Kur grinden atllarët (iranianët me izraelitët) shkelmat i hanë gomarët (shqiptarët)

Vrasja me sulmi terrorist të mirëorganizuar të Dr. Mohsen Fakhrizadeh thuajse në periferi të Teheranit, si edhe neutralizimi (vrarë, plagosur) i eskortës së tij prej 8-10 vetësh në 2 makina është një ngjarje shumë e rëndë. Ngjarja është e rëndë, sepse i ndjeri ishte praktikisht shefi i programit bërthamor iranian dmth ekujvalenti i Openhajmerit në Projektin Manhatan, apo i Igor Kurcatov-it për sovjetikët apo Zholjo Kyrisë për francezët. Irani nuk është Koreja e Veriut, ku po tha Kim-i nr. 3 që Amerika është djalli dhjetra million koreanoveriorë në kor thonë që Amerika është djalli, ama po tha ky Kim-i se Amerika është ëngjëlli dhjetra milionë “robotë” koranoveriorë në kor do thonë Amerika është ëngjëlli. Irani ka opinion publik! Pikërisht një

Apeli i familjeve iraniane për shpërthimin e Kronavirusit në rradhët e MEK-ut në Shqipëri

Këtë të shtunë familjet iraniane i dërguan një mesazh forumeve ndërkombëtare përfshirë edhe organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, me qëllim që t’i bëjnë presion MEK-ut, të japë informacion për fatin e fëmijëve të këtyre familjeve duke pasur parasysh shpërthimin e Pandemisë së Koronavirusit në kampin e kësaj organizate, në Bashkiën e Durrësit afër kryeqytetit shqiptar, Tiranës. Në letrën e tyre për Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, për Shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, për Kreun e Komitetit të Bashkimit Parlamentar, për Komisarin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, për Zyrën e Komisarit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut në Shqipëri, këto familje shkruajnë

MEK dhe al-Kaeda në Iran- Udha pa krye e SHBA

Vrasja për të satën herë e numrit dy të al-Kaedës dhe përdorimi i raportit të IAEA si një justifikim për të sulmuar Iranin Nga Muhammad Sahimi Dy raportet e fundit janë një paralajmërim serioz për ata që e kundërshtojnë luftën pa fund të SHBA-ve në Lindjen e Mesme. Raportet tregojnë se pavarësisht se Presidenti Trump i ka humbur zgjedhjet, përpjekjet e tij kundër Iranit po vazhdojnë, dhe se ai është në kërkim të një justifikimi për të sulmuar Iranin në javët e fundit të presidencës së tij. Së pari, New York Times raportoi se më 13 nëntor agjentët izraelitë kanë vrarë Abdullah Ahmed Abdullah, me emër lufte Abu Muhammad al-Masri, dhe që supozohej të ishte “numri 2 i al-Kaedës”. Vrasja

Mosad dhe MEK vranë Fakhrizadenë

Si mund të sabotojë diplomacinë dhe të hapë një luftë vrasja e shkencëtarit të lartë bërthamor iranian Mohsen Falhrizadeh , një zyrtar bërthamor iranian kyç, është vrarë në Teheran. Edhe pse tani është e paqartë se kush e ka kryer këtë vrasje, Izraeli ka vrarë një numër të madh shkencëtarësh bërthamorë iranianë në të shkuarën, por deri më tani nuk ka pasur mundësi të mbërrijë tek i shumë mbrojturi Fakhrizadeh. Disa raporte iraniane pretendojnë se ishte një sulm vetëvrasës, gjë që do t’i ulte gjasat se operativët e Izraelit e kanë kryer këtë sulm, por vrimat e plumbave që gjenden në makinën e Fakhrizadesë hedhin dyshime mbi këtë. Sidoqoftë, në të shkuarën Izraeli ka përdorur operativë nga MEK (një grup

Sa para kërkon për të na hequr nga lista e terrorizmit?

Mehdi Askeri, Fondacioni Habilian Një lajm i jashtëzakonshëm! Qeveria e re e Sudanit është duke ecur në vijën e arritjeve të mëdha me pranimin e pagesës prej 335 milion dollarësh ndaj viktimave të terrorizmit dhe familjarëve të tyre. Tuiti i ri i Trump në lidhje me kënaqjen e Amerikës nga Sudani dhe votën e mundshme të këtij vendi për ta hequr Sudanin nga lista e terrorizmit, është shenjë e dy arsyeve kryesore të qeveritarëve amerikanë për të hequr apo shtuar dikë në listën e terrorizmit.  Paratë u jepen atyre personave që Amerika e sheh të arsyeshme, dhe zakonisht personat që marrin partë, quhen “viktima të terrorizmit” që dhe pagesat të justifikohen. Arsyeja e dytë që sigurisht duket se ka një

Covid-19 vret iranianin e dhjetë në Manzë

Sapo mësuam që mëngjesin e 9 nëntorit (ndoshta edhe pak orë më parë), virusi Covid-19 vrau komandantin e MEK-ut të quajtur Hassan Zareai. Ky është MEK-si i dhjetë, që vdes nga Covid-19, që nga java e parë e nëntorit. Sipas burimeve tona e sëmurë me Covid-19 në gjendje të rëndë është edhe një MEk-se shumë e famshme, për shkak të përpjekjeve të prindërve të saj për ta shpëtuar nga kthetrat e “Harpisë” Miriam Rajavi. Personalisht lus Zotin, që ta mbajë në jetë vajzën e ngratë, me qëllim që MEK-sja në fjalë të përqafojë përsëri nënën dhe babën e vet, motrën e vëllain aty, ku janë, përtej Atlantikut. Apel qeveritarëve shqiptarë! Virusi Covid-19 po bën kërdinë në rradhët e iranianëve të mbyllur

Kampi i Muxhahedinëve në Manzë vatër e rrezikshme e Covid-19

Në dy shkrime të mëparshme kemi dhënë alarmin për një vatër virusi Covid-19 në Kampin Ashraf 3 të Muxhahedinëve të Popullit Iranian në Manëz. Meqenëse ky kamp është “off limits”për organet shtetërore lokale dhe qëndrore të shëndetit publik, nuk mund ta konfirmonim zyrtarisht, që në kamp ka një shpërthim (outbreak) të virusit Covid-19. Në mungesë të dokumenteve zyrtare u detyruam të bëjmë një investigim në terren. Shkuam në varrezat e Njësisë administrative Kashar (Bashkia Tiranë), ku janë varrosur të gjithë MEK-sat e vdekur në Shqipëri , me përjashtim të një MEK-seje, që është varrosur në varrezat e Njësisë administrative Manëz (Bashkia Durrës). Na bëri përshtypje numri i madh i varreve të reja të hapura vetëm gjatë muajit të fundit. Sic

Kampi i muxhedinëve iranianë si morg spitali Covid-19

Kampi i Muxhahedinëve të Popullit Iranian në Manëz (Bashkia Durrës), gjithnjë e më shumë po i ngjason morgut të një spitali të specializuar për të trajtuar të sëmurë me Covid-19. Në shkrimin tonë të fundit provuam me emra e mbiemra ,me foto të viktimave dhe varreve të tyre se në Kampin Ashraf 3 (Kulti Rajavi) në nëntor 2020 kishin vdekur minimumi 6 persona me covid-19 në një grup prej maksimumi 3000 MEK-sash, nëse mund t’i besohet shifrave zyrtare të ofruara nga Kulti Rajavi, për numrin total të MEK-save në Shqipëri. Shifra është 10 herë më shumë se mesatarja mujore e vdekjeve për vitet 2016-2019!!! Nuk dihet as një shifër e përafërt, sesa MEK-sa janë prekur nga Covid-19 dhe sa prej

Terrorizmi kibernetik i muxhahedinëve

Në vitet e fundit, Shqipëria është vendosur në qendër të vëmendjes së diplomacisë së Republikës Islamike të Iranit. Ky vend i vogël musliman që dikur ka patur mbështetjen e Iranit, është shndërruar në qendrën e vendosjes së organizatës terroriste të Muxhahedinëve Khalk  gjë që ka vënë në shenjestër sistemin e sigurisë. Kampi "Ashraf 3" , është baza e re e muxhahedinëve në Shqipëri në të cilën jetojnë afërsisht 3000 anëtarë të MEK të cilët u larguan nga Iraku. Me ndihmën financiare të Arabisë Saudite, Izraelit dhe SHBA-së ata kanë ndërtuar 19 kapanone të mëdhenj dhe 34 kabina në një hark kohor prej 18 muajsh. por i rëndësishëm është aktiviteti kibernetik i  organizatës terroriste të  Muxhahedinëve  Khalk . Njësia kibernetike

Dy fjalë b. lëpirësve të ish terroristes Rajavi

Sot më datë 25 nëntor 2020 Twitter mbylli llogaritë në farsi (persisht), arabisht, anglisht dhe frëngjisht të ish terroristes Rajavi, shefe e Kultit MEK (iranianët e Manzës). Tashmë është bërë vazhdë që fabrika e trolleve në Manzë alias Kampi Ashraf 3 të prodhojë lajme të rrema, fake news pa hesap e pa doganë. Kujtojmë këtu rastin “par Excellance”të shpikjes nga hici të një gazetari të quajtur Heshmat Alavi, një person, që nuk ekzistonte fare, por ishte krijesë e MEK-save, në fermën e trollave në Manzë afër Durrësit. E reja në këtë histori është mbyllja e llogarive në Twitter të ish terroristes Miriam Rajavi, shefe e këtij kulti. Ky sinjal që jep një kolos si Twitter duhet të deshifrohet edhe nga

Terrorizmi kibernetik i muxhahedinëve

Në vitet e fundit, Shqipëria është vendosur në qendër të vëmendjes së diplomacisë së Republikës Islamike të Iranit. Ky vend i vogël musliman që dikur ka patur mbështetjen e Iranit, është shndërruar në qendrën e vendosjes së organizatës terroriste të Muxhahedinëve Khalk  gjë që ka vënë në shenjestër sistemin e sigurisë. Kampi "Ashraf 3" , është baza e re e muxhahedinëve në Shqipëri në të cilën jetojnë afërsisht 3000 anëtarë të MEK të cilët u larguan nga Iraku. Me ndihmën financiare të Arabisë Saudite, Izraelit dhe SHBA-së ata kanë ndërtuar 19 kapanone të mëdhenj dhe 34 kabina në një hark kohor prej 18 muajsh. Por i rëndësishëm është aktiviteti kibernetik i  organizatës terroriste të  Muxhahedinëve  Khalk . Njësia kibernetike

Zbulimi i veçantë i gazetës amerikane për pagat e dhëna nga muxhahedinët për kongresmenët

  Sajti amerikan Open Secrets (Qendër për politikë të përgjegjshme) i cili ka shqyrtuar me detaje çështjet e burimit të parave të dyshimta në çështjet politike në Amerikë,  në një raport për pagesën 1.4 milion dollarëshe ndaj kompanisë lobuse Rosemont, ka lajmëruar se këto pagesa janë kryer nga terroristët muxhahedinë nga viti 2013 për të ndikuar në politikat e jashtme dhe mbrojtëse të Amerikës. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative Habilian, ky artikull shqyrton në mënyrë të veçantë veprimtaritë më të fundit të Michael Mukazit në regjistrimin e tij zyrtar në formularin e Ministrisë së Drejtësisë si lobues i grupit terrorist të muxhahedinëve. Gjithashtu ai flet edhe për aktivitetet e tjera të këtij grupi duke zbuluar dhe disa

COVID-19 vret një anëtar të MEK; Konfirmojnë zyrtarët e spitalit të Tiranës

Vdekja e Massoud Nassiri është konfirmuar të jetë shkaktuar nga korona. Përse kulti Rajavi po mundohet të fshehë këtë fakt? Disa familje të shqetësuara i dërgojnë letra Organizatës Ndërkombëtare të shëndetësisë në Shqipëri. Disa raporte të besueshme nga spitali Nënë Tereza dhe nga Klinike Universitare e Tiranës gjithashtu, dhe burime nga Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë, tregojnë se Massoud Nassiri, 63 vjeç, një anëtar i Organizatës Muxhahedinët Khalk (MEK, MKO, Kulti Rajavi), një rezident i kampit të organizatës në Shqipëri, ka qenë

Kërcënimi me vdekje i Masoud Rajavit ndaj gjeneral Sulejmanit dhe ajetollah Rreisit

      Deklarata e  re e liderit të muxhahedinëve Lideri i grupit terrorist të muxhahedinëve ka lëshuar një mesazh të ri kërcënimi  nga vendi i tij i fshehjes kundër komandantit të forcave "Kuds" të Gardës Revolucionare dhe shefit të gjyqësorit, duke i kërcënuar ata me vdekje. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian,  grupi terrorist i muxhahedinëve sapo ka publikuar një mesazh që i përket Masoud Rajavit që përban një kërcënim me vrasje në të cilin thuhej se gjeneral Sulejmani dhe ajetollah Rreisi duhet të bashkohen me shehid Lajevardin dhe Sejad Shirazin. Ky grup terrorist që i humbi të gjitha përkrahjet  nga populli në vitet 1980 duke u detyruar të futet nën tutelën dhe mburojën e partisë së Ba'athit,

Terroristët përveshin mëngët për të shpëtuar Trumpin

  Doktor Mustafa Entezari Haravi, Shoqata Habilian   Dërgimi i pakove të dyshimta nëpër zyrat e disa prej mediave apo politikanëve të ish-qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës tregon dhe një herë tjetër se sa e kërcënuar është qeveria Amerikane nga lëvizjet e brendshme terroriste. Amerika sistemi i sigurisë të së cilës është turpëruar një herë në gjarjen e sulmit terrorist të 11 shtatorit të vitit 2001, këtë herë është tallur nga grupet e ndryshme terroriiste me anë të dërgimit të pakove të dyshimta , dhe këto ngjarje vendosën në pah që kjo qeveri e cila pretendon të ruajë sigurinë e mbarë botës, nuk mund të ruajë sigurinë e vet të brendshme. Politikanët amerikanë nuk kanë dhënë shpjegime se

Mesazh-i i rëndësishëm i Imam Khomeinit drejtuar Muxhahedinëve Khalk

        “Po këtij grupit të Muxhahedinëve Khalk që kishte takuar takim me të, Imam Khomeini i ka dërguar një mesazh që nëse veprojnë me të drejtë, ai vetë do të kërkojë t’i takojë ata.” Që në fillim të revolucionit, në mesin e këtyre grupeve që në kohët e para të revolucionit kanë qenë pranë njëra-tjetrës në ngjarjet e ndodhura, filluan mosmarrëveshjet. Imam Khomeini nuk mbajti qëndrim të njëjtë me të gjitha këto mosmarrëveshje. Ashtu siç e kemi shpjeguar dhe në metodat e prijësit të besimtarëve, edhe metoda e Imam Khomeinit  e njëjtë është. Domethënë në fillim me tolerancë dhe këshilla, pastaj dha goditjen e tij atëherë kur duhej. Një grup i përkiste shtetit dhe kishte probleme të

Botohet libri " Nga hipokrizia te Kulti Rajavi"

  Libri " Nga hipokrizia te Kulti Rajavi"  me temë rileximin e dosjes së grupit terrorist të muxhahedinëve, është botuar nën autorësinë e zyrës së mendimit dhe reflektimit "Borhan". Sipas raportit të Habilian, libri " Nga hipokrizia te Kulti Rajavi" , me temë rileximin e dosjes së grupit terrorist të muxhahedinëve, është botuar nga " Borhan" dhe është shpërndarë në tregun e botimeve. Ky libër libër është njëri nga bashkësia e librave të shyrtimit të ngjarjeve  dhe është bërë gati si rezultat i përpjekjeve kolektive të kërkuesve  të zyrës së mendimit dhe reflektimit " Borhan" në 92 faqe dhe 4 kapituj. Gjithashtu kopertina dhe faqosja është bërë nga shtëpia botuese "Didman". "Procesi i transformimit të Organizatës Muxhahedinët Khalk  në

Vëllai im ishte ushtar kur ra në kurthin e muxhahedinëve

  Unë jam Askeri Shabanipur, vëllai i Hasan Shabanipurit. Vëllai im ishte ushtar dhe u zu rob në luftën Iran-Irak, më pas është mashtruar dhe është dërguar tek Organizata Muxhahedinët Khalk në Irak.  Unë tani jam i shqetësuar  për shëndetin e vëllait tim me  përhapjen e sëmundjes së koronës në Shqipëri. Kam marrë lajmin se të paktën dy persona nga anëtarët e kultit Rajavi kanë vdekur në spitalin e Tiranës si pasojë e virusit të koronës.  Ky lajm është shumë shqetësues sepse me jetën në grup në një ambient të mbyllur si kampi i Muxhahedinëve Khalk , virusi i koronës mund të përhapet me shpejtësi.  Lartmadhëri,  Unë kam shkuar disa herë për të takuar vëllain tim në

Për herë të parë, Irani zbulon emrat e martirëve të vrarë nga terroristët e MEK gjatë vitit 1988

  Fotoja tregon Maryam Rajavinë, lideren e kultit terrorist anti-iranian të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës të quajtur Muxhahedinët Khalk (MKO, MEK), dhe avokatin personal të presidentit të Amerikës dhe ish-guvernatorin e qytetit të New Yorkut, Rudy Giulianin gjatë një mbledhjeje vjetore të MEK në Paris.   Një OJQ iraniane për të drejtat e njeriut ka zbuluar për herë të parë emrat e 1,503 martirëve të vrarë nga anti-iranianët e  organizatës terroriste Muxhahedinët Khalk (MKO) në provincat perëndimore të vendit diku 32 vite më parë.   Duke cituar një raport nga Shoqata Habilian, agjencia e lajmeve Nournews, gjatë ditës së hënë tha se terroristët e MKO dhe një numër i madh i të “burgosurve të arratisur” të cilët

Amerika e cila mbështet terroristët e MEK nuk është e kualifikuar të gjykojë të tjerët; Iran

  Amerika nuk është e kualifikuar të gjykojë vendet e tjera: Ministria e Jashtme e Iranit   Ministria për Punët me Jashtë e Iranit dënoi me forcë një raport anti-iranian të lëshuar së fundmi nga Departamenti Amerikan i Shtetit   Për shkak të historisë së tyre të errët, Shtetet e Bashkuara të Amerikës  nuk janë  aspak të kualifikuara politikisht, legalisht dhe moralisht  të gjykojnë vendet e tjera, -tha zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme Abbas Mousavi ditën e hënë.   Vërejtjet erdhën si përgjigje ndaj një raporti  të publikuar së fundmi nga Departamenti Amerikan i Shtetit që akuzon Iranin për implementim të masave terroriste pas Revolucionit Islamik, pa sjellë asnjë provë dhe fakt.   Mousavi tha se raporti i