Raportet e gazetarit Gardian ne tubimin e Muxhahedine khalk; nga “ enderra e turisteve” deri ne “urrejtjen e iranianeve nga Rexhui”

Categoria: Lajme

Takimi i grupit Muxhahedin khalk u mbajt dje ne Paris, sipas Gardian, nje pjese e madhe  e vizitoreve te shtetasve te Evropes Lindore dhe refugjateve Siriane te cilet ishin transferuar ne kete vend per udhetim turistik ne Paris, moren pjese ne vendin e mbledhjes.

 

Agjensia Analitike Habiliane (familjaret e deshmoreve te terrorit te shtetit) dhe qe u cituan nga Fars.

Gazetari Gardian raportoi nje raport mbi takimin e djeshem te grupit terrorist Muxhahedin khalk, qe me prezencen e “Rudi Xhuliani” avokat dhe “Donald Tramp” president i Amerikes, u mbajt ne Paris, France, ky takim i referohet urrejtjes se popullit iranian nga ky grup dhe shkroi se nje pjese e audiences ne Samid u ndoq nga qytetare te Evropes Lindore te cilet po ndiqnin konferencen pasi kishin ardhur ne nje udhetim turistik ne France.

 

Ne shkrimet e gazetarit Gardian , vitin e kaluar mysafir i nderuar i tubimit ishte”Xhan Bolton” qe aktualisht eshte nje konsulent I sigurise per Tramp.

Te ftuar te tjere te mitingut mbreme ishin “Bill Richardson” ish-ambasador ne Kombet e Bashkuara dhe “Estefan Harper” ish kryeministeri i pare Kanadez.

 

Gardian ne vazhdim te shkrimve te tij,akoma nuk e ka bere te qarte nese folsit e tubimit moren nje shume per fjalimet e tyre apo jo, por ky grup I pagoi “shuma te larta per folsit e njohur”.

 

Sipas raportit, ne takim moren pjese rreth 4000 njerez “shume prej te cileve ishin kerkues te azilkerkuseve dhe te rinj te Evropes Lindore , qe ishin per nje udhetim te fundjaves ne Paris; u derguan me autobuz ne takim.

 

Raporti thote, shumica e vezhgusve te politikave te Iranit thone se grupi “ka nje nivel minimal mbrojtje brenda Iranit, per shkak te perdorimit te dhunes dhe

 

Lidhja e ngushte me sherbimin e inteligjences izraelite eshte urryer ashper”.

 

Ne shkrimet e Gardian te shtunen (dje), rreth 4000 njerez, qe gjysma prej tyre ishin nga Polinia, Cekia, Sllovakia, Gjermania apo Siria u derguan  ne Paris me autobuz. Disa prej tyre erdhen ketu nepermjet nje thirrje ne Facebook qe premtoi nje udhetim ne Paris me ushqim dhe strehim per vetem 25 euro.

 

Prania e qytetareve te Evropes Lindore ne Samitin e Muxhahedin khalk.

Gazeta britanike vazhdoi, qindra refugjate siriane qe jetonin ne Gjermani erdhen ne Paris me keto premtime, dhe “shume prej tyre sbardhnin poshte pemeve nga fjalimet e gjata te tyre”

 

Nje nene e re siriane qe  po merrte pjese ne takimin, me dy femijet e saj, I tha Gardianit: “Ne e pame kete oferte ne Facebook dhe rame ndakord te vijme me pushime. Une kurre nuk kisha ardhur ne Paris. Une nuk di asgje per Muxhahedin khalk” (Muxhahedin khalk)”.

 

Grupi Muxhahedin khalk, qe disa vite me pare ishte ne listen e grupve terroriste ne Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ne vitet e fundit ka lene listen lobim te gjere dhe shuma te medha qe u paguhen politikaneve perendimore  dhe cdo vit me pajisje  te tilla si udhetime falas ne Paris ose Abuzimi I azilkerkuseve do te mbaje tubime ne kryeqytetin e Francez. Ne keto takime, ish-politikanet perendimore gjithmone mbajne fjalime ne mbeshtetej te Muxhahedin khalk duke marre fonde te renda.

 

Gjumi i renduar i turisteve ne samitin e Muxhahedin khalk.

 

Kanali NBC raportoi kohet e fundit per mardheniet midis grupit Muxhahedin khalk dhe politikaneve amerikane. Nje pjese e ketij raporti tha: Tani,

 

Muxhahedin khalk paguan mijera dollare per politikberesit amerikane

 

 “Xhan Estuker” eshte sekretari i revistes “Difens Post” e cila eshte fokusuare ne aktivitetet e ketij grupi per shume vite. Ne NBC ka then se Bolton tashme ka marre me shume se 180000 dollare nga ky grup dhe ka reklamuare per ta ne kembim te saj.

NBC ka mbuluar mardheniet midis Xhuliani dhe grupit dhe ne emer te tij ka thene se mardhenia e tij me grupin ka filluare qe nga vitin 2008. Ai pohon se nuk mban mend sa para ka marre nga muxhahedine khalk, duke thene se emri I grupit ishte “gabimisht” I vene  ne listen e grupve terorriste amerikane.

 


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur