Ekspozimi i shkeljes së të drejtave të njeriut nga Organizata Muxhahidine Halk në takimin vjetor të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë

Ditën e martë, më 21 shkurt 2017, u mbajt takimi i nëntë vjetor i Kombeve të Bashkuara në Gjenevë për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë që u organizua nga “ UN Watch”. Me ftesë të UN Watch, Lëvizja kundër Terrorizmit dhe Sekteve mori gjithashtu pjesë në këtë mbledhje. Kjo konferencë mbahet për të dëgjuar raportet e viktimave të shkeljes së të drejtave të njeriut. Në këtë drejtim, z. David, drejtuesi i Lëvizjes kundër Terrorizmit dhe Sekteve, mbajti fjalimin e mëposhtëm në lidhje me anëtarët e

“Mediat e pavarura nuk duhet t’i lejojnë terroristët të përfitojnë nga ata duke i përdorur si mjet reklamimi”

Një zëdhënës i Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare të Iranit tha: “Republika Islamike e Iranit është një nga viktimat e terrorizmit dhe shumica e qeveritarëve dhe pushtetarëve iranianë janë sulmuar nga organizata terroriste Muxhahidine Halk, por organizatat e të drejtave të njeriut pa marrë parasysh këtë detaj, po përpiqen të fshijnë të kaluarën e zezë të organizatës” Sipas raportit të agjencisë zyrtare iraniane të lajmeve, Keivan Khosravi , për një takim të kryer një javë më parë me kreun e agjencisë shtetërore të lajmeve

Të pathënat e ish-kampit të Muxhahidine Halk në Irak

Parathënie Historia bashkëkohore e Iranit është ndër historitë më të ndërlikuara dhe të paqarta me të cilën përballen studiuesit. Irani i sotëm për arsye të ndryshme si : rëndësia gjeografike, ndërthurjet kulturore dhe tërheqjet e joshjet materiale dhe shpirtërore të shumta, në periudha të ndryshme kohore ka qënë dëshmitarë i disa ngjarjeve që nëpërmjet një morie aktorësh dhe regjisorësh jo vetëm që nuk është prezantuar dhe përshkruar saktë dhe shkencerisht por ka mundësi që në të ardhmen të hidhet në humnerën e harresës.

Doktor Philip Giraldi, ish-oficer i CIA-s: Muxhahidine Halk ka miq në Amerikë të cilët i ka blerë me para

Philip Giraldi është ish-oficer i Axhencisë Qëndrore të Intelixhencës (CIA) dhe drejtor ekzekutiv i interesave kombëtare të SHBA-së që ka marrë doktoraturën nga Universiteti i Londrës në degën e studimeve Europiane. Ai ishte një nga zyrtarët e CIA-s të seksionit të luftës kundër terrorizmit dhe për 18 vjet në shtetet e Italisë,Turqisë,Spanjës dhe Gjermanisë i shërbeu  kësaj Axhencie dhe për këtë arsye ai zotëron 4 gjuhë të huaja; Turqishten,Italishten,Gjermanishten dhe Spanjishten.Ai gjithashtu tre vjet ishte shef i CIA-s në Barcelonë.Artikujt e Doktor Giraldi-t

Zbulimi rekord i ish-anëtarit të lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan kundër Organizatës Muxhahidine Halk

Daniel Benjamin, koordinator për antiterrorizmin në Departamentin Amerikan të Shtetit, mes viteve 2009 deri ne 2012, në një artikull të botuar nga Politico, duke  kritikuar futjen e disa figurave pro MKO-së, si kandidat i miratuar i Departamendit të Shtetit zbuloi disa rekorde rreth këtij grupi terrorist . Sipas raportit të Shërbimit Ndërkombëtar të Qendrës së Lajmeve Habilian, Benjamin në fillim të këtij artikulli, duke iu referuar kandidatëve të Departamentit Amerikan të Shtetit dhe posteve të tjera të larta në Kabinetin Tramp, shkruan: ‘’ Personat e

Me vendosjen e MKO-së në listën e terrorizmit, Amerika akuzohet për mbështetje të terrorizmit

Drejtori i Agjencisë Inteligjente të Mbrojtjes së Australisë tha: “Australia nuk është e gatshme ta shtojë MKO-në në listën e organizatave terroriste, sepse kjo gjë do bëhej shkak i akuzimit të Amerikës dhe Izraelit për mbështetjen e terrorizmit.” Sipas raportit të lajmeve investiguese të agjencisë Habilian , profesor Clive Williams  në një intervistë me korrespondentin e kësaj agjencie lajmesh, tha: “Australia nuk ka dëshirë të fokusohet mbi çështjen e Organizatës Muxhahidine Halk, sepse ky grup vepron kundër Iranit. Gjithashtu ta shtosh këtë organizatë në

Lajmi i Associated Press rreth parave që ekipi qeveritar i Trump ka marrë nga Organizata Muxhahidine Halk

Ditën e dielë ,Associated Press raportoi se njëri nga këshilltarët e Donald Trump, presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në këmbim të parave ka mbajtur fjalime pro MKO-së dhe ka marrë pjesë në aktivitete të ndryshme të organizatës. Javën e kaluar Ellen Chao u emrërua  Ministre e Transportit në kabinetin qeveritat të Trump. Në vitin 2015,  ajo ka marrë 50 000 dollarë nga Organizata Muxhahidine Halk që të mbajë një fjalim 5 minutësh në takimin e anëtarëve politikë të kësaj organizate terroriste. Sipas

Ambasadori i Australisë në Iran: Ne nuk e kemi harruar të shkuarën e grupit terrorist Muxhahidine Halk

  Në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Shoqatës Habilian, ambasadori australian vuri theksin mbi rolin e rëndësishëm të Republikës Islamike të Iranit në ruajtjen e stabilitetit në rajon dhe në luftën kundër terrorizmit dhe e cilësoi Iranin si një nga vendet më të sigurta ku ka jetuar. Sipas raportit të zyrës ndërkombëtare të lajmeve Habilian, Ian Biggs, ambasadori i Australisë në Teheran, duke iu referuar rolit ndikues të Republikës Islamike të Iranit në luftën kundër terrorizmit, e cilësoi atë si vendin më të qëndrueshëm të rajonit dhe uljen e aktiviteteve të grupeve terroriste si MKO, e njihte si meritë të Republikës Islamike të Iranit. Në fillim të fjalimit, ambasadori i Australisë në Teheran, ndau dhimbjet me familjarët e

Organizata Muxhahidine Halk po kërkon të krijojë territorin e saj në Shqipëri

Një ish-anëtar i MEK në një intervistë me Deutsche Welle, duke iu referuar transferimit të anëtarëve të grupit terrorist në Shqipëri, e quajti të gabuar pranimin e tyre nga qeveria shqiptare dhe insistoi se MKO po e vazhdon aktivitetin e saj terrorist. Sipas agjencisë së lajmeve Habilian (Familja e Viktimave të Terrorizmit) , Znj.  Anne Singleton, në një intervistë të Deutche Welle me një ish-anëtar të grupit terrorist MKO, në lidhje me transferimin e anëtarëve të MEK në Shqipëri tha: “Nëse MEK do të transferohet në Shqipëri si një organizatë, një rrezik i vërtetë do e kërcënojë këtë vend. Këta anëtarë duhet të pranohen në mënyrë individuale dhe të veçuar dhe gjatë proçesit të de-radikalizimit të kthehen në kushtet normale

Muxhahidinët Halk i blejnë politikanët amerikanë me para

Gazeta kuvajtiane Al-Rai, shkruan: “Ekipi Trump dhe miqtë e Izraelit në Uashington janë përkrahës të MEK.” Sipas raporteve analitike të qendrës së lajmeve Habilian, gazeta kuvajtiane Al-Rai ka raportuar rolin dhe planin e MKO-së gjatë presidencës së Trumpit : “Organizata Muxhahidine Halk është aktive në territorin amerikan dhe ka shpenzuar shuma të mëdha parash për të blerë politikanë me ndikim në Uashington. Përveç kësaj me anë të kompanisë së tyre ligjore “DLA Piper” ata përpiqen të blejnë politikanë me ndikim në Amerikë dhe Francë.

Grupi Raxhevi (Muxhahidin Halk) i ka të gjtha karakteristikat e një sekti(kulti)

Muxhahidine  Halk  ne  strukturen,mekanizmin  dhe  sjelljet  e  saj, ka  tre  karakteristikat  kryesore  që  përdoren  për  identifikimin  e  sekteve(ketu me  kuptimin  e  grupeve te devijuara,terroriste  etj); Raxhavi  dhe  bashkeshortja  e  tij  kanë  rolin  e  një  udhëheqësi  vendimtar ,karizmatik  dhe  autoritar; ata  përdornin  riformatimin mendor  dhe  bindjet  e  imponuara  që  të  lënë  përshtypje  (të  kenë  ndikim)  sa  më  të  madh  mbi  anëtarët  (e  Muxhhidine  Halk)  dhe  pastaj  I  shfytëzojnë  këto  (përshtypje,mbresa)  qe t’I  manipulonin  mendjet  e  anëtarëve  dhe  keqpërdorin  në  dobi   të  interesave  të  veta. Rik  Alan  Ross   është  ekspert  dhe  konsulent  i  shquar  i   sektit (Muxhahidine Halk)  dhe  themelues  e  drejtor  ekzekutiv I  << Institutit  të Studimit të Sekteve>>  në  Trenton ,New  Jersey.Misioni  I  Institutit  është  studimi  sekteve  dhe  grupeve  shkatërruese dhe 

Nëse MEK nuk do të ishte çarmatosur, tani do të ishte duke luftuar krah ISIS për Amerikën

‘’Rrallë ndodh që fjala hipokrizi ashtu si vërtetësia e veprimeve të medias dhe politikave të Amerikës, të përshtaten me veprime të tjera.’’ Kjo është fjalia e hapjes së një artikulli që Xhozef Tomas, redaktori i New Atlas, ka shkruar duke fajësuar politikën mashtruese të SHBA-së në lidhje me terrorizmin. Sipas të dhënave analitike të bazës së lajmeve Habilian, Xhozef Tomas në vazhdim, duke iu referuar një artikulli të botuar nga një prej autorëve të Institutit Brookings në të cilin Irani është prezantuar si një shtet që sponsorizon terrorizmin, shtetet si Rusia, Siria, Somalia etj pandershmërisht janë akuzuar për terrorizëm dhe në të kundërt , aleatët e Amerikës, përfshirë Arabinë Saudite, Katarin dhe Izraelin janë vlerësuar për luftën kundër terrorizmit, shkruan: ‘’

Politikanë dhe artistë mbështesin terroristët Iranian

Më datën 16 janar 2017, në orën 19:00  në sallën e kulturës pas Ministrisë së Bujqësisë, muxhahedinët iranian kanë mbajtur një eveniment me pjesëmarrje të disa artistëve dhe shumë politikanëve. Koncerti i mbajtur kishte për qëllim, solidaritetin e popullit shqiptar me muxhahedinët iranian të ardhur në vendin tonë në bazë të një marrëveshje sekrete mes qeverisë shqiptare dhe asaj amerikane. Të futur nën katin përdhesë të sallës, dhe larg syrit të mediave, politikanët dhe artistët shqiptarë dhanë mbështetjen e plotë për muxhahedinët iranianë. Zëvendës Ministrja e Brendshme, Elona Gjebrea gjatë fjalës së saj në mbështetje të muxhahedinëve tha se “Shteti shqiptar udhëhiqet nga parimi se të  drejtat e njeriut janë të drejta të patjetërsueshme dhe të paprekshme, ndaj jemi një popull solidar dhe

Irani ëshë i gatshëm të bashkëpunojë me Shqipërinë kundër terrorizmit

Ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë duke iu referuar dëshirës së vendit të tij për të zgjeruar marrëdhëniet me Iranin, tha: “Rrethanat aktuale janë mjaft  inkurajuese për thellimin e marrëdhënieve me Iranin, dhe për këtë arsye Shqipëria ka vendosur të hapë ambasadën e saj në Teheran.” Sipas raportit të agjencisë së lajmeve “Pars”, Ditmin Bushati, ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë i cili vizitoi Teheranin, pasditen e ditës së shtunë më 14 Janar u takua me homologun e tij iranian Muhamed Xhevad Zarif. Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë pasi shprehu ngushëllimet dhe ndau dhimbjen me popullin dhe qeverinë iraniane për ndarjen nga jeta të Ajetullah Hashemi Rafsenxhanit, duke i’u referuar dëshirës së Tiranës  për të zgjeruar marrëdhëniet me

Vala e protestave dhe ndarja e anëtarëve të MKO-së në Shqipëri

Sipas lajmeve të marra nga kulti Rexhavi (Muxhahedine Halk) në Shqipëri, drejtuesit e tij janë përballur me një vale të rëndë protestuesish të cilët i kanë shkëputur marrëdhëniet me MKO-në. Po ashtu siç kam përmendur në artikujt e mëparshmëm, 200  protestues u ndanë nga kulti Rexhavi pasi u larguan nga Iraku. Këta protestues kanë patur nivele të ndryshme organizative në kult. Gjatë kërcënimeve për ndarje që janë krijuar nga kategoritë e ndryshme të anëtarëve  të kultit Rexhavi në Shqipëri, udhëheqësit e sektit morën vendimin që këta protestues ti ndajnë në tre kategori: Kategoria e parë janë personat e rrallë. Në këtë kategori bëjnë pjesë anëtarët e rinj që kanë më pak se 20 vite që marrin pjesë në organizimin e

Krimet që po bën Daesh(ISIS) sot, organizata terroriste e munafikinëve i ka bërë në dhjetëvjeçarin e viteve 80 madje në mënyrë më të urryer

Me të vërtetë krimet që po kryen  Daeshi në territorin irakian dhe sirian, janë kryer më parë edhe nga ndjekësit  e Rexhaviut gjatë viteve 80 në mënyrë më të urryer dhe më të tmerrshme se ato që shohim sot në televizor. Sipas raportit të agjencisë së lajmeve Habilian ( Familja e Dëshmorëve të Terrorit), Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës Habilian Sejid Muhamed Xhavad Hasheminezhadi, në një diskutim me agjencinë e lajmeve Klubi i Gazetarëve të Rinj rreth përpjekjes së organizatës terroriste MKO për fshirjen e krimeve të kryera nga interneti, tha: “Pas rënies së Sadamit( ish-diktatorit të Irakut  i cili më parë  hyri në luftë të hapur me Republikën Islamike të Iranit dhe organizatën terroriste të munafikinëve e përdori si

Faqja e lajmeve dhe analizave Habilian fillon aktivitetin e saj në gjuhën shqipe

Pasi kanë kaluar 12 vjet nga publikimi i faqes së lajmeve dhe analizave Habilian e cila është aktive në tre gjuhë , frengjisht, arabisht dhe persisht, tanimë asaj i shtohet edhe gjuha shqipe. Habilian është e specializuar në mbulimin e lajmeve dhe çështjeve në lidhje me grupet terroriste iraniane që veprojnë kundër Republikës Islamike të Iranit dhe vendeve të tjera të botës. Organizata Muxhahedine Halk është ai grup i cili gjatë katër dhjetëvjeçarëve të fundit ka vrarë 12000 qytetarë iranian dhe tani, pasi u larguan nga Iraku, janë vendosur në Shqipëri. Sipas dokumenteve të publikuara nga agjencitë e zbulimit dhe qëndrat studimore kërkimore të perëndimit, kjo organizatë që ka qenë për vite të tëra në listën e terrorizmit të Shteteve