Incidentet qe ndodhen ne prill 1992 treguan natyren e ashper te Muxhahedin khalk

Categoria: Lajme

 

Ekspertet dhe perfaqsuesit e mediave shqiptare u takuan ne Parlamentin Evropjan dhe I kerkuan vendeve  evropjane qe te ndimonin ne parandalimin e  MKO nga ceshtjet e brendshme dhe te jashtme te vendit te tyre.

Perfaqsuesit e parlamentit Evropjan, Anna Gomes dhe Patrishia Lalund organizuan nje tryeze te rrumbullaket mbi “Muxhahedin khalk ne Shqiperi” per te diskutuare kete ceshtje.

 

Ne fjalen e saj, zonja Anna Gomes foli  per shqetsimin e saj lidhur me oksesin e lire te agjenteve te MKO-se ne Parlamentin Evropjan pavarsisht te dhenave te saj terroriste.

Kriminelet e tjere kibernatike gjithashtu paralajmruan ne detaje rreth kercenimit te MEK-ut vecanerisht ne Shqiperi.

 

Elvis Jazci president I medias se lire ne Tirane ne takimin tha: “ceshtja kryesore eshte se qeveria Shqiptare po ndjek penalisht ata qe duan te bashkohen me Xhihadistet e Sirise, por nuk bejne asgje per te kufizuar Muxhahedinet khalk , kjo teme kritikohet nga mediat.  Nje ceshtje tjeter eshte se refugjatet nga vendet e tjera kane treguare se jane te gatshem te terehqin komunitetin shqiptare. Muxhahedinet khalk nuk deshirojne  te terhiqen . Ata kane ardhur ketu si nje grup terrorist dhe do te kryejne akte terroriste ne te ardhmen. Ata jetojn ne nje kamp paraushtarak dhe udheheqsi I tyre Mariam Rajavi , shkel cdo dit ligjin shqiptar duke kerkuar lufte kunder nje vendi tjeter,kjo ka bere qe udheheqsit suntite te pyesin, qe  nese Muxhahedinet mund te ndjekin xhihadin, pse ne  nuk mundemi ?

 

Rastesisht, ky takim u zhvillua vetem 26 vite pas sulmeve te njekohsishme te MEK-ut mbi pozicoinet diplomatike  te Iranit ne 13 vende.  Agjentet e MEK-ut  kane shenjestruar vazhdimisht pzicionet diplomatike te Republikes Islamike jashte kufijve iraniane. Ministria e puneve te jashtme te Amerikes ne lidhje me MEK ne vitin 1997, thote: “ ne prill te vitit 1992 MEK  sulmuan  ne ambasadat iraniane ne trembedhjete vende te ndryshme per te ngritur aftesine e tyre per te nisur sulme ne shkalle te gjere jashte vendit per te marre vendin .

Kerkimi  I rrjetit Kanadez ne lidhje me terrorizmin pershkruna sulimi e MEK-ut ne Eutaua  ndaj ambasades iranjane”te suksesshme”. “ me pese prill te vitit 1992 ne oren 12:18 te mbasdites ata sulmuna ambasadorin iranian dhe punetore te tjere ne Eutaua. Grupi nga anetaret dhe mbeshtetsit e Muxhahedineve khalk qe demonstruan jashte ambasades iranjane ne Eutaua hyne me force ne ndertesen e ambasades duke perdorur shufra hekuri. Ata sulmuan ambasadorin iranian dhe plagosen gjashte te tjere,  duke shkaterruar deme te renda ne ambasade. Njezet e nente vete u akuzuan per kete sulm. Njezet e nje prej tyre u denuan, dy u armatosen me arme dhe te tjere me me pak akuza.

 

Sulmet perfshinin nje leter per nteresat e Republikes Islamike ne kombet e Bashkuara ne Nju Jork. Sulmi mbi ambasaden iraniane ne Konbera ne Australi ishte gjithashtu intensive dhe disa punetore u plagosen rende.

 

Duke pasur parasysh  te dhenat e tmerrshme te Muxhahedin khalk ne sjellje te dhunshme duket e natyrshme dhe logjike qe gazetaret dhe ekspertet shqiptare, si z.Evlis Jazgi, duhet te keshillojne paramentin Evropjan te jen vigjilent per pranin e MKO ne Evrope. Jazgi ne vazhdim te bisedes se tij ne parlamentin Evropjan tha: “Bashkimi Evropjan, I cili ka me shume ndikim ne Shqiperi, duhet ti kerkoje qeverise shqiptare qe te detyrojne Muxhahedinet te braktisin xhihadin e tyre te dhunshem dhe te bashkerendojne me shoqerine tone dhe te pranojne vlerat e demokracise. MKO duhet  te heqin dore per terrorizem genjeshtrat dhe trillimet ne Shqiperi ti largojne. Ata duhet ti shperndajne milicine e tyre. Dhe njese Mariam Rajavi dhe  te tjere si Estrvan Estivenson jan kunder nesh, ata duhet te negociojne ne menyre demokratike. Duhet te vijne dhe te diskutojne me ne. une ju bej thirrje, si qytetare I Evropes, qe te vendosni presoni me te madh ndaj qeveris  Shqiptare  per te na mbajtur nga kjo organizat e cuditshme terroriste .


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur