Ekspozimi i krimeve të Organizatës Muxhahidine Halk në Konferencën kundër Varfërisë dhe Privimit të Fëmijëve në Parlamentin Europian

Z. Riza Jabali, ish komandant i kultit Rexhavi dhe David Arshed, ish anëtar i Këshillit të Lartë të Rezistencës dhe nga ish liderët e kultit Rexhavi, ditën e 22 janarit morën pjesë në Konferencën kundër varfërisë së fëmijëve. Kryetari dhe anëtarët e përfshirë në panelin e kësaj konference ishin: Anëtar i Parlamentit të Europës z. Udo Bulman, zëvendës drejtor i Çështjeve Ekonomike dhe Sociale dhe i Aleancës Socialiste Demokratike, kryetar i konferencës Anëtare e Parlamentit: Znj. Maria Rodriguez, Departamenti i Socialistëve dhe Demokratëve në Europë dhe raportuese

Arrest shtëpie në Tiranë nëpërmjet Organizatës Muxhahidine Halk

Në fillim është e nevojshme të kuptojmë ç’do të thotë të jesh i burgosur në shtëpi që sipas  këndvështrimit ligjor do të thotë zona e lirisë së një personi të mbyllur nga autoritetet në një shtëpi apo vend dhe të jetë i ndaluar nga udhëtimi jashtë saj apo i kufizuar në dalje dhe takime me njerëz. Tani do ju shpjegoj se përse kam përdorur këtë mënyrë sepse kjo gjë që po ju shpjegoj po ndodh aktualisht në Tiranë , kryeqytetin e Shqipërisë  nëpëmjet MKO-së

Konferenca e rritjes së populizmit të së djathtës ekstreme në Parlamentin Europian

Njerëzimi duhet të jetë i vetëdijshëm për rrezikun e populizimit, qoftë të Organizatës Muxhahidine Halk, ose të Marine Le Pen të Francës ... e cila e provoi shijen e tyre në Gjermani njëherë. Të enjten e kaluar, 11 maj 2017, David, një ish anëtar i lartë i kultit Rexhavi dhe Muxhahidine Halk, ka marë pjesë në Konferencën e grupeve Socialiste dhe Demokrate të Bashkimit Europian në Parlamentin e Europës. Konferenca populizmi dhe ekstremizmi u zhvillua nga grupet Socialiste dhe Demokratike të BE-së, kryesuar nga znj. Anna

Senatorja amerikane mbështetësja e Muxhahidine Halk, dënohet me burg

Senatorja demokrate  Corrine Brown që, nga viti 1933 ka qënë përfaqësuese e Floridës në Kongresin e Amerikës, akuzohet se ka shpenzuar paratë e një organizate për cështjet e saja personale. Znj Senatore në Fondacionin Van Doorn-që u jepte kredi pa përqindje fitimi studentëve të varfër- ka marrë shumë para nga këta të fundit duke i shpenzuar për ceremoni pritjeje të mëdha, udhëtime dhe blerje të shumta. Senatorja Brown deri tani ka pranuar 18 prej akuzave të bëra ndaj saj. Senatorja Corrine Brown  që

Huffington Post: Parazitët e quajtur “ Muxhahidine Halk” nuk mund ta ndihmojnë Trampin

Një website amerikan shkroi: Qeveria e re amerikane nuk duhet ta përputhë politikën e saj të jashtme me një grup terrorist si MKO-ja,pasi kjo nënkupton armiqësi të Amerikës me popullin e Iranit, i cili ka armiqësi të thellë me këtë grup. Website i gazetës amerikane Huffington Post ka shkruar: Thonë se zëri i veprimit është më i lartë se zëri i fjalëve. Duke parë përtej tufanit Twitter, që në të vërtetë ka një efekt shtrembërues për të mbajtur të fshehtë qëllimet e vërteta të qeverisë

Mbështetja e Organizatës Muxhahidine Halk është një humbje kohe dhe parash

Senatorja dhe ish-presidentja e Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit francez  tha se mbështetja e muxhahidinëve është një humbje kohe dhe parash. Natalie Bulbs, në një intervistë me Agjencinë e lajmeve Trend Azerbajxhan, tha: “ Mbështetja e MKO-së e rrit solidaritetin e popullit iranian dhe rrit keqkuptimet midis dy vendeve.” Bulbs në intervistë, duke iu referuar pranisë së Turki al-Faisal në një mbledhje të MKO-së në Francë, tha: “ Ne i inkurajojmë gjithmonë shtetet rreth e rrotull që të afrohen për të ruajtur paqen në

Ish oficeri i CIA-s : Muxhahidine Halk, një sekt terrorist i përcmuar në Iran

Një ish oficer i CIA-s, Muxhahidinët i quajti një pjesë nga mitet ekstremiste rreth Iranit që ka lidhje me politikat e Amerikës (për rrëzimin e qeverisë së sotme iraniane),dhe thotë se ndryshimi i regjimit revolucionar në Iran është një rrezik që i kërcenohet këtij shteti (Iranit) në të ardhmen e afërt. Paul Pilar është një nga oficerët e lartë të CIA-s që vitet e fundit ka qënë aktiv në institutet e mendimit të Amerikës. Ai në një artikull të fundit të vetin në

Destabilizim i Shqipërisë? Keni harruar qindra muxhahidinët!

Po artikulohet ditë pas dite kohët e fundit një skenar destabilizimi i Shqipërisë. Dikush flet për skenar serb, të tjerë për skenar rus….por askush nuk përmend një minë me sahat, që janë disa qindra terroristë, të njohur si muxhahedinët nga Irani, dhe që janë sjellë në vendin tonë nën petkun e “ndihmës humanitare” Në shumë vende ky grupim vazhdon të njihet si organizatë terroriste e të konsiderohet si e tillë. Ata janë të njohur sidomos pèr krime lufte kundër vendit të tyre, për llogari të Sadam Huseinit në luftën Iran – Irak. Sot, një pjesë e konsiderueshme e kësaj armate ndodhet në rrethinat e Tiranës dhe lëviz e lirë në kryeqytet e qytete të tjera, duke u bërë objekt tensioni

Përdhunimi i femrave komandante të MKO-së nga Mas’ud Rexhavi

Konferenca e komunitetit të ish-anëtareve femra të Organizatës Muxhahidine Halk u mbajt në Evropë  dhe tema kryesore ishte përkrahja dhe mbrojtja e të gjithë viktimave dhe ish-anëtarëve të kësaj organizate dhe në veçanti femrat. Në këtë konferencë ,ish-komandantja Nasrin Ibrahimi, dhe dy zonja të quajtura Betul Soltani dhe Zahra Mirbakeri, ish-anëtare të këshillit drejtues të organizatës, të cilat janë arratisur nga kampi Ashraf në provincën Diyala në Irak, përgatitën një material duke treguar ngjarjet pikëlluese të metodave brutale të Mas’ud Rexhavi me anëtaret femra

Shumë nga krimet makabre të Muxhahidine Halk nuk mund t’i shfaqësh në një film

Sipas raportit të Habilin, më 16 prill stacioni televiziv OFOGH në programin e tij të quajtur “Jahan Ara” ka transmetuar filmin kinematografik me temë “Aventura e mesditës”. Ky film u transmetua në prezencë të Muhamed Hasan Roozitalab, studiues dhe shkrimtar i historisë bashkëkohore iraniane, redaktor i revistës “Ramze Obur”(fjalëkalimi) dhe asistent i Qendrës Dokumentuese të Revolucionit Islamik, Behruz Afkhami, shkrimtar dhe regjisor kinemaje, dhe gjithashtu në prani të Muhamed Husejn Bedri si një prezantues dhe ekspert  në temën e filmit “Aventura e mesditës” dhe

Muxhahidinët Halk janë plotësisht në gatishmëri të shërbimeve sekrete amerikane dhe izraelite

