Terrorizmi kibernetik i muxhahedinëve

    Në vitet e fundit, Shqipëria është vendosur në qendër të vëmendjes së diplomacisë së Republikës Islamike të Iranit. Ky vend i vogël musliman që dikur ka patur mbështetjen e Iranit, është shndërruar në qendrën e vendosjes së organizatës terroriste të Muxhahedinëve Khalk  gjë që ka vënë në shenjestër sistemin e sigurisë. Kampi "Ashraf 3" , është baza e re e muxhahedinëve në Shqipëri në të cilën jetojnë afërsisht 3000 anëtarë të MEK të cilët u larguan nga Iraku. Me ndihmën financiare të Arabisë Saudite, Izraelit dhe SHBA-së ata kanë ndërtuar 19 kapanone të mëdhenj dhe 34 kabina në një hark kohor prej 18 muajsh. Por i rëndësishëm është aktiviteti kibernetik i  organizatës terroriste të  Muxhahedinëve  Khalk .

Përkundrazi pretendimeve të mbështetësve të kultit Muxhahedinët Khalk, natyra e këtij grupi terrorist nuk ka ndryshuar

      Medea Benjamin, njera nga anktivistet e njohura kundër luftës në SHBA dhe thelemuelse e lëvizjes "CODEPINK", në një intervistë me "Rrjetin e Lajmeve Reale" në SHBA, shprehu kritikiat e  saj për mbështetjen që qeveritarët e atij vendi japin për kultin terrorist të muxhahedinëve. Sipas raportit të qendrës ndërkombëtare të lajmeve investigative "Habilian" (Famija e Viktimave të Terrorizmit), në atë intervistë, Benjamin foli për paraqitjen e një imazhi të shtrembëruar të Iranin nga ana e politikanëve , mediave  dhe politikave armiqësore të Amerikës kundër Iranit. Në një pjesë të intervistës, ajo tha: "Është shumë e habitshme që disa persona nga kabineti i Trump kanë zgjedhur të mbështesin Organizatën Muxhahedinët Khalk dhe ta zgjedhin atë si një "zëvendësuese të

Përvjetori i operacionit iranian “Mersad”, një operacion që u bë tmerri i terroristëve të MEK

  Pasi Irani pranoi kushtet e Rezolutës 598 të Kombeve të Bashkuara, Sadam Huseini rrëfeu në një takim me dyer të mbyllura se ai kishte për qëllim të shkelte kushtet e armëpushimit dhe të sulmonte Iranin në momentin më të papritur.   Wafiq al-Samarraee, i cili në atë kohë ishte drejtuesi i Agjencisë së Iteligjencës së ushtrisë irakaine, dhe drejtor i Shërbimit Inteligjent të ushtrisë irakiane në lidhje me Iranin, tha: “Presidenti Sadam Husein, në një takim të veçantë sekret në Ministrinë e Mbrojtjes, tha: Nëse ne do kemi sukses në rrëzimin e qeverisë iraniane, Kuvaiti do t’i bashkohet Irakut. Prandaj do të kemi një mundësi historike për të kryer një sulm masiv për të rrëzuar regjimin iranian dhe të

A po kërkon Shqipëria të rrisë tensionet me Iranin për shkak të MEK?

  Shqipëria ka parë ndryshime madhore në gjendjen e vendit gjatë dekadave të fundit, dhe ka pëprjetuar një sistem komunist nga viti 1967-1990, në momentet e fundit të jetës së Enver Hoxhës. Në atë kohë, Shqipëria pothuajse nuk kishte asnjë lidhje miqësore me vendet e tjera, dhe Enver Hoxha akuzonte vendet e tjera si Bashkimin Sovjetik dhe Kinën se ishin shumë të hapur dhe se kishin tradhëtuar vlerat komuniste. Në vitin 1990, me rënien e regjimit të Enver Hoxhës, Shqipëria u fut në një botë të re dhe të lirë. Në zgjedhjet e marsit të vitit 1992, mes kolapsit ekonomik dhe trazirave sociale, Partia e Punës i humbi zgjedhjet. Kjo u pasua me ngjarjet e vitit 1996 ku disa grupe

Djalli jeton në Tiranë. Muxhahedinët Khalk (Kulti Rajavi ose MEK)

  Terroristë apo demokratikë? Shqipëria është shtëpi e 2500 muxhahedinëve iranianë. Qëllimi i tyre është të rrëzojnë regjimin iranian. Ata gjithashtë mbajnë kontakte të mira në Bundestagun gjerman.   “Në kampin në Shqipëri, burrat dhe gratë jetojnë veçmas. Në mbrëmje, një grup i vogël takohet me liderin për “stërvitje ideologjike” dhe për të rrëfyer mendimet seksuale që kanë patur anëtarët gjatë ditës,”- tha një ish-anëtar i këtij grupi. Rrëfimