Bolton është i besuari i muxhahedinëve si kërkuesi i të drejtave dhe mbarëvajtësi i punëve të tyre në Shtëpinë e Bardhë

Sekretari i Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare e ka quajtur Boltonin si të besuarin e muxhahedinëve për kërkimin e të drejtave dhe mbarëvajtjen e punëve në Shtëpinë e Bardhë dhe tha: " Shkarkimet dhe emërimet në Bordin Amerikan të Drejtimit, nuk kanë asnjë ndikim në ndryshimin e pikëpamjes iraniane në lidhje me abuzimet e këtij vendi." Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, Ali Shamkhani, përfaqësues i liderit suprem dhe Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare, në një shënim shkroi:

Zbulimi i veçantë i gazetës amerikane për pagat e dhëna nga muxhahedinët për kongresmenët

Sajti amerikan Open Secrets (Qendër për politikë të përgjegjshme) i cili ka shqyrtuar me detaje çështjet e burimit të parave të dyshimta në çështjet politike në Amerikë,  në një raport për pagesën 1.4 milion dollarëshe ndaj kompanisë lobuse Rosemont, ka lajmëruar se këto pagesa janë kryer nga terroristët muxhahedinë nga viti 2013 për të ndikuar në politikat e jashtme dhe mbrojtëse të Amerikës. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, ky artikull shqyrton në mënyrë të veçantë veprimtaritë më

Muxhahedinët nuk kanë lujatur rol në fitoren e Revolucionit Islamik

Husejn Shejkhzade, profesor asistent në departamentin e Shkencave Politike në Universitetin Khauarezmi 30 gushti është dita e përvjetorit të shpërthimit në zyrën e kryeministrisë dhe vrasjes së martir Rexhait dhe Bahonarit.  Kjo ngjarje është njëra prej mijëra operacioneve terroriste që janë kryer gjatë këtyre katër dekadave të fundit në Iran. Nëpërmjet sulmeve terroriste me bomba, janë vrarë më shumë se 17 mijë persona nga bashkëqytetarët tanë. Në mesin e këtyre personave gjenden njerëz të shtresave të ndryshme të shoqërisë: Persona si

Lufta ekonomike e Amerikës kundës popullit iranian, nuk ka ndryshim nga terrrorizmi

Ministri i punëve të jashtme, në një intervistë me një media amerikane, theksoi se lufta ekonomike e Amerikës kundër popullit të Iranit,  praktikisht nuk ka ndonjë ndryshim nga terrorizmi. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian,  në një intervistë të veçantë me televizionin CNN,  ministri i punëve të jashtme Muhamed Javad Zarif foli për politikat e Iranit në veçanti dhe u dha përgjigje akuzave të autoriteteve të Washingtonit kundër Iranit. Në një pjesë të intervistës ku bëhej fjalë për luftën

Si u bë The Voice of America altoparlanti i muxhahedinëve terroristë?

Qendra Interpost  në një raport tregon se si u shndërrua The Voice of America filiali persisht në altoparlantin e muxhahedinëve terroristë dhe qeverisë së Donald Trump. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian, një qendër amerikane lajmesh në një raport të sajin ka shqyrtuar procedurat e përhapjes së informacioni në The Voice of America dhe ka shpjeguar  se si kjo agjenci lajmesh është shndërruar në zëdhënësin e qeverisë së Donald Trump, presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe terroristëve

Përpjekjet e Këshillit të Politikës së Jashtme Amerikane për pastrimin e figurës së MEK

Në një kohë kur qeveria amerikane po përpiqiet të pastrojë imazhin e grupit terrorist të muxhahedinëve duke e përdorur  atë si vegël, ekspertët dhe vëzhguesit asnjanës në atë vend theksojnë se kuptimi sipërfaqësor  që mund të merret nga një kult totalitar mund të krijojë një imazh të gabuar mbi natyrën aktuale dhe veprimtarinë e tij të dhunshme. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian, këshilltari i lartë i Këshillit të Politikës së Jashmtme Amerikane në washington, në një artikull që

Bolton: Iranianët nuk kanë fare frikë nga potencialet amerikane

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare të SHBA, duke theksuar gatishmërinë e Uashingtonit për të negociuar me Iranin, tha se iranianët nuk kanë frikë nga potencialet amerikane. Siç njofton agjencia e lajmeve Fars News, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, i tha gazetës amerikane Washington Free Beacon se Uashingtoni do të donte të bisedonte me Teheranin. Megjithatë, Bolton, i cili ka mbajtur qëndrime të ashpra dhe të dhunshme kundër Iranit, përsëriti pretendimet e zyrtarëve të tjerë amerikanë kundër Iranit, duke thënë se raportet e inteligjencës muajin e kaluar paralajmëruan për sulme të fshehta nga forcat detare të Iranit në Azinë Perëndimore dhe Azinë Jugore. Bolton theksoi mbi tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit dhe shtoi: "Është një