Sejid Muhamed Javad Hashemi Nejad në një diskutim me gazetarin e Sobhe Tus rreth takimit të fundit të senatorit amerikan me kryetaren e MKO-së, shprehu: “Ky takim i shtoi MKO-së një tjetër turp mbi ato që kishte.” Ai shtoi: “Veprimet e muxhahidinëve tregojnë se ky grup nuk ka aspak nder të mbetur në mesin e popullit iranian dhe për këtë arsye i kryen këto veprimtari për të tjerët.” Hashemi Nejad vazhdoi: “Amerika, shërbimet e saj sekrete dhe regjimi sionist(Izraeli) me qëllim që të mund

Ambasada iraniane: McCain përkrahu në Tiranë një qendër terroriste

  Lidhur me vizitën e senatorit McCain në qendrën e Moxhahedinëve në Tiranë, ka reaguar edhe Ambasada e Republikës Islamike të Iranit-Tiranë. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp ajo e komenton këtë vizitë se u bë “në një qendër terroriste” dhe se McCain “nuk ka bërë pjesë në radhën e njerëzve paqedashës të botës”. Deklarata Në lidhje me vizitën e Z.McCain në qendrën e sektit terrorist të Moxhahedinëve dhe takimin me kreun e këtij sekti, tërheqim vëmendjen e publikut si më poshtë: Deri më sot

A erdhi John McCaini ne Shqiperi qe te mobilizoje terroristet iraniane?

Vizita e senatorit luftenxites amerikan John McCain ne Kosove dhe ne Shqiperi eshte portretizuar me ngjyra pozitive nga mediat e Shqiperise dhe Kosoves. McCaini perndryshe rekordit te tij luftedashes dhe agresor eshte trajtuar si nje person i cili do paqen dhe demokracine ne bote. Meqe ne Shqiperi dhe Kosove shoqeria civile eshte e vdekur, mediat kontrollohen nga pronare qe merren me droge apo jane te lidhur me pushtetin, McCaini nuk eshte pritur me protesta dhe demostrata sikur ai pritet ne Evrope dhe te gjithe Perendimin dhe mediat kane folur vetem me nota pozitive rreth tij. Megjithate, gjate vizites se tij ne Tirane senatori McCain nuk paska humbur kohe qe te kete nje takim special me 3500 xhihadistet iraniane qe qeveria

Shqyrtimi i bashkëpunimeve ndërmjet Izraelit dhe Organizatës Muxhahidine Halk rreth programit bërthamor të Iranit

Zëdhënësi i MKO-së, Alireza Xhaferzadeh, nëpërmjet fotove të marra nga spiunët e organizatës në impiantet e energjisë bërthamore në Natanz dhe Arak deklaroi se Irani ka ndërtuar atje objekte për pasurimin e uraniumit dhe prodhimin e ujit të rëndë. Sipas raportit të Habilian, Qendra e Dokumentimit të Revolucionit Islamik ka botuar një artikull ku tregon përfshirjen e MKO-së në dosjen e programit atomik iranian.Teksti i botuar është si më poshtë: Uljet dhe ngritjet e programit bërthamor iranian në dy dhjetëvjeçarët  e fundit kanë qenë

Dënimi i një anëtari të Organizatës Muxhahidine Halk për shkak të vjedhjes në një market të Tiranës

  Anëtarët e MKO-së në Shqipëri janë të uritur, por Merjem Rexhavi u jep zyrtarëve amerikanëve 50 mijë dollarë për të mbajtur një fjalim 5 minutësh !! Ghorbanali Huseinnejad, ish- përkthyes i lartë i Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë të MEK “ Dënimi i një muxhahidini iranian në zonën e Babrrusë ( adresa e kultit Rexhavi në Tiranë ) për vjedhje në një market” Ky ka qenë titulli i shumë gazetave shqiptare në 27 shkurt 2017dhe redaktorët e tyre nuk mund të jenë agjentë të Ministrisë së

Aktivitetet e Habilian për prezantimin e krimeve të Organizatës Muxhahidine Halk në shoqërinë shqiptare/ Botuar në dy vëllime të librit “Kalendari i ngjarjeve terroriste”

Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës Habilian ( familja e dëshmorëve iranianë të vrarë nga terroristët) tha: “ Kam dëshirë që ta bëjmë shoqërinë shqiptare të kuptojë rrezikun e prezencës së muxhahidinëve. Amerikanët kanë lënë shumë dokumente në lidhje me krimet e MKO-së.” Sejed Muhammedxhevad Hasheminejad, Sekretari i Përgjithshëm i Shoqaës Habilian, në një intervistë me agjencinë e lajmeve iraniane Tasnim tha duke iu referuar veprimtarive të Shoqatës: “ Ka më shumë se një vit që jemi duke punuar me disa vëllime të librit “ Kalendari

Vrasja e grave të pakënaqura dhe trajnimi i grave të tjera në Organizatën Muxhahidine Halk

Ditën e mërkurë, më 5 dhjetor 2012, Zahra Mirbagheri, një nga komandantet e ndara nga Organizata Muxhahidine Halk, kryeu një emision live në kanalin televiziv “Njerëzit TV”. Zonja Zahra Bagheri, ish-anëtare e këshillit drejtues të MKO-së, tregoi rreth fatit të trishtë të femrave të cilat janë vrarë ose zhdukur gjatë viteve të kaluara në kampin Ashraf. Ajo përmendi emrat e personave që kanë kontribuar ose kanë qenë të përfshirë direkt në këto krime, të cilat janë quajtur procedura të vrasjeve mizore nga organizatat e

“Organizata Muxhahidine Halk dhe grupet e lidhura me Al Kaedën janë të ngjashëm me njëri-tjetrin.”

 Doktoreshë Yangai Hiyang , Këshilltarja e Ministrit të Jashtëm Koreano Jugor për Lidjen e Mesme dhe drejtoreshë e Qendrës për Studime Rajonale, në një bisedë me Kongresin Ndërkombëtar të 17000 viktimave të terrorizmit në Iran që është e lidhur ngushtë me Shoqatën Habilian, duke iu referuar MKO-së, ka shprehur se besonte se kjo organizatë (MKO) është e ngjashme me Al Kaedën. Ajo në lidhje me temën e sulmeve terroriste të ndërmarra kundër popujve në perëndim të Azisë dhe në veri të Afrikës nga

Organizata Muxhahidine Halk, një grup terrorist i ashpër dhe i dhunshëm

Doktor Anthony John Billingsley, ekspert për Lindjen e Mesme dhe profesor në Universitetin e New South Wales në Australi ,argumentin se e shkuara e Muxhahidine Halk nuk është dhe aq e pistë sepse ka zhdukur armiqtë tanë e ka hedhur  poshtë dhe ka thënë se ajo organizatë ka vrarë qytetarë të pafajshëm dhe për atë organizatë që vret njerëz të pafajshëm, cilësimi më i saktë është terrorizmi. Në shtator të vitit 2012 ,si pasojë e lobimit të politikanëve që mbështesin këtë organizatë,Shtetet e Bashkuara

Një nga autorët e raportit RAND theksoi: Muxhahidinët janë të pavlefshëm në mesin e iranianëve

Sipas Jeremia Gulka, ish-avokat i Departamentit Amerikan të Drejtësisë, Muxhahidine Halk është një sekt, aleanca me të cilin ka qenë e gabuar dhe bashkëpunimi i Amerikës me ta është duke çuar në humbjen e kredibilitetit të këtij vendi në mesin e iranianëve, për shkak se ky bashkëpunim i shfaq mbështetësit amerikanë si njerëz të mashtruar nga MKO-ja. Ai, që është autori i një raporti 105 faqësh të institucionit RAND rreth muxhahidinëve, është gjithashtu  një person i  cili pas studimeve të hollësishme të karakteristikave