teheranit dhe Evropës

"Ghlam Hussein Muhamed Nia”, Ambasador iranian në Shqiperi, i cili dyshohet se ka shkelur parimet diplomatike u dëbua nga Shiperia dhe u kthye në Iran , dhe thotë: Kjo ishte nje levizje e  Shqipërisë  që të dëbonte  dy diplomatë iranianë nga skenari amerikan-zionist dhe për të minuar marrëdhëniet midis Iranit dhe Evropës.   Ambasadori i Iranit në Shqipëri, duke iu referuar gjithashtu pretendimit të Tiranës për shkelje të rregullave diplomatike nga ambasada iraniane, tha se qeveria shqiptare nuk mund të deklarojë

John Bolton, MEK-u dhe debimi i ambasadorit te Iranit

Debimi me diktatin e keshilltarit amerikan te sigurise John Bolton nga Shqiperia te ambasadorit iranian eshte nje akt i cili ka tronditur rende politiken shqiptare. Qeveria shqiptare e kryeministrit Rama, ministri i jashtem Ditmir Bushati, presidenti Ilir Meta jo vetem qe nuk e kane mirepritur diktatin e John Boltonit, por deri ne keto momente nuk kane bere asnje reagim zyrtar qe te mirepresin debimin e ambasadorit amerikan. Por politikanet e frikesuar te Shqiperise se vogel nuk kane patur rruge tjeter, por vetem se ti binden administrates amerikane e cila pasi ka strehuar ne Shqiperi organizaten terroriste te muxhahedineve iraniane, tanime po e kthen Shqiperine ne nje Afganistan te dyte, ku vendi po kthehet ne nje fushebeteje ndermjet xhihadisteve te MEK-ut

Incidentet qe ndodhen ne prill 1992 treguan natyren e ashper te Muxhahedin khalk

  Ekspertet dhe perfaqsuesit e mediave shqiptare u takuan ne Parlamentin Evropjan dhe I kerkuan vendeve  evropjane qe te ndimonin ne parandalimin e  MKO nga ceshtjet e brendshme dhe te jashtme te vendit te tyre. Perfaqsuesit e parlamentit Evropjan, Anna Gomes dhe Patrishia Lalund organizuan nje tryeze te rrumbullaket mbi “Muxhahedin khalk ne Shqiperi” per te diskutuare kete ceshtje.   Ne fjalen e saj, zonja Anna Gomes foli  per shqetsimin e saj lidhur me oksesin e lire te agjenteve te MKO-se ne

Qeveria shqiptare injoron abuzimet e të drejtave të njeriut në territorin e saj

Një raport i fundit nga Gardian ka zbuluar shkeljet sistematike të të drejtave të njeriut në kampin MKO në Shqipëri. Siç raportuan mediat shqiptare  disa vite me parë , me rritjen e interesit të qeveris Amerikane në përmbysjen e regjimit te Iranit. Disa zyrtarë të lartë amerikanë kanë udhëtuar në Shqipëri për t'u takuar me udhëheqësin e Muxhahedin khalk ne  Shqipëri. Sipas raportit te lajmeve Habilian, raporti i Gardian zbulon se një numër i madh i anëtarëve të Muxhahidëve khalk në Tiranë

Terroristët e MKO po përpiqen të krijojnë probleme në Ballkan

Biseda e Habilian me Uein Medsen - një analiste amerikane dhe ekspert për sigurinë kombëtare.Uein Medsen[1], analiste e lajmeve televizive, gazetare dhe shkrimtare i ekspertëve në fushën e inteligjencës dhe çështjeve ndërkombëtare. Ai ka një histori të shkruar për qendrat e medha botuese si Uilxh Ueis, Prugr siu Kanterpuc, Kurp Uac, Malti Neshnal Manitur.[2] Medsen ka pasur një prani të vazhdueshme si analiste i sigurisë kombëtare dhe këshilltare politike në Fox News , si dhe në ABC, NBC, CBC, PBS, CNN, BBC, Alxhezire

Me sa para I pagon Mariam Rajavi folsit dhe mysafiret ne konferencat e veta?

Takimi vjetor I Mariam Rajavit, udheheqsja e sektit Muxhahedin khalk do te mbahet cdo vit, ne korrik ne sallen Vilpant te Parisit. Kjo salle ka nje kapacitet prej 7000 banoresh, por gjate viteve te fundit ne takimet dhe propagandat e tyre eshte mbushur me turiste te huaj me shume se 100000 (njeqindemij) pjesemarres te pranishem ne takim. Por Muxhahedinet khalk ndryshe nga vitet e meperparshme , qe ne fjalimet vjetore te Mariam Rajavit e mbushin sallen me turiste nga Evropa Lindore, kete

Rrjeti I Televizionit Britanik 4: Muxhahidinet khalk jane ne zhdukje

Londer- Agjencia e lajmeve IRNA- rrjeti 4 televiziv Britanik, me transmetimin e nje dokumentari rreth aktiviteteve dhe menyren se si MEK u perpoq te godiste Republiken Islamike te Iranit., thone se anetaret e ketij grupi jane zhdukur per shkak te ligjeve te veshtira vendase. Sipas  IRENA, ne kete dokumentar, Lindzi Hillsam, gazetar i ketij televizoini, udhetoi per ne Shqiperi per te studiuar aktivitetet e Muxhahidineve khalk dhe po perpiqet te raportoje perseri per kampin e ri. Sipas  raportit , kampi Muxhahidin-e

