Familjet e anëtarëve të Organizatës Muxhahedinët Khalk(Kultit Rajavi) në Shqipëri, bëjnë thirrje për ndihmë

  Në Iran, familjarët e anëtarëve të MEK të cilët mbahen të burgosur në  një kamp të organizatës në Shqipëri, kanë krijuar një peticion duke i bërë thirrje Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, që t’i ndihmojë  të kontaktojnë me të dashurit e tyre. Peticioni ka marrë afërsisht 11,000 firma. MEK u përgjigj duke i sulmuar familjarët, duke i quajtur terroristë dhe mercenarë, duke pretenduar se ata do të vijnë për të sulmuar kampin me raketa. Deri më tani, qeveria shqiptare ka qëndruar e heshtur në lidhje me këtë çështje si pasojë e presionit të mbështetësve të MEK.    Por presioni po rritet nga të dyja palët, qoftë nga familjarët dhe nga anëtarët brenda kampit, të cilët detyrohen me dhunë të

A mund t’i mbijetojë MEK infektimit nga virusi Korona në Shqipëri?

  Në një intervistë me Balkan Post, Dr. Olsi Jazexhi, një historian kanadezo-shqiptar, argumentoi se mundësia që virusi Korona të ketë infektuar kampin e Muxhahedinëve Khalk (MEK) në Shqipëri, është shumë e madhe.   Më poshtë do të prezantohet një kopje e intervistës:   Balkan Post: The Intercept ka publikuar një pjesë sipas së cilës MEK ka izoluar, zhdukur dhe torturuar shumë nga kuadrot e saj në mënyrë që të nënshtrohen, duke përfshirë dhe detyrimin e dhjetëra anëtareve femra për të bërë seks me Massoud Rajavin, dhe ndërhyrjen kirurgjikale të sterilizimit. Cili është mendimi juaj në këtë lidhje me këtë?   Olsi Jazexhi: Përshëndetje Balkanpost dhe faleminderit që po më intervistoni përsëri.   Kjo pjesë e shkruar për The Intercept

Covid-19/MEK /Shqipëri

  MEK ka ndërprerë të gjitha mbështetjet financiare për disa nga ish-anëtarët e saj. MEK u jepte shuma të vogla parashë disave prej atyre që kishin braktisur kultin me kushtin që të mos flisnin për eksperiencën e tyre në kult, dhe/ose të kryejnë disa aktivitete si spiunimi mbi ish-anëtarët e tjerë. Tani MEK ka ndaluar së paguari për javët e fundit, duke u thënë “Tani është Koronavirusi dhe ne nuk kemi nevojë për ju”. Njëre prej tyre ka vendosur të shkojë para Ministrisë së Punëve të Brendshme, të protestojë dhe të kërkojë ndihmë. Disa ish-anëtarë që e njohin atë kanë publikuar komente duke thënë: “Sigurisht që ti duhet të ndihmohesh, por kjo është ajo që merr kur ti mbështetet te

Mosadi e përdor MEK-un si një vegël

  Garth Portet , historian , gazetar hulumtues dhe investigues i çështjeve të sigurisë në Amerikë, në një raport për revistën “Griezon”, ka shqyrtuar eksepriencën e përdorimit të MEK si një vegël nga ana e Mosadit.   Sipas raportit të shërbimit ndërkombëtar të Habilian, në raportin e tij, Garth Porter, me anë të dokumentimit të hetimeve të kryera nga revista Griezon rreth dy personave me profil të lartë të CIA-s, shprehet se informacionet e siguruara nëpërmjet kryeministrit të regjimit sionist në konferencën për shtyp në prill të vitit 2019, ku ai  pretendon se Irani po zhvillon në mënyrë të jashtëligjshme programin e tij bërthamor në shkretëtirat e jugut të Teheranit, janë të pavërteta dhe shpifje të sionistëve.   Në një

Shefi i diplomacisë iraniane dënoi Trumpin për retwett-in e një llogarie të lidhur me MEK

  Ministri iranian i Punëve të Jashtme, Javad Zarif, ditën e mërkurë akuzoi presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump se po bënte kërcënime të cilat më parë janë brohoritur nga “terroristët e Sadam Husejnit”.    Shefi i diplomacisë iraniane, i referohej një grupi që ka bërë pjesë në listën amerikane të organizatave terroriste, Muxhahedinët Khalk (MEK), një grupi opozitar iranian  që më parë ka bashkëpunuar me autokratin irakian , Sadam Husejnin.    E gjitha filloi ditën e mërkurë, kur Trump tha në një tuit se ka urdhëruar marinën amerikane të qëllojë dhe të shkatërrojë çdo barkë iraniane të armatosur që kërcënon anijet amerikane. Postimi i presidentit të SHBA-ve ishte festuar nga një llogari e lidhur me MEK-un.

Përpjekjet e muxhahedinëve për të përfituar nga përhapja e Koronavirusit

  Ambasadori i Iranit në Londër paralajmëroi se rrjeti i Organizatës Muxhahedintë Khalk dhe lëvizjet kundërshtare të Republikës Islamike të Iranit jashtë vendit, me një plan mediatik dhe politik shumë mediokër, sipas mendjes së tyre të papjekur, kërkojnë të mashtrojnë njerëzit dhe opinionin publik.   Hamid Baidinezhad, ambasadori i Republikës Islamike të Iranit në Londër, në një shkrim që bëri ditën e martë, theksoi se grupet kundërshtare të Republikës Islamike të Iranit jashtë vendit, duke përfituar nga politikat mediatike dhe lameve mediokër, po përpiqen që temën e përhapjes së Koronavirusit ta përdorin si një mjet për të mashtruar opinionin publik në Iran.   Baidinezhat shkroi: “Media e Organizatës së Muxhahedinëve Khalk dhe e lëvizjeve kundërshtare të Republikës Islamike të Iranit

Zbulimi i laboratorëve bilologjik të Amerikës në Gjeorgji

  Ministria e Mbrojtjes e Rusisë zbuloi se Pentagoni ka hapur laboratorë të armëve biologjike në Gjeorgji, në kufi me Rusinë, dhe ky është një kërcënim për Moskën dhe Pekinin.   Sipas raportit të  qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, të cituar nga  qendra informuese e kanalit “Khabar”, ky veprim i Amerikës ka shkelur të gjitha konventat ndërkombëtare.   Pas investigimeve të dhëna në shërbim të Rusisë nga ish-ministri gjeorgjian i informacionit , është konfirmuar shqetësimi i Moskën në lidhje me veprimet e  Washingtonit në Gjeorgji, të cilat janë në kundërshti me të gjitha  konventat ndërkombëtare.   Në këtë deklaratë theksohet se Amerika po përpiqet të anashkalojë traktatet e mospërdorimit të armëve bilogjike dhe kimike, dhe të forcojë fuqinë kimiko-biologjike

Mospërfillja e rregullave të shëndetësisë nga Muxhahedinët Khalk, e ka vendosur Shqipërinë në rrezik

Studiuesja e qendrës El-Beyan në Bagdad,  shprehu alarmin për mosbindjen e muxhahedinëve ndaj rregullave të vendosura nga qeveria shqiptare në lidhje me virusin Korona dhe paralajmëroi për pasojat shëndetësore në vend Sipas raportit të redaksisë ndërkombëtare të Habilian, Katerin Shakdam, hulumtuese e çështjeve politike dhe studiuese e qendrës së planifikimeve dhe studimeve “El-Beyan” në Bagdad, në një shkrim paralajmëroi se ky mosrrespektim që i bëjnë muxhahedinët rregullave të vendosura nga qeveria shqiptare në lidhje me virusin Korona, e ka vendosur vendin në

Në sektin shtypës Rajavi, gjenden 1000 femra në kushte kritike

Marrëdhëniet e fshehta të Monika Kryemadhit, kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe  bashkëshortes së presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Metës,  me Maryam Rajavi, janë bërë shkak i protestave të forta të familjeve të robërve të kultit Rajavi. Sipas raportit të  qendrës së lajmeve investigative “Firak”, zonja Maryam Sanjabi, e cila në të shkuarën ka  qenë anëtare e kultit Rajavi dhe  i njeh mirë të gjitha kontradiktat dhe mashtrimet në të,  u tregua vullnetare të përfaqësojë familjet e anëtarëve të robëruar

Terrorizëm mjekësor kundër popullit iranian

Pas deklaratës së Komisionerit të Lartë të OKB për të Drejtat e Njeriut në lidhje me bashkëpunimin e të gjitha vendeve në luftën kundër Korona virusit, Organizata e Mbrojtjeve të Viktimave të Dhunës, konfirmoi se i ka shkruar një letër Komisionerit të Lartë për të anuluar të gjitha sanskionet kundër Iranit në mënyrë që të krijohen kushtet për të luftuar virusin në brendësi të vendit. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian të cituar nga “Shehr Aranews”,  në atë letër thuhet 

Depërtimi i Koronës në kampin e Muxhahedinëve dhe miratimi i vdekjes së një anëtari të këtij sekti

Një burim nga kampi terrorist i muxhahedinëve në Shqipëri ka treguar se një numër i anëtarëve të këtij grupi është prekur nga Koronavirus, por zyrtarët e këtij sekti i kanë mbajtur të prekurit në kundërshti me protokollet. Sipas raportit të agjencisë së lajmeve Mehr, një anëtar i MEK i ka treguar një ish-anëtari në Tiranë se deri tani janë prekur 9 anëtarë nga Korona dhe njëri prej tyre ka humbur jetën. Sipas informacioneve zyrtare të publikuara nga autoritetet shqiptare, deri tani janë

Amerika jovetëm që nuk e luftoi ISIS-in, por vrau dhe armikun e tij numër një

Ministri i Punëve të Jashtme të vendit tonë, duke vënë në dukje shprehjet e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës se ushtarët amerikanë ndodhen në Siri për të marrë naftë, thekson se Amerika jovetëm që nuk e luftoi ISIS-in, por vrau dhe armikun numër një të tij,  martir gjeneral Kasem Sulejmanin. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian të cituar nga Tasnim, ministri i Punëve të Jashtme  të Republikës Islamike të Iranit, Muhamed Xhavad Zarif, në një tuit të tijin

Asnjë gazetar i pavarur nuk ka leje për t'u futur në mbledhjet e muxhahedinëve

Alice Taylor, drejtuesja e blogut The Balkanista dhe një gazetare e pavarur angleze që  jeton në Shqipëri, tregoi rreth prezencës së vet në mbledhjen e muxhahedinëve në Shqipëri duke shkruar për masat e rrepta të sigurisë në vendbanimin e tyre, sjelljet e habitshme të anëtarëve të këtij grupi dhe për pamundësinë e pjesëmarrjes së gazetarëve të pavarur në atë mbledhje. Sipas raportit të shërbimit ndërkombëtar të qendrës së lajmeve investigative Habilian (familja e viktimave të terrorit), kjo gazetare sipas së cilës

Mendimi i popullit amerikan rreth vrasjes së gjeneral Sulejmanit

Shumica e qytetarëve amerikanë, përkundrazi propagandës së qeverisë së Trump, mendojnë se vrasja e Kasem Sulejmanit, gjeneralit të lartë iranian, e ka bërë Amerikën më të pasigurt. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian duke cituar "Mashrek", sipas një sondazhi të përbashkët nga USAID dhe IPSOS që është publikuar ditën e enjte, 55 përqind e qytetarëve amerikanë thanë: "Vrasja e Kasem Sulejmanit, gjeneralit të lartë ushtarak iranian, e ka bërë Amerikën më të pasigurt". Dhe vetëm 25 përqind e tyre