Maas: marrëveshja bërthamore vazhdon vetëm nëse palët zbatojnë zotimet e tyre

Vetëm në rast se të gjitha palët mbeten të angazhuar ndaj marrëveshjes bërthamore, atëherë kjo marrëveshje mund të vazhdojë. Kështu ka deklaruar Heiko Maas ministër i jashtëm i Gjermanisë në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm të BE në Luksemburg ku tha: të gjitha palët nënshkruese të marrëveshjes bërthamore duhet të respektojnë pikat e kësaj marrëveshjeje sepse vetëm në këtë mënyrë mund të vazhdojë jetëgjatësia e kësaj marrëveshjeje. Ne do të presim raportin e ANEA lidhur me programin bërthamor të Iranit, tha ndër të tjera Heiko Maas. Një vit pas tërheqjes së njëanshme të Amerikës nga marrëveshja bërthamore, këshilli suprem i sigurisë kombëtare në Iran njoftoi uljen e nivelit të zotimeve të Iranit në kuadër të marrëveshjes bërthamore dhe

Zbulimet tronditëse të Interpost për terrorizmin mediatik të Muxhahedinëve Khalk

Media amerikane Interpost, ka shqyrtuar një  raport të gjatë me temë përdorimin e emrave falsë dhe të sajuar nga ana e grupit terrorist të muxhahedinëve për të publikuar  shkrime në mediat ekstremiste të Perëndimit për të ndikuar në mendimin e politikanëve të këtyre vendeve. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian(Familjet e Viktimave të Terrorit), Interpost ka publikuar njërin nga emrat e sajuar të grupit terrorist të Muxhahedinëve Khalk të quajtur Hashmet Alavi. Me këtë emër janë publikuar shumë

Përpjekjet e Departamentit Amerikan të Shetit për të shfajësuar veten për lidhjet me muxhahedinët

Përpjekjet e Departamentit Amerikan të Shtetit për të shfajësuar veten për lidhjet me muxhahedinët, kryesisht për shkak të presionit të medias në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,  kanë një mesazh të qartë për udhëheqësit e kësaj organizate terroriste se madje as përkrahësit më të mëdhenj të luftës dhe politikanët më famëkeq në historinë e  Amerikës, duke u përballur me presionin e opinionit publik, nuk janë të gatshëm të bashkëpunojnë me ta, dhe do ta mohojnë pa asnjë hezitim lidhjen e tyre

Muxhahedine Khlak është një sekt terrorist

Organizata Muxhahedinët Khlak është një sekt terrorist që fiton para nga çdo rrugë e dyshimtë, dhe përdor organizatat e kamofluara, qeveritë, njësitë dhe shërbimet sekrete të lidhura me lojtarët rajonalë  dhe ndërkombëtarë si mjet për të çuar përpara programet anti-iraniane. Sipas raportit të shërbimit ndërkombëtar të lajmeve investigative të shoqatës Habilian, doktor Emile Nakhel, një ish-oficer i lartë i CIA-s dhe themelues i "Qendrës për Analizën Strategjike të Islamit Politik" në CIA, ka shkruar në "Loblig" një artikull rreth militantëve amerikanë

Organizata Muxhahedinët Khalk ende vazhdon të kryejë aktivitete terroriste

Daniel Larison,  një sekretar i lartë i sajtit investigativ amerikan "American Conservative",  në një artikull ku kritikohet vazhdimi i mbështetjes së MEK-ut nga disa politikanë amerikanë, shkruan: " Ka mundësi që MEK  vazhdon të kryejë aktivitete terroriste, sepse sipas disa raporteve, anëtarët e këtij grupi kanë marrë përsipër autorësinë e vrasjes së shkencëtarëve të programit bërthamor të Iranit gjatë viteve të fundit." Sipas raportit të shërbimit ndërkombëtar të qendrës së agjencisë së lajmeve investigative Habilian (familja e viktimave të terrorit) ,

Bloomberg: Përkrahja e Organizatës Muxhahedinët Khlak, është një skandal i qartë

Një eksperte e çështjeve të Iranit në institucionin "Brookings", duke vënë theksin mbi përkrahjen e hapur të Rudy Giulianit për grupin terrorist të muxhahedinëve, duke e lajmëruar për rrezikun që i kanoset  në veçanti në vazhdimin e kësaj përkrahjeje, tha për  "Bloomerg": "Personat që kanë lidhje me ata, në asnjë mënyrë nuk mund të thonë se nuk e dinin që ata kishin natyrë misterioze dhe sektare. Kjo është një gjendje e cila në çdo qeveri qoftë demokrate, qoftë republikane, është një

Një zyrtar pakistanez: "Terroristë janë CIA dhe ushtria amerikane, jo Garda Revolucionare"

Këshilltari pakistanez i ministrit të punëve të jashtme tha: "Të gjitha grupet terroriste si Al Kaeda, talebanët dhe ISIS, janë stërvitur nga Amerika prandaj terroristë duhet të quhen CIA dhe ushtria amerikane, jo Garda Revolucionare e Iranit." Nazer Abas, një diplomat dhe këshilltar i ministrit pakistanez të punëve të jashtme, në një bashkëbisedim me gazetarin e agjencisë së lajmeve "Fars" u shpreh: "Quajta e forcave ushtarake të një vendi tjetër terroriste, është një akt terrorist më vete, një gabim i madh

Gjurmë të dyshimta të muxhahedinëve në grabitjen e armatosur në aeroportin e "Nënë Terezës" në Tiranë

Ditën e kaluar, mediat shqiptare kanë lajmëruar se tre persona të  armatosur kanë hyrë në pistën e aeroportit të Tiranës dhe kanë grabitur brenda një aeroplani plot 10 milion euro. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, disa nga dëshmitarët okularë të cilët kanë qenë në aeroplan, u thanë mediave se tre persona të armatosur dhe të veshur me uniforma shtetërore u futën në aeroplan dhe nën  kërcënimin e armëve grabitën rreth 10 milion euro. Deri më tani janë

Organizatat si ajo e Muxhahedinëve Khalk, nuk janë të denja për tipare demokratike

Ted Galen Carpenter, në ekspert i studimeve në fushën e mbrojtjes dhe politikës së jashtme në istitutin Cato, beson se grupet dhe lëvizjet e huaja  të mbështetura nga Amerika pas luftës së dytë botërore, si për shembull Organizata Muxhahedinët Khalk, nuk i gëzojnë  parimet themelore të lirisë dhe demokracisë. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian(familja e viktimave të terrorit), në një takim që u mbajt në institutin Cato me qëllim prezantimin e librit të tij më të ri,

Zyrtarët shqiptarë e bëjnë veten subjekt ndjekjesh ligjore për shkak të mbështetjes së terroristëve

Dy politikanë shqiptarë kanë deklaruar se mund t'i  ndjekin ligjërisht nën akuzën e përkrahjes së një grupi terrorist. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, Edmon Spaho nënkryetari i Partisë Demokratike dhe Pandeli Majko, ish-kryeministri i Shqipërisë,  kanë shprehur përkrahje për MEK në një mbledhje të organizuar nga  kjo e fundit në prezencë të kryetares Maryam Rajavi. Në atë mbledhje nënkryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, i tha lideres së kësaj organizate se partia e tij e mbështet këtë

Gjendja aktuale e muxhahedinëve në Shqipëri

Në dokumentarin e tyre të pororsitur që u transmetua në njërin nga kanalet televizive shqiptare, muxhahedinët bënë një gafë të madhe duke publikuar rrobat e përdorura nga disa anëtarë të saj që ishin mjaft të vjetra dhe të dalë boje. Sipas raportit të qendrës investigative Habilian, ka disa kohë që grupi i muxhahedinëve është vënë nën presionin e mediave ndërkombëtare në Shqipëri. Që nga koha e prezencës së anëtarëve të Organizatës Muxhahedinët Khalk në Shqipëri, National Geographic Channel, Channel 4 i

Po mundohemi të njoftojmë anëtarët e Kongresin Amerikan për rrezikun e Organizatës Muxhahedinët Khalk

Takimi lajmëtar i 12 anëtarëve nga aktivistët amerikanë për paqen dhe i anëtarëve të lëvizjes CODE PINK të cilët udhëtuan në Iran. Njëri nga aktivistët amerikanë për paqen ka treguar për përpjekjen e anëtarëve të lëvizjes së tyre për të njoftuar anëtarët e Kongresit Amerikan për rrezikun e MEK-ut. Sipas raportit të qendrës investigative të lajmeve Habilian, në agjencinë e lajmeve Fars , është mbajtur një takim me 12 aktivistë amerikanë për paqen dhe anëtarë të lëvizjes CODE PINK të cilët

Organizata Muxhahedinët Khalk ka kërcënuar me vdekje gazetën gjermane "Der SPIEGEL"

I ashtuquajturi Këshilli Kombëtar i Rezistencë, i lidhur me grupin e muxhahedinëve, ka kërcënuar me vdekje gazetën gjermane " Der SPIEGEL". Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian, Në fillim të kësaj jave, media gjermane "SPIEGEL"  , ka publikuar një raport për vendin ku jetojnë muxhahedinët në Shqipëri dhe vuri në dukje aktivitetet e përditshme të anëtarëve të kësaj organizate atje.  Disa nga aktivitetet e përditshme që kjo gazetë vuri në dukje ishin stërvitja për prerjen e fytit me thikë,