Raportet e gazetarit Gardian ne tubimin e Muxhahedine khalk; nga “ enderra e turisteve” deri ne “urrejtjen e iranianeve nga Rexhui”

Takimi i grupit Muxhahedin khalk u mbajt dje ne Paris, sipas Gardian, nje pjese e madhe  e vizitoreve te shtetasve te Evropes Lindore dhe refugjateve Siriane te cilet ishin transferuar ne kete vend per udhetim turistik ne Paris, moren pjese ne vendin e mbledhjes.   Agjensia Analitike Habiliane (familjaret e deshmoreve te terrorit te shtetit) dhe qe u cituan nga Fars. Gazetari Gardian raportoi nje raport mbi takimin e djeshem te grupit terrorist Muxhahedin khalk, qe me prezencen e “Rudi Xhuliani” avokat

Konferenca “ Muxhahedine khalk dhe vrasja e nje kombi”, u mbajt me 28 Qershor vjetorit te krimit terrorist

Ne prag te shtate korrikut (28 qershor) dhe pervjetorin e bombardimeve te grupit terrorist Muxhahedin khalk ne zyren e Partise se Republikes Islamike, qe me renejen deshmore te Ajetollah Doktor Beheshti dhe 72 Ministra, Nenkryetar, Deputet dhe anetare te Partise, konferenca “Hipokritet dhe vrasja e nje kombi”. Kompleksi kulturor te Revolucionit Islamik u mbajt ne Teharan. Leksioni u ndoq nga Muhamed Xhvad Hashemi, sekretar i pergjithshem I Fondacionit Habilian dhe Seied Ehsan Qazizade, nje anetar I Levizjes Islamike te Parlamentit Islamik per

Si e hapen Muxhahedinet khalk “Mossad”ne shqiperi?

Fakti qe Muxhahedinet khalk kudo qe te shkojne do te shkaktojne konfliktime  dhe krizen ne ate pike, eshte e qarte dhe e dukshme. Ne Irak ne kohen e Saddamit dhe pas Saddamit ne te dyja kohet prania e Muxhahedineve khalk ne kete shtet ishte vuajtje. Prania gjate viteve te fundit eshte bere nje sfide per insitucionet ushtarake dhe te  sigurise ne Irak. Tani Muxhahedinet khalk kan zhvendosur tensionin e  tyre ne Shqiperi. Shtet I varfer, qe para pranise se Muxhahedineve khalk ishte

Shqiperia, nje streh per terroristet (nga ndertimi i nje kampi per Muxhahedinet khalk, per te pritur daeshit)

Sipas njoftimeve, Shqiperia po pret gjithashtu antare prites te grupit terrorist daeshi nga ballkani pasi priti terroristet Muxhahedine khalk. Kryeministri bullgar Boiko Borisof  beri nje takim te perjavshem ne Tirane duke njoftuar dha lajmin se nje qender kordinimi do te ngrihet ne Shqiperi per ish luftetaret e daeshive qe kthehen ne Ballkan Kryetari i shefave te shtabit te perrgjithshem te Ushtrise Shqiptare per themelimin e Qendres kerkimore per te shqyrtuar ceshtjen e luftetareve te huaj tha: Ne kemi mjafte pervoje per

Kulti Rajavi ka kërcënuar me vdekje ish-anëtarët në Shqipëri

Pas bisedimeve dhe sqarimeve të shumta me anëtarët e ndarë të MEK  dhe gjithashtu pas përfshirjes së organizatës në listën shqiptare të   organizatave terroriste dhe të rrezikshme , Maryam Rajavi u detyrua të tregonte fytyrën e saj të vërtetë  dhe i kërcënoi me vdekje ish- anëtarët  dhe ata që ishin të pakënaqur. Ajo i dha urdhër anëtarëve të brendshëm t'u bëjnë shantazhe dhe presione të gjithë atyre që ishin ndarë nga MEK. Sigurisht që zgjuarsia dhe masat e marra nga ish-anëtarët u

Cilat janë pesë gjërat e ndaluara më kryesore te Organizata Muxhahedinët Khalk?

Përshëndetje miq të dashur Këto ditë që kemi jetuar në Tiranë  jemi dëshmitarë të ndarjes së shumë  anëtarëve të cilët kanë shpëtuar nga robëria e kultit Rajavi, por një e vërtetë tjetër është edhe kjo që në atë kult ekziston një ligj që e ndalon daljen dhe të ndahesh nga ajo nuk është një gjë e lehtë. Jam dëshmitar që gjatë viteve që kam qenë rob te kulti Rajavi, Masoud Rajavi gjatë mbledhjeve të organizatës thonte se t'i bashkohes asaj është mjaft

Libri ''Muxhahedinët Khalk pa maskë'' është botuar

Libri ''Muxhahedinët Khalk pa maskë; një grup terrorist në sy të mediave ndërkombëtare'' është botuar në gjuhën angleze nga Fondacioni Habilian. Sipas qendrës analitike të lajmit Habilian (familjet e viktimave të terrorit), kanë qenë më shumë se 12000 njerëz të popullit iranian që janë vrarë nga grupet terroriste të muxhahedinëve Ky grup i urryer terrorist,  gjatë periudhave të ndryshme kohore, jo vetëm në Iran, por në të gjitha pjesët e botës,  është njohur si një sekt i dhunshem ekstemist Dëshmia e këtij