Opozita iraniane në Shqipëri: Teherani po nxit fshatarë kundër nesh

Muxhahedinët e kampit “Ashraf 3” në Manzë të Durrësit, pretendojnë se disa fshatarë rreth e rrotull po nxiten nga regjimi iranian për t’u përplasur me ta. Ky reagim vjen pasi ditë më parë, një grup fshatarësh të Manzës, shprehën protestë ndaj faktit se atyre po  ju rrëmbëhej një tokë pranë varrezave, e cila do shkonte po për varreza, por dedikuar si hapësirë muxhahedinëve. Sipas tyre, banorët e kampit të opozitës iraniane mundet të gjenin tjetër vend e jo në varrezat e tyre. Por për banorët e “Ashraf 3”, janë shprehur se këtu ka gisht regjimi i Teheranit.   “Kjo është një akuzë false dhe ky tubim i vogël u provokua dhe u organizua nga disa elementë që punojnë për regjimin

Banorët e Manzës protestojne varret masive te MEK-ut, muxhahedinët sulmojne manzaket si agjente iranian

Banorët e njësisë administrative të Manzës janë ngritur në protestë para dy ditësh për një pjesë toke, e cila është vazhdim i varresave të zonës dhe që po u zaptohet nga muxhahedinët iranianë te cilët po vdesin në masë dhe kanë nevojë për varre masive. Një territor i konsiderueshëm nga këto varreza i ka kaluar në mënyrë të padrejtë xhihadistëve iranianëve të cilët kanë kampin disa metra më tej, duke i detyruar banorët e Manzës të varrosin dy ose më shumë persona në një varr. “Toka e varrezave tona e lënë prej vitesh për banorët e Manzës, i është shitur Iranianëve që qëndrojnë këtu në kamp, një veprim që nuk është i drejtë dhe ne nuk mund ta pranojmë pasi

Ankesa e "Muhamed Agh Atabai", vëllai i një anëtari të sektit Rajavi, drejtuar qeverisë shqiptare: Shqipëria me kërkesë të sektit Rajavi, nuk jep viza për shtetasit iranianë.

Muhamed Agh Atabai, vëllai i një anëtari të sektit Rajavi, ka bërë një ankesë kundër qeverisë shqiptare pranë Komitetit të KB për Zhdukjen me Forcë të vëllait. Sipas Feragh, nga të dhënat e Shoqatës së Shpëtimit të Qendrës Golestan, Muhamed Agh  Atabai, që është në pritje të vëllait të tij Hamidit, ndërsa përshkroi historinë e vëllait të tij, bëri kërkes që ta gjente atë dhe të siguronte mundësinë e komunikimit me të. Teksti i ankesës është si më poshtë: Grupi i Kombeve të Bashkuara që punon për Zhdukjet e Detyruara ose të Vullnetshme WGEID. Komiteti i Kombeve të Bashkuara për rrëmbimet me Forcë. Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Përshëndetje. Unë

Covid-19, tjetër viktimë në kampin e muxhahedinëve iranianë

Tashmë vdekjet nga infektimi me virusin Covid-19 në Kampin Ashraf 3 në Manëz, thuajse janë shëndërruar në një lajm rutinë. Cdo javë ndodhin 2-3 vdekje në rradhët e Muxhahedinëve të Popullit Iranian. Viktima më e fundit nga Covid-19 në kamp është Layla Shams, e cila ishte një komandante e rangut të ulët në rradhët e muxhahedinëe. Në këtë kronikë të vazhdueshme mortore të bën përshtypje, që në gjithë Njësitë Administrative Manëz kanë humbur jetën më pak persona, sesa kanë vdekur nga Covid-19 në Kampin Ashraf 3, ndonëse kampi në fjalë maksimalisht mendohet se ka 3 mij MEK-sa, ndërsa Njësia Administrative Manzë ka mbi 12 mij banorë.  Në Manzë kemi minimumi 4 fishin e banorëve krahasuar me numrin e muxhahedinë në

Siguria në Shqipëri dhe Ballkan nën këmbët e terroristeve

Anëtarët e MEK që supozohet  se kanë vjedhur disa nga armët e vitit 1997 në Shqipëri dhe gjithashtu një histori vjedhjeje armësh nga Irani. Ata pas fitores së Revolucionit Islamik në Iran, kryen sulme të shumta ndaj kazermave, stacioneve të policisë dhe qendrave ushtarake dhe vodhën një numër të madh armësh, të cilat i përdorën për të rritur atentatet dhe operacionet kundër qytetarëve dhe zyrtarëve iranianë Në një raport lajmesh të Habilian, studiuesi dhe aktivisti amerikan i të drejtave të njeriut, Robert fantina ka tërheq vëmendjen për sasinë jashtëzakonisht të madhe të armëve të vjedhura në Shqipëri dhe rrezikun që ka nëse këto armë të vjedhura mund të shtjerë në dorë  grupit  terrorist (hipokritve). Fantina, në këtë raport të botuar

Covid-19 vret përsëri në Kampin e Muxhahedinëve Iranianë

  Sipas burimeve tona nga brenda Kampit Ashraf 3 në Manëz, më datë 7 janar në kamp ndodhi vdekja e parë me Covid-19 për vitin 2021. Bëhet fjalë për Saeideh Shahrokhi, një prej komandanteve të kampit, në sektorin/departamentin politik. Nuk kemi asnjë njoftim për fatin e kufomës së komandantes së vdekur nga infektimi me Covid-19. Nuk është marrë leje varrimi nga autoritetet kompetente të pushtetit lokal, kështu që nuk dihet, nëse kufoma po mbahet në morg, është varrosur brenda territorit të kampit (në kundërshtim me legjislacionin shqiptar), apo ndoshta është djegur (përsëri në kundërshtim me legjislacionin shqiptar). Vdekja më e fundit, që celi siparin për vdekjet për shkak të infektimit me Covid-19 për vitin 2021 është një provë, një argument

Kampi Ashraf 3 kamp paramilitar apo agjensi funeral

Nga burimet tona brenda Kampit të ish Organizatës Terroriste MEK në Manëz mesojmë se këtë të martë më 29 dhjetor një tjetër MEK-se ka vdekur. Ajo quhet Mohtaram Ghanavati dhe ishte një nga femrat komandante (e rangut të mesëm) në kamp. Shkaku i vdekjes: Infektuar me Covid-19.

Përgjigje Maryam Rajavit dhe komandës muxhahedine në Manëz për shpifjet e tyre

Në datë 23 dhjetor 2020 në faqen e lajmeve të rreme (Fake News) Iran Probe, komanda muxhahedine iraniane (MEK) që operon nga kampi paramilitar i Manzës më ka sulmuar mua dhe mikun tim Gjergji Thanasi. Ish-terroristët muxhahedinë të cilët nuk i pranon asnjë vend në botë por i strehon Shqipëria si pasojë e shantazhit amerikan, që prej ardhjes së tyre në vendin tonë dhe falë mbështetjes së agjenturave anti-muslimane kanë vazhduar aktivitetin e tyre anti-ligjor, duke thyer kodin penal të Shqipërisë, bërë thirrje për ndryshim regjimi dhe luftë ndaj një vendi të huaj, mbajtur pengje dhe radikalizuar me mijëra pengje lufte iraniane në kampin e Manzës. Rasti i Somayeh Mohamadit ku MEK-u bëri çfarë mundi në vitin 2018 dhe nuk

COVID-19 në kampin e MEK-Ka nevojë për ndërhyrje urgjente

I nderuar drejtor i Zyrës së Emigracionit të Shqipërisë Ne do të dëshironim t’ju njoftojmë se ne, një grup i ish-anëtarëve të organizatës së MEK, jemi të shqetësuar për situatën e ish-shokëve tanë të cilët për momentin janë anëtarët të Organizatës Muxhahedinët Khalk. Gjatë përhapjes së COVID-19, organizata i mbajti anëtarët e saj në një ambient të mbyllur, gjë që i bën kushtet më të rrezikshme për përhapjen e kësaj sëmundjeje në mesin e njerëzve. Ju jeni të vetëdijshëm se kjo organizatë ka marrëdhënie të mbyllura, dhe i ka të gjitha karakteristikat e një sekti që kontrollon mendjet. Njerëzit që jetojnë në këtë kolektiv sektar nuk kanë akses te bota e lirë dhe qendrat mjekësore. Kjo i rrit shqetësimet tona

Mossad-i ka përdorur Muxhahedinët Khalk për vrasjen e Fakhrizadesë

Korrespondenti i huaj: Vrasja në Iran ka për qëllim të dëmtojë Biden “Izraeli dhe Trump qëllimisht po mundohen të krijojnë një krizë për presidentin e ardhshëm,”-thonë burimet iraniane. Imagjinoni për një moment se çfarë do të mund të ndodhte sikur vrasës të panjohur të vrisnin një shkencëtar të lartë amerikan të armëve kimike. Le të themi se zyrtarët iranianë do të merrnin përgjegjësinë, duke argumentuar se SHBA-të kanë shkelur ligjin ndërkombëtar për shkak se vazhdon të mbajë rezerva të gazit të sinapit, agjentë nervorë XV dhe sarin, pavarësisht përpjekjeve të shumta për t’i shkatërruar ato  duke filluar nga vitet e hershme 1990. Krahasoje këtë vrasje fiktive me vrasjen e fundit izraelite të Muhsen Fakrizadesë, një shkencëtar i njohur iranian i

Mjeshtëria e MEK në trazira civile dhe akte terrori vepron gjithandej

Para disa javësh lideri i zhdukur i Organizatës Muxhahedinët Khalk (MEK, MKO, PMOI, Kulti Rajavi), Massoud Rajavi, shtjelloi një mesazh duke pranuar vrasjen e 17,000 iranianëve. “Pranimi i 17,000 viktimave të  shtetit, para së gjithash tregon për luftimet e gjata dhe të vazhdueshme mes MEK dhe fashizmit fetar,”- i drejtohet ai liderit suprem të Iranit Ajetollah Khameneisë, i cili e ka kritikuar qeverinë franceze për strehimin e MEK si një grup terrorist që i ka përlyer duart me gjakun e 17,000 iranianëve. Vetëm disa javë pasi Massoud Rajavi në fjalimin e tij premtoi për vrasjen e më shumë iranianëve, shkencëtari bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh u vra në Absard, një fshat i pozicionuar 40 kilometra në lindje të Teheranit. Sidoqoftë, sulmi

MEK mund të zhvendoset nga Shqipëria në Eritre

Politika e presidentit të zgjedhur Biden “Politika e jashtme është politikë e brendshme, dhe politika e brendshme është politikë e jashtme,”-tha Biden në fjalimin e tij të parë për politikën e jashtme si një kandidat për zgjedhjet e Demokratëve në korrik të vitit 2019. “Ato janë një set shumë thellësisht të lidhura zgjedhjesh që të shohim se si të zhvillojmë mënyrën amerikane të jetesës dhe vizionin tonë për të ardhmen.” Stafi i Jacobin falënderon formalisht Z.Daniel Benamin që iu bashkua kësaj interviste. “Ishte vërtet një nder i madh për revistën tonë të kishte një bisedim me një figurë të shquar në Kongresin Amerikan, hulumtuesin e politikës së SHBA në Lindjen e Mesme, gjithashtu pedagogun e New York University, dhe gjithashtu

COVID infekton kampin Ashraf 3 të MEK

Disa raporte zbulojnë se që nga java e parë e nëntorit, 10 anëtarë të MEK në Shqipëri kanë vdekur si pasojë e COVID-19. Kjo tregon për një shpërthim të korona virusit në kampin Ashraf 3. Në vitin 2016, pasi atyre iu dha strehim për arsye humanitare, qeveria shqiptare siguroi se MEK do të merrte trajtim të plotë mjekësor. Që nga ajo kohë, liderët e MEK kanë mbajtur të burgosur anëtarët e tyre në kampin e mbyllur dhe nuk i lejojnë autoritetet shqiptare të futen. Që nga fillimi i pandemisë, MEK ka refuzuar të lejojë zyrtarët lokalë të shëndetësisë të japin ndihmën e tyre në kamp. Nuk ka asnjë staf mjekësor të ligjshëm në kamp. Është e paqartë se si është

Kriza e koronës në kampin e MEK në Shqipëri

  Kriza e koronës në kampin e mbyllur dhe të izoluar Ashraf 3 të MEK-ut në Shqipëri Familjet deklarojnë gatishmërinë e tyre për të dërguar çdo asistencë të mundshme Letër nga krye-shefi ekzekutiv i shoqatës  iraniane “Nejad”  iraniane Nejat adresuar përfaqësuesve të OBSH në Shqipëri Përfaqësi e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri Përshëndetjet më të përzemërta! Në përfaqësim të familjeve të vuajtura të anëtarëve të Organizatës Muxhahedinët Khalk (MEK; MKO; NCRI; NLA), do të dëshirojë të tërhiqja vëmendjen tuaj ndaj një katastrofe humanitare në rritje për shkak të përhapjes së COVID-19 në kampin e mbyllur dhe të izoluar të MEK, kampin Ashraf 3 në Manzë, Shqipëri. Lajmet alarmuese  që po vijnë nga brenda kampit tregojnë se shumica, sipas statistikave

Shik-u merr masa kundra Kultit Rajavi

Sapo na informuan se një grup inspektorësh të SHIK-ut (Shërbimi Informativ Kombëtar)me tre automjete kanë hyrë në Kampin Ashraf 3 pa ia varur shumë torbën rojeve private të armatosura të kampit. Nga informacionet paraprake mësojmë se SHIK-u bazuar në indicie të shumte (kryesisht shkrimet e publikuara nga Ashraf News, por edhe info të dhëna nga personel mjekësor shqiptar), bazuar edhe në interceptime telefonatash të iranianëve disidentë të Kultit Rajavi, që jetojnë në Tiranë dhe miqve të tyre ende të mbyllur në kamp, është bindur se në kamp ka probleme. Ekzistonin dyshime të arsyeshme se në kamp zhvilloheshin aktivitete, që binin ndesh me legjislacionin shqiptar sidomos melegjislacionin e Gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore, që shërben si bazë juridike për luftën anti Covid-19.

Korona pushton kampin e grupit terrorist MEK në Shqipëri

Një gazetë shqiptare ka njoftuar për shtimin e numrit të vdekjeve të banorëve të kampit të grupit terrorist MEK në Shqipëri gjatë muajve të fundit, duke paraqitur mundësinë për përhapjen edhe të epidemive të tjera në kampin e terroristëve të MEK. Agjencia e lajmeve Fars njoftoi se faqja e gazetës elektronike “Impakt” në një raport të saj ka raportuar për përhapjen në masë shumë të madhe të virusit Korona në kampin e grupit terrorist MEK në Manzë të Shqipërisë. Faqja e gazetës elektronike “IMPAKT” në një raport të saj shkruar se për shkak të kufizimeve të qasjes në kampin “Ashraf 3” të terroristëve të MEK në Manzë, nuk mund të dihen statistika zyrtare në lidhje me përhapjen e virusit Korona

Mahdi Abrishamchi anëtari më i ndyrë i MEK-ut

Ashraf News ka kryer një studim për figurën e Jalal-Al-Alfi  i Njësisë Monitoruese të Ashraf News.-it. Ai është një person, që konsiderohet si më i ndyri e më i poshtri i MEK-ut, për shkak të së shkuarës së vet të errët të mbushur me krime, përdhunime të kryera ndaj disa grave anëtare të MEK-ut dhe madje ndaj një zyrtari të të ashtuquajturës NCIR (Këshilli Kombëtar i Rezistencës Iraniane). Mahdi Abrischamchi lindi në v. 1947, me origjinë nga Azerbaxhani, por u rrit në Teheran, kryeqyteti i Iranit. Ai u aktivizua në radhët e MEK-ut, që në kohën e sundimit të regjimit të Shahut Muhammad Reza Pahlavi. Abrischamschi është 73 vjec, pra është një vit më i madh sesa Masoud Rajavi, shefi

Disidentët e Kultit Rajavi: shpëtoni jetët e shokëve tanë

Disidentët e Kultit Rajavi: shpëtoni jetët e shokëve tanë Kampi i iranianëve në Manëz tashmë është shndërruar nga një kamp paramilitar në një kamp vdekjeje. Numri i të vdekurve prej 100 personave në kamp tashmë është i përafërt me numrin e vdekjeve në Geton e cifutëve Theresienstadt  në mars prill 1945. Kulti Rajavi tashmë me gjysëm zëri zyrtarisht po e pranon përhapjen e Covid-19 në Kampin Ashraf 3 në Manëz. Po pranohet që moxhahedinët po vdesin nga Covid-19 jo vetëm në kamp, por edhe në spitalet e Tiranës. Kështu sajti zyrtar Kultit Rajavi “News.mojahedin.org” publikon lajmin, që një nga figurat më të rëndësishme të Kultit Rajavi, Hamid Asadian ka vdekur nga Covid-19 në një spital të Tiranës. Normalisht dielli ,

Vdekjet nga Covid-19 ndër muxhahedinët e Manzës = Business as usual

Burimet tona ndër rradhët e MEK-save në Kampin Ashraf 3 në Manëz na informojnë që fatkeqësisht vdekjet në rradhët e tyre për shkak të covid-19 janë bërë thuajse të përditshme. Situata sanitare e mjekësore në këtë kamp po përkeqësohet cdo ditë e më shumë. Covid-19 po i “korr” muxhahedinët iranianë, si anëtarë të thjeshtë të MEK-ut ashtu edhe komandantë të rëndësishëm. Rradha për të rënë viktimë e Covid-19 i takoi një komandanti të rëndësishëm te MEK-ut. Jalal Perash i quajtur edhe “Brother Jalal” që vdiq nga Covid-19. I vdekuri ka qenë komandant i një prej 15 reparteve (njësive), që përbëjnë Kultin Rajavi (MEK-un). Ndonëse “brother” Jalal pati trajtim mjekësor preferencial në infermjerinë e Kampit Ashraf 3 me medikamente e pajisje

Iranianët e Kultit MEK shndërrohen në hajdutë shtëpish

Anëtarët e MEK-ut (organizata, që ka kampin në Manëz) janë shndërruar në hajdutë shtëpish. Shtëpia e disidentit iranian në Paris, z. Qurban Ali Hussein Nejad  u vodh me thyerje nga aktivistë të Organizatës PMOI, që shërben si “ombrellë’për Kultin Rajavi. Në banesë u vodhën sende dhe dokumente të ndryshme.  Z. Qurban është një nga anëtarët më të rëndësishëm, që e ka braktisur Kultin Rajavi, sepse ai ndër të tjera ka shërbyer si përkthyes personal i Massoud Rajavi-t, ish shefit të Organizatës ish terroriste