Terroristët e MKO po përpiqen të krijojnë probleme në Ballkan

Categoria: Lajme

Biseda e Habilian me Uein Medsen - një analiste amerikane dhe ekspert për sigurinë kombëtare.Uein Medsen[1], analiste e lajmeve televizive, gazetare dhe shkrimtare i ekspertëve në fushën e inteligjencës dhe çështjeve ndërkombëtare. Ai ka një histori të shkruar për qendrat e medha botuese si Uilxh Ueis, Prugr siu Kanterpuc, Kurp Uac, Malti Neshnal Manitur.[2] Medsen ka pasur një prani të vazhdueshme si analiste i sigurisë kombëtare dhe këshilltare politike në Fox News , si dhe në ABC, NBC, CBC, PBS, CNN, BBC, Alxhezire dhe MSN BC [3] Ai gjithashtu ka bashkëpunuar me rrjetet e Rusisë Sot dhe Rrjetet të Shtypit të Televizionit. Medsni është ftuar nga qeveria franceze si një dëshmitare në Dhomën e Përfaqësuesve, Tribunalin Penal Ndërkombëtar për Ruandën dhe hetimin gjyqësor të terrorizmit. Në vijim është një intervistë e plotë  me faqen e internetit analitike Habilian (familja e dëshmorëve terroristë të vendit) me këtë gazetar amerikan lidhur me gjendjen e fundit të grupit terrorist të MKO në Shqipëri.

 

Si pyetjen e parë, ju lutemi shpjegoni rreth të njohurit tuaj me Organizaten Moxhahedin Khalk (MKO) dhe cilat karakteristika të këtij grupi ju kanë bërë të interesuar për të studiuar atë?

 

 Në vitin 2005, në një letër kam shkruar: "Forcat Speciale të Operacioneve Britanike, në një përpjekje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara, MEK dhe Fronti Demokratik Popullor Arab, kanë filluar një zinxhir bombardimesh në provincën Khuzestan të Iranit, të organizuar nga kufiri i Irakut. Ndërtesat e Ministrisë së Strehimit dhe Zhvillimit Urban, Byroja e Ndërtimit dhe Inxhinierisë Civile, Zyra e Guvernatorit Khuzestan, Qendra për Sound dhe Televizion dhe një qendër tregtare ishin objektivat e synuara për sulmet dhe bombardimet e tjera që synonin rafinimin e Abadan dhe Pol Kian Pars por nuk ishin te suksesshëm, megjithatë sulmet mbi tubacionet e naftës dhe duke perfshire edhe tubacionet e naftes Abadan- Mahsher ne menyre te vazhdushme.

Më pas, një shoqërues i Organizatës Mojahedin Khalq më dërgoi një letër që më kërkoi të tërhiqja artikullin tim dhe t'i ktheja deklaratat e mia. U ndalua të tërhiqja deklaratat e mia në atë artikull, sepse ky artikull bazohej në informacionin që ishte marrë nga burime shumë të besueshme në Lindjen e Mesme.

 

Çfarë karakteristikash në këtë grup do të dëshironit të lexoni ?

 

Organizata u bë pjesë e një rrjeti jo-konsensuale që kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të ndërhyjnë në Iran, pasi SHBA-të pushtuan pushtimin katastrofik të Irakut. Pas humbjes së madhe në Irak, organizata kishte partneritete të ngushta me mbështetësit ekstremist izraelitë. Këto përfshijnë Ricard Perl, Maikel Ledin dhe Daniel Pipes. Sam Beran Bek, i cili tani është përfaqësuesi special i Z. Tramp për Lirinë Fetare dhe ish-përfaqësuesi Demokratik i Tom Lantos, është një nga njerëzit e tjerë që MEK eshtë e lidhur ngushtë me të. MKO gjithashtu ka mbështetje politike nga të dyja palët në Shtetet e Bashkuara, si individë të tillë si Rudolf Xhuliani, avokati personal i Tramp dhe Xhohn Bolton, këshilltari i sigurimit kombëtar i Tramp.

 

Pas viteve të hulumtimit dhe studimit për këtë grup, çfarë mendimi keni per ata? A besoni se ata duan te eleminojne dhunën dhe qe duan lirine? A besoni se po pretendojn të jene demokratik dhe liberal?

 

Organizata është një tubim i Fadaian Rajavi  që kryejnë sulme terroriste kundër Iranit dhe Shiitëve të Irakut, i cili mbështetet nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Izraeli dhe Arabia Saudite. Rajavi, udhëheqësi i sektit, si udhëheqësit e kultit të Skientologjis, sektin unfunksional dhe sektin që tashmë po formohet rreth Tramp. Sektet nuk janë as demokratike, as libertariane, sepse anëtarët e tyre duhet të kenë besnikëri të plotë ndaj udhëheqësve të sektit. Kjo vlen për këtë grup për Rajavi.

