Rrjeti I Televizionit Britanik 4: Muxhahidinet khalk jane ne zhdukje

Categoria: Lajme

Londer- Agjencia e lajmeve IRNA- rrjeti 4 televiziv Britanik, me transmetimin e nje dokumentari rreth aktiviteteve dhe menyren se si MEK u perpoq te godiste Republiken Islamike te Iranit., thone se anetaret e ketij grupi jane zhdukur per shkak te ligjeve te veshtira vendase.

Sipas  IRENA, ne kete dokumentar, Lindzi Hillsam, gazetar i ketij televizoini, udhetoi per ne Shqiperi per te studiuar aktivitetet e Muxhahidineve khalk dhe po perpiqet te raportoje perseri per kampin e ri.

Sipas  raportit , kampi Muxhahidin-e khalk ishte ne nje zone te fshatit jashte qytetit Manz, e perdorur me pare per refugjate dhe azilkerkues . ky kamp tani ka rreth 2500  anetare  te MKO dhe eshte nen mbrojtjen e agjencive te qeverise shqiptare te sigurise. Nga pikat e rendesishme te kesaj kohe jane qe gazetaret e rrjetit 4 Britanik per te raportuar ne kampin Muxhahedin khalk u perballen me nje goditje te dhunshme ndaj zyrtareve shqiptare. Ai as nuk eshte lejuar te hyje ne kamp pasi nuk kishte karte qe vertetonte qe ishte gazetare dhe u akuzua per sipunazh. 

Gazetaret e rrjetit 4 Britanik po pyesnin me cudi: por ketu eshte Shqiperia dhe eshte e veshtire te kuptohet pse eshte e pamundur  te arrij ne kamp. Ai vazhdoi, sipas masave te siguris ishte e ndaluar qe dikush   tjeter pervec anetareve te grupit te afroheshin ne kamp me shume se njeqind metra.

Raporti I rrjetit 4 Britanik permend qellimin perfundimtar te MKO per te goditur Republiken Islamike te Iranit dhe shton se po kompletojn politiken e Shtepis se Bardhe kunder Iranit duke pagar ryshfet ndaj miqeve te tyre te ngushte, Donald Trump.

Ky raport duke riprodhuare pjese te verejtjeve te keshilltarit te siguris  kombetare te Shtepis se Bardhe Xhan Bulton  ne takimin e fundit me kryeministrin tha se ai kishte theksuar se politika e Shtepis se Bardhe duhet te jete nje ndryshim i qeverise ne Iran.

Ky raport vazhdon te thote  se ky grup terrorist eshte nje I ashquajtur besim fetar qe nxit vete-pohimin nepermjet pastrimit te trurit te anetareve te saj, promovon (ekstremizimin) ky grup gjithashtu denon njerzit qe shkelin rregullat.

Nje pjese tjeter e ketij dokumentari  eshte duke u zhvilluare gjate luftes Iran-Irak dhe kujton se anetaret e grupit luftuan kunder vendit te tyre me pranin e trupave te regjimit Baath. Sipas rrjetit4 Britanik, Iranianet I konsiderojne keta njerez si tradhetare.

Ky raport tregon se si anetaret e ketij grupi terrorist, permes rrjetit Kibernatik dhe rrejteve shoqerore. Po godasin Iranin brenda dhe  po perpiqen te pretendojne se njerzit brenda Iranit kane qene pro- drejtues te ketij grupi.

Personi me pseudonimin Haasan qe me pare kishte punuar afer ketij grupi tha ne nje bisede me rrjetin4 Britanik se ai ishte pergjegjes per krijimin e llogarive mashtruese , ku dergoi nje mesazh ne Twiter, qe ishte ne mbrojtjen e grupit terrorist.

Ai tha: “Qellimi yne ishte te tregojme se populli iranian eshte perkrahes I ketij grupi (Mariam Rajavi) “.

Ne fund raporti ve ne dukje se grupi Muxhahedine khlak po kercenon veten me shume se nje kercenim ndaj Republikes Islamike te Iranit. Sipas rrjetit Britanik 4 anetaret e grupit do te jene vjeteruar dhe nuk do te kete brez te ri.

 


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur