Shqiperia, nje streh per terroristet (nga ndertimi i nje kampi per Muxhahedinet khalk, per te pritur daeshit)

Categoria: Lajme

Sipas njoftimeve, Shqiperia po pret gjithashtu antare prites te grupit terrorist daeshi nga ballkani pasi priti terroristet Muxhahedine khalk.

Kryeministri bullgar Boiko Borisof  beri nje takim te perjavshem ne Tirane duke njoftuar dha lajmin se nje qender kordinimi do te ngrihet ne Shqiperi per ish luftetaret e daeshive qe kthehen ne Ballkan

Kryetari i shefave te shtabit te perrgjithshem te Ushtrise Shqiptare per themelimin e Qendres kerkimore per te shqyrtuar ceshtjen e luftetareve te huaj tha: Ne kemi mjafte pervoje per te marre pjese ne kete plan dhe per te trajtuar ceshtjen e luftetareve te huaj.

Ndoshta mendimi i tij eshte se ai ka pervoje ne menaxhimin dhe crrenjosjen e 3000 individeve nga Muxhahidinet khalk qe jane ne kete vend. Ne kete rast, ata gjithashtu duhet te raportojne per procesin e radikalizimit te ketyre individeve

Eshte interesante qe Udheheqsi i Partise Republikane te Shqiperise Fatmir Mediu, i  cili eshte nder mbeshtetsit e Muxhahidineve klalk, dje i beri thirrje qeverise Shqiptare te hyje ne ish- anetare te daeshive.

perfaqesuesi i kuvendit te Shqiperise, duke mos permendur pranine e reth 3000 terrorist Muxhahidine ne Shqiperi dhe nje kosto prej mbi 7 milarde dollare per dertimin e ketyre kampeve.

ka ndermarre hapa drejt ngritjes se nje kampi per mirmbajtjen e militanteve te daeshive qe jane kthyer nga Siria, qe per shqipetaret eshte e rrezikshme.

Mediu shtoi: sot, siguria jone kombetare eshte ne rrezik me te madhe se kurre.

duket se ai nuk e enjeh sfondin dhe rrezikun e antareve te Muxhahidineve khalk ne vend.

 

Ai duhet te pyetet nese ka pasur me shum se nje duzine qytetare te Ballkanit qe kane qene ne grupin terrorist te daeshive per disa kohe, ose 3000 te huaj qe kishin nje histori vrasjesh dhe operacionesh vetevrasese, kjo ka qene subjekt i vdekjes per shume vite ne mbare  boten, prandaj siguria kombetare e  Shqiperise ishte ne rrezik duke cuar Muxhahidinet khalk ne territorin e saj.


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur