Si e hapen Muxhahedinet khalk “Mossad”ne shqiperi?

Categoria: Lajme

Fakti qe Muxhahedinet khalk kudo qe te shkojne do te shkaktojne konfliktime  dhe krizen ne ate pike, eshte e qarte dhe e dukshme.

Ne Irak ne kohen e Saddamit dhe pas Saddamit ne te dyja kohet prania e Muxhahedineve khalk ne kete shtet ishte vuajtje.

Prania gjate viteve te fundit eshte bere nje sfide per insitucionet ushtarake dhe te  sigurise ne Irak.

Tani Muxhahedinet khalk kan zhvendosur tensionin e  tyre ne Shqiperi. Shtet I varfer, qe para pranise se Muxhahedineve khalk ishte me pak i popullarizuar. Tani duket se po hyn ne disa nga  problemet qe po krijohen nga prania e Muxhahedineve khalk.

Hyrja e drejteperdrejt e Izraelit  dhe hapja e zyres zyrtare se Mossadit ne kete shtet jane  nder te njejtat efekte te pranise se Muxhahedineve khalk ne Shqiperi.

Mediat shqiptare kane dhene detaje per lajmin e vizites se ministres shqiptare te Mbrojtjes ne Izrael kohe me pare. Nje vizite qe nuk ishte  shume e prekur por ishte e rendesishme ne te gjitha aspektet.

Izraelitet perpara udhetimit, kishin qene ne bisedime  me atoritetet shqitare per te kerkuar deshmi te aktiviteteve te inteligjences se Iranit kunder grupit terrorist Muxhahedineve khalk ne Shqiperi, te cilat do te ishin ne dispozicion te qeverise shqiptare.

Zonja kashka Ministrja e Mbrojtjes se Shqiperise udhetoi per ne Izrael dhe rezultati ishte dhurimi i armeve te regjimit Serian per Tiranen dhe marrveshja e saj me hapjen e zyres se Mossadit ne kryeqytetin e Shqiperise.

Disa media Shqipetare qe kishin informacion per kete udhetim pretendojne se prania e drejteperdrejt dhe e menjehershme e Mossadit ne Shqiperi, nenkupton transferimin e luftes midis Iranit dhe Izraelit ne tokat shqipetare. Ajo po behet nje grindje mes te dyve.karburanti dhe dru zjarri ne kete lufte qe eshte duke u pergaditur dhe qe Shqiperia do te shohe efektin e saj ne te ardhmen e afert .

Mbeshtetja e Izraelit per Muxhahedinet khalk ne shqiperi, dhe tani lidhja e drejteperdrejt me ate, me shum se nga demtimi i Iranit, I cili ka nje eksperjence te gjate  se si te bejn durim me angazhimin e Muxhahedineve khalk. Shqiperia do te perballet me tensione dhe probleme politike dhe te sigurise.

Ndoshta nje nga treguesit e hershem te mbeshtetjes se Tel Aviv per Muxhahedinet khalk eshte nje pages me para prej nje milion euro, sipas te cilave organizata joqeveritare FARA Shqiperi .

Ai ishte pergjegjes per ndertimin e  kampit ne Manez ne periferi te Tiranes. Thuhet se Izraeli ka siguruar parat  keto para nepermjet nje numri te hebrenjeve Shqiptare te lidhur me kompanine, kishin mberritur nga jashte brenda auroportit te Tiranes dhe me pas u arrestuan, ishte vendosur per ndertimin e kampit te Muxhahedineve khalk dhe paisur ate.

Hyrja e agjencise se inteligjences izralite Mossad ne Shqiperi duhet te konsideohet si nje rrezik per qetesine dhe stabilitetin e Ballkanit, vecanerisht te Shqiperise. Pervoja e pranise se Muxhahedineve khalk ne Irak ka treguar se njerezit e ketij grupi jane berthama shkaterruese,pervec nderhyrjes ne punet e brendshme politike, ata kane kontaktuar kundershtaret e saj politike dhe kane ndermarre masa shkaterruese te sigurise kunder qeverise se re te irakut.

A ka qeveria Shqiptare aftesine per te paguar koston e pranise se ketij kulti terrorist dhe destruktiv? Qeveria Shqiptare nuk duhet te harroje rolin e Muxhahedineve khalk ne bashkepunimin me Mossdin ne vrasjen e shkenctareve  dhe aktivisteve iraniane. Mossad eshte nje organizat qe ka  luajtur nje rol te drejtperdrejte ne vrasjen e me shume se 600 dijetareve irakiane pas permbytjes se regjimit te Sadam Huseinit dhe roli I saj themelor ne krijimin e pasigurise kudo ne bote eshte i pamohueshem.

Shqiperia eshte nje vend musliman dhe hyrja e Izraelit ne vend nuk do te sjelle asgje vec paqendrushmerise.

Organizata Muxhahedineve khalk kane nje mision tjeter pervec sigurimit te drureve te zjarrit per te djegur kete vend.


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur