Marjam Rajavi dhe xhihadistet iraniane bejne thirrje terroriste per destabilizim te Iranit dhe Sirise

Ne faqen e xhihadisteve iraniane te bazuar ne Tirane, kryetarja e tyre Marjam Rajavi  ka bere thirrje per mbeshtetje te protestave dhe kryengritjes se supozuar popullore ne Iran, ka sulmuar qeverine e Iranit dhe ka mbeshtetur sulmet ilegale perendimore kunder Sirise. Keto thirrje sipas Kodit Penal te Shqiperise jane thirrje terroriste dhe krim qe cenon marredheniet e Shqiperise me shtete te tjera. Kodi Penal i Republikes se Shqiperise thote: Neni 230 – Vepra me qëllime terroriste (Ndryshuar me ligjin nr.9686, datë 26.2.2007,

Çfarë duhet bërë me Muxhahedinët në Shqipëri?

Dje ne emisionin “Arena” te gazetarit Dritan Hila u fol edhe per organizaten MEK, muxhahedinet iraniane. Eksperti Olsi Jazexhi foli me detaje ne lidhje me kete organizate okulte. Ne vijim eshte pjesa e fundit e emisionit ku u fol per muxhahedinet iraniane te cilet qendrojne ne Shqiperi qe prej disa kohesh si refugjate. “Dje isha ne parlamentin Evropian i ftuar nga dy eurodeputete, Ana Gomez dhe Patricia Lalonde. Ishim nje grup ekspertesh mbi situaten e muxhahedineve MEK. Kishte persona nga Britania, si

Detajet e fjalimeve të përfaqësuesve të Parlamentit Evropian në mbledhjen "Rreziku i Muxhahedinëve Khalk në Shqipëri"

Në vijim të aktiviteteve të saj kundër Organizatës Muxhahedinët Khalk, Ana Gomez, me datë 10 prill të vitit 2018 së bashku me një tjetër eurodeputete të quajtur Patricia Lalwand organizuan në Parlamentin Evropian  një mbledhje me temë "Rreziku i Muxhahedinëve Khalk në Shqipëri". Kjo mbledhje që kishte si qëllim analizimin e prezencës së MEK në Shqipëri u  mbajt në një tavolinë të rrumbullakët në një nga sallonet e PE. Ana Gomez mbajti fjalimin e parë në mbledhje. Në fillim ajo përmendi temën

Mbajtja e mbledhjes me titull "Rreziku i Muxhahedinët Khalk në Shqipëri" në Parlamentin Evropian

Në Parlamentin Evropian do të mbahet një mbledhje e organizuar nga dy eurodeputete me në fokus grupin terrorist Muxhahedinët Khalk. Sipas raportit të qendrës investigative të lajmeve, shoqatës Habilian ,tema e kësaj mbledhjeje që do të mbahet në Parlamentin Evropian më 10 prill të vitit 2018 do të jetë prezenca e Organizatës Muxhahedinët Khalk në Shqipëri .  Disa specialistë nga vende të ndryshme të botës do të jenë prezent  për të shkëmbyer mendimet e tyre. Ana Gomez , përfaqësuesja e Portugalisë  dhe

Gazeta Lefigarov: Muxhahedinët Khalk nuk kanë asnjë vend në mesin e popullit iranian

Gazeta elektronike "Lefigarov" ditën e shtunë në një raport rreth kryengritjeve të fundit , tha se grupeve opozitare në mërgim në mesin e të cilëve është dhe Organizata Muxhahedinët Khalk , u mungon statusi popullor në Iran. Në atë raport thuhet: "Analistët dhe specialistët politik mendojnë se grupet opozitare në mërgim të cilët Irani i konsideron terroriste, nuk kanë asnjë mbështetje popullore në Iran." Duke vendosur theksin te arratisja e MEK nga Irani pas sulmit terrorist të vitit 1981 ku mbeti i

Qendra e Luftës Kundër Terrorizmit në Shqipëri e ka radhitur Organizatën Muxhahedinët Khalk në listën e organizatave terroriste

Qendra e Luftës Kundër Terrorizmit në Shqipëri e ka radhitur Organizatën Muxhahedinët Khalk në listën e organizatave terroriste dhe grupeve ekstremiste të dhunshme. Sipas raportit të Habilian, kjo qendër kundër terrorizmit, në një lajm të ri të agjencive shqiptare ka deklaruar se MEK është një grup ekstremist që ka vendosur në rrezik të ardhmen e vendit duke nxitur njerëzit të kryejnë akte terroriste. Kjo qendër gjithashtu për të informuar studentët e këtij vendi ka shpërdarë broshura ku shpjegohen detaje rreth terrorizmit në

Një valë e re e rënies së forcave të kultit Rajavi

Sipas lajmeve të përfituara gjatë kësaj kohe, afërsisht është larguar një anëtar për çdo ditë nga Organizata Muxhahedinët Khalk. Në mesin e të ndarëve gjithashtu shihen dhe anëtarë të lartë dhe komandantë të vjetër. Ka zëra se numri i të ndarëve do të shtohet akoma më shumë gjatë ditëve në vazhdim. Deri më tani, numri i anëtarëve të vendosur te kampi Ashraf 3 është vlerësuar një mijë persona. Kulti Rajavi ka njoftuar komisionerër se e kanë evakuuar tërësisht zonën e mëparshme, por

CIA dhe izraelitët kanë ngritur në Tiranë qendrën operacionale për të sulmuar Iranin

Sputnik, në një redaksionale të publikuar sot ka plasur një akuzë të fortë për Tiranën zyrtare. Portali i Kremlinit thekson se “në Shqipëri, CIA dhe shërbimi sekret izraelit po përgatisin njerëz për të luftuar me armë regjimin iranian”. Redaksionalja e firmosur “Ekipi i Sputnik”, titullohet:  “Amerikanët përgatisin vrasësit në Shqipëri për të sulmuar Iranin, por do të thyejnë dhëmbët”. Artikulli i portalit propagandistik të Kremlinit është në fakt edhe pjesë e një emisioni që ata kanë bërë në Radio Sputniknë gjuhën serbe, e cila dëgjohet si në internet por edhe në valët normale radiofonike. Sputnik ka intervistuar Gjuro Biblija, drejtuesin e portalit “Fakti”, që është një media serbe e cila shkruan vetëm në cirilike dhe mbështet fort qëndrimet e Moskës. Biblija thotë se “Trump së bashku me

Mbledhja e telefonave të anëtarëve të Organizatës Muxhahidinët Khalk në Shqipëri

Nga brendia e Organizatës Muxhahidinët Khalk ka mbërritur lajmi se Maryam Rajavi ka dhënë urdhër që me pretekstin e ndihmës që i duhej dhënë medias së tyre me transmetim online , u mori celularët të gjithë anëtarëve të sektit, sigurisht që vetëm atyre të shtresës së ulët. Nuk është e qartë se çfarë ndihme mund t’i japin një kulti që ka të ardhura të shumta, me shitjen e këtyre celularëve të vjetër të modelit Nokia të cilët përdoreshin vetëm për marrëdhënie më të afërta Jam dëshmitar që kulti Rajavi nuk

Gjatë viteve të fundit Organizata Muxhahidinët Khalk nuk ka arritur të rekrutojë asnjë anëtar të ri

Iraj Mostaghi së fundmi në një diskutim me Sejid Behbehanin në Televizionin Atdhetar, tha: “Popullit iranian i vjen pështirë nga Maryam Rajavi dhe Organizata Muxhahidinët Khalk.” Ai i kritikoi  ashpër udhëheqësit e Muxhahidinët Khalk dhe Maryam Rajavin që po mbanin krahun anti-iranian të  Donald Trump. Ky shkrimtar me banim në Suedi i cili ka shkruar librat “Ngjarja e vitit 2014,një studim i kulturës dhe sjellja totalitariste e Mas’ud Rajavit” në një pjesë të një videoje të regjistruar, përveç pozicionimit të ri anti-iranian të Trump , nuk la pa përmendur dhe deklaratat

Gjendja aktuale e Organizatës Muxhahidinët Khalk/ Autoritetet shqiptare nuk janë në dijeni për disa çështje brenda ndërtesave të MKO-së

Pas zgjedhjes së Nuri al-Maliki në raundin e dytë si kryeministër të Irakut, Rajavi u befasua shumë sepse priste që zgjedhjet t’i fitonte Ayad Alawi për të cilin ëndërronte se do të ishte i dobishëm duke i rikthyer kohën e artë të Sadam Husejnit. Maliki ishte tepër i vendosur që ta largonte këtë organizatë nga Iraku. Shumë shtete të tjera gjithashtu kishin pranuar disa nga anëtarët e MEK, por Rajavi e dinte se me të mbërritur në Evropë  nuk do të mbetej më kush në organizatë . Së fundmi ajo pranoi

Bashkëpunimi i Muxhahidinët Khalk me regjimin e Sadam Husejnit për shtypjen e popullit irakian nuk do të harrohet

Kryetarja e lëvizjes Vullneti në Irak, në një takim me drejtorin e përgjithshëm të shoqatës Habilian, tha: “Bashkëpunimi i Muxhahidinët  Khalk me Sadamin e shuar në shtypjen e popullit irakian nuk harrohet kurrë dhe ka mbetur në mendjen e shumë irakianëve.” Sipas raportit të agjencisë investiguese të lajmeve  ndërkombëtare Habilian(familja e viktimave të terrorit Iran) , Zonja doktoreshë Hanan Fetlavi, kryetarja e lëvizjes Vullneti, dhe anëtare e parlamentit irakian , duke shprehur kënaqësinë e saj për këtë takim tha: “Populli irakian i njeh më

Shtetet perëndimore mbështesin Organizatën Muxhahedine Khalk për shkak të armiqësisë së tyre me Iranin

  Alain Corvez, ish-këshilltari i ministrit francez të mbrojtjes , në një intervistë me Habilian tha: “Në Francë ndodhen afërsisht 7000 muxhahidinët, për këtë arsye t’i ndjekësh këta persona është majft e vështirë. Ne duhet t’i shpëtojmë marrëdhëniet tona me qeverinë siriane.” Në një bashkëbisedim që kishte me Habilian(familja e viktimave të terrorit) ish-këshilltari i ministrit francez të mbrojtjes, duke iu përgjigjur pyetjes se a ishte i vërtetë fakti se disa vende, përtej pretendimeve se po luftojnë terrorizmin, përkrahin precedentë terroristë  për të arritur qëllimet e tyre dhe për të patur përfitime në disa rajone të botës sidomos në Lindjen e Mesme, tha: “Ne e dimë mirë dhe kemi dëshmi se disa vende perëndimore po u japin terroristëve ndihma financiare

Me mbajtjen e MEK, Franca luan një rol hipokrit dhe destabilizues

  Duke mikpritur Organizatën Muxhahidinët Khalk, një grup i cili nuk ka vend në asnjë vend demokratik apo të qytetëruar, shteti francez luan një rol hipokrit dhe destabilizues. Munafekine Khalk(MEK) është një organizatë e jashtligjshme, ekzistenca e së cilës është plotësisht e varur nga mbështetja e vendeve armike të Iranit. Qendra kërkimore e lajmeve Habilian( Familja e viktimave të terrorit),  ka zhvilluar një bisedë me doktor Sejid Husejn Musavijan, specialist dhe profesor  i Sigurimit dhe Politikave Bërthamore në Lindjen e Mesme në Universitetin Princeton në SHBA. Ndërmjet viteve 1997-2005 ai ka qenë kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Këshillit të Lartë Kombëtar të Sigurimit në Iran. Nga viti 2003-2005 ai ka qenë zëdhënës i Iranit në bashkëbisedimet për

Një zyrtar i një ministrie shqiptare: 240 anëtarë janë ndarë nga Organizata Muxhahidinët Khalk

    Pak ditë më parë u zhvillua një takim  me një zyrtar të qeverisë shqiptare rreth kushteve të familjeve ,anëtarëve në brendësi të kultit Rajavi dhe të shpëtuarve. Ai tha se deri më tani ishin ndarë nga MEK 240 anëtarë dhe jetonin veçmas në Tiranë, me të cilët policia dhe qeveria shqiptare ka kontakte të afërta dhe i ka dëgjuar rrëfimet e kryera.Për shkak se numri i tyre është duke u rritur, është shndërruar në një shqetësim për qeverinë. Zyrtari tha se qeveria shqiptare ishte kundër transferimit të tyre nga Iraku dhe se ishte plotësisht e vetëdijshme që asnjë shtet tjetër nuk do t’i pranonte , por kur qeveria amerikane i siguroi që prania e tyre nuk do të

Kërcënimi, torturimi, përsekutimi dhe mundimi i anëtarëve të shkëputur

Organizata e Muxhahidinëve për të parandaluar humbjen e forcave të veta mori masa të reja që të mundë të ndalojë anëtarët që nuk dëshironjnë të qëndrojnë më në organizatë duke i kërcënuar, torturuar dhe munduar fizikisht dhe psikologjikisht ata. Komandantët dhe udhëheqësit e organizatës duke përdorur një mashtrim të ri, sajonin dokumente për të trembur të burgosurit që dëshironin të largoheshin nga organizata. Disa nga forcat e veta i detyronte të sajonin një dokument që në këtë mënyrë të mund të ndalonin humbjen

Këshilltari i latë i Maryam Rajavi për botën arabe u nda nga Organizata muxhahidinët Khalk

Kohët e fundit ,Mohamed Ali Hoseini , këshilltari libanez i Maryam Rajavi në botën arabe, lëshoi një deklaratë ku njoftoi  largimin e tij nga ky grup. Hoseini, i ashtuquajturi Ajetollah nga mediat e Muxhahedine Khalk, me njohjen e mashtrimeve të këtij grupi, pasi deklaroi se ishte ndarë nga MEK u takua me dhjetëra ish-anëtarë në Paris. Ndarja dhe shpallja që ai bëri për këtë grup ishte aq e mërzitshme për MEK saqë me anë të deklaratave të ndryshme , muxhahedinët ia hoqën emrin Ajetollah

Një burg në Tiranë

Në aktivitetet  anti-njerëzore të kultit Rexhavi për kontrollin e plotë të anëtarëve në lejet e daljes , përveç rrethimit të hekurt të rrethinave të selisë në Shqipëri dhe shtimit  të disa kabinave të rojeve të vëzhguara me kamera, një temë tjetër e cila është shndërruar në humor në mesin e individëve është vendosja e një porte të hekurt në mes të rrugës. Kjo derë është vendosur për të patur një kontroll më të plotë mbi daljet e anëtarëve dhe gjithashtu për t’i izoluar... Në

Turpërimi i Organizatës Muxhahidine Halk nga monarkistët

Mahlagha Fakhravar, motra e Amir  Abas Fakhravar një element monarkist, e quajti konferencën e muxhahidinëve në Ville de Pont në Paris si të sajuar dhe tha: “Ata nuk kanë arritur të mbledhin ndokënd përveç disa hungarezëve, afganëve, arabëve dhe njerëzve me ngjyrë nga vende të ndryshme duke u dhënë një udhëtim falas që kështu të mund të sigurojnë një ushtri të zezë.”   Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative të Habilian, cituar nga sajti informativ i shoqatës Dideban, Mahlagha Fakhravar, motra e Amir

Parlamenti i Egjiptit doli kundër pjesëmarrjes së përfaqësuesve të tij në konferencën e Organizatës Muxhahidine Halk në Francë

Sipas raportit të qendrës së lajmeve Habilian dhe sipas rrëfimit të programit satelitor Al-Miyadin, Ahmad Saaduldin, sekretari i përgjithshëm i Parlamentit të Egjiptit tha se disa anëtarë të parlamentit janë ftuar të marrin pjesë në konferencën e MEK në Paris. Ai shtoi: “Parlamenti është kundër prezencës së përfaqësuesve të tij në atë konferencë dhe nuk u jep leje të udhëtojnë.” Saaduldin tha se Parlamenti i Egjiptit nuk ka asnjë përfaqësues zyrtar në këtë konferencë.