Një portal amerikan zbulon çështjen e vrasjes së gjeneral Kasem Sulejmanit

Një nga portalet amerikane të lajmeve zbuloi se përkundrazi pretendimit të Washingtonit, urdhëri i vrasjes së gjeneral Kasem Sulejmanit është dhënë muaj më parë. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian, duke cituar nga "Sputnik", kanali NBC,  një nga portalet e lajmeve në SHBA, zbuloi se përkundrazi pretendimit të Washingtonit se ekzistonte një kërcënim i menjëhershëm, urdhëri i vrasjes së gjeneral Kasem Sulejmanit është dhënë nga Trump 7 muaj më parë. Ky portal, duke cituar 5 ish-zyrtarë të qeverisë amerikane,

Do të shqyrtojmë dimensionet ligjore të terrorizmit shtetëror të Amerikës dhe martirizimin e gjeneral Sulejmanit

Këshilltarja ligjore e presidentit u shpreh: "Vrasja e komandantëve ushtarakë dhe e zyrtarëve të një shteti të pavarur anëtar të Kombeve të Bashkuara nga ana e qeverisë amerikane, është një shembull i terrorizmit shtetëror kundër Iranit dhe një shkelje e dukshme e së drejtës ndërkombëtare." Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, të cituar nga "Mizan", Laya Juneidi, duke vënë në dukje operacionin ushtarak të jashtëligjshëm të Amerikës disa orë para mëngjesit të ditës së premte, ndërsa ngushëlloi këtë

Muxhahedinët Khalk të përkrahur nga USA, janë përdorur për të kompensuar humbjet, Iran

Komandanti i lartë i Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik(IRCG) tha se USA, Anglia, Izraeli dhe regjimet e tjera të rajonit, duhe të presin të shohin interesat e tyre duke u djegur nëse vazhdojnë të nxisin rebelimin në Republikën Islamike të Iranit. "Po ju them (liderët e Amerikës, Izraelit, Britanisë, dhe armiqtë rajonalë të cilët nxisin rebelim), nëse nuk ndaloni rebelimin, ne do të ndezim zjarr në interesat tuaja, dhe kjo është fjala jonë e fundit."-tha Major gjeneral Hossein Salami në

Në çrregullimet e fundit janë arrestuar 34 persona nga Muxhahedinët Khalk

Drejtori i Këshillit të Lartë të Sigurisë tha: "Gjatë trazirave të fundit janë arrestuar 34 persona nga muxhahedinët të cilët ishin në kontakt me Arabinë Saudite, Izraelin dhe Anglinë." Sipas raportit të qendrës së gazetarëve të ruajtjes së sigurisë Defae Pars, drejtori i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare nënadmiral Ali Shamkhani, pasditen e sotme në ceremoninë e përkujtimit të gjeneral Ibrahim Muhamedzade-it, në lidhje me trazirat e javës së kaluar, u shpreh në mesin e gazetarëve duke thënë: "Duhet tëanalizojmë

Lajmi i kufizimit të muxhahedinëve në Francë nuk është i pabazë

Qendra amerikane për lajmet investigative Loblog, me publikimin e një artikulli me temë "A është duke vepruar Franca kundër muxhahedinëve?", duke vënë në dukje çështjen e lajmit të përhapur së fundmi me anë të një twit-ti të një zyrtari fracez në lidhje me kufizimin e aktiviteteve të muxhahedinëve që më pas u mohua nga pallati presidencial Elize, shkruajti: "Lajmi i kufizimit të muxhahedinëve në Francë nuk është i pabazë." Sipas raportit të shërbimit ndërkombëtar të qendrës së lajmeve investigative Habilian, Loblog,

Franca vendos të dëbojë muxhahedinët

Shefi i  shtabit të punëtorëve në Elize, njofton për vendimin e presidentit të Francës për dëbimin e muxhahedinëve nga ky vend. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, kryetari i shtabit të punëtorëve në pallatin e Elizes, Alexis Kohler, shkruajti në twitter për vendimin e presidentit francez Emanuel Macron për t'i dhënë fund prezencës 40 vjeçare të grupit të muxhahedinëve në atë vend. Në llogarinë  e tij në twitter, Kohler, duke lajmëruar  takimin e presidentit Emanuel Macron me