 

Sipas njoftimeve, ka pasur ndërveprime midis grupit ISIS dhe forcave në Irak dhe Siri. A jeni dakord me këtë propozim? Cilat janë pikat e përbashkëta midis këtyre dy grupeve për të punuar me njëri-tjetrin.

 

Cfere eshte ky bashkepunim  me njeri-tjetrin?

 

Bashkepunimi midis organizates MKO dhe ISIS eshte per shkake te kundershtimit, te tyre te perbashket ndaj Iranit dhe qeverise ekizistuese ne Bagdad dhe Demshgh. Kjo ishte nje lidhje ekspeditive, por ishte e ngjashme sepse  ISIS eshte gjithashtu nje sekt I bazuar ne Al-Bagdadi, nese eshte ne jete, dhe gjithashtu Rajavis jane thjesht shabat qe ushqejne friken dhe dobesine e te tjereve . midis njerezeve te tille, qe keto udheheqen natyrisht jane ne kerkim per te gjetur shpirtin e tyre pasues.

 

Ju lutem shpjegoni  rreth kontekstit politik ne Shqiperi qe lehtesoi transferimin e anetareve te MEK-ut ne kete vend.

 

Shqiperia eshte nje vend I zgjedhur per Muxhahedinet khalk .

Sepse ky vend I meparshem ka mbeshtetur gjithashtu perpjekjet e Shtetve te Bashkuara dhe te NATO-s per te pajisur dhe mbeshtetur grupe terroriste si Ushtria Clirimtare e Kosoves dhe Ushtria  Clirimtare e kombeve Maqedonase , qe te dyja keto ishin grupe Shqiptare.

 

Nga ju eshte raportuar se Shtetet e Bashkuara kane shtyre qeverine shqiptare qe te lejoje disa prej terroristeve te ISIL te bashkohen me aleatet e tyre ne organizaten MKO. A eshte e mundur te jepni shpjegime te detajuara ne kete drejtim? Cila eshte deshmia juaj per kete kerkese?

 

Rajoni I Ballkanit ishte ne baze te Al-ghaede dhe tani eshte nje baze e ISIL Asame bin Laden ne  funde te viteve nentedhjete jetonte ne Bosnje dhe madje udhetoi me pasaporten e tij te leshuar nga ambasada e Bosnjes ne Vjene te Austrise ky informacion erdhi tek une nepermjet nje shteti  anetar I NATO-s qe ishin pergjegjes per ruajtjen e paqes ne Bosnje. Ky shtet eshte Norvegjia.

Al-ghaede ne fund te jetes se saj dhe tani Muxhahedint khalk, jane ne nje shtet qe akoma ka elemente te Ushtrise Clirimtare te Kosoves, qe eshte nje grup terrorist I mbeshtetur nga SHBA dhe NATO. Shteti qe ka ofruar ISIL-in me nje platvorme terroriste qe ne ato grupe se homologet e tyre, bejne veprat e tyre krmiminale.

Shqiperia si anetare ne qendren e rekrutimit te organizates CIA-s  nga mesi I popullit shiptare dhe te tjereve per tu bashkuar me grupet Takfiri ne Siri dhe Irak ishin aktiv. Nen drejtimin e Xhan Bernan [ 12]  stacioni I CIA-s I organizates ne Milano ishte pika qendrore per rekrutimin  e mafias shqiptare, qe kishin nje tunike xhihadiste dhe bashkuan forcat me ISIL dhe Al-kaiden per te udhetuar ne Siri per te luftuar qeverine e Bushar Asadit.

Shume aktiviste Shqiptare ne Siri u kthyen ne Ballkan dhe ishin gati per te nisur operacionin “Shqiperia e madhe” e gjithe ajo qe nevojitej ishte te leshonte nje urdher personal nga Brenan. Urdheri u leshua me 7 dhjetor 2016 ne radhe te pare nga kryeministri Shqiptare- Edi Rama [13] dhe Ministri I Mbrojtjes ne Shqiperi Mimi Kodheli [14] dhe shefit te policise kombetare Shqiptare te Haki Katu [15] I cili u bind menjeher.

 

Cilat jane qellimet e ShBA dhe NATO-s per transfrimin e anetareve  te MEK-ut ne Shqiperi?

 

Organizata e MKO, I pajisur me arme  ne Irak nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO-s u detyruan te largohen nga Lindaj e Mesme. Shteti Shqiptare u zgjodh per kete transferim, sepse ka  nje popullsi te madhe myslimane. Ushtaret e MKO dhe terroristet e trajnuar priten te krijojne probleme ne Ballkan,vecanerisht ne rajonin [16] e Serbise, Maqedonise, Malit te Zi, Bosnje Hercegovines dhe Bullgarise.

 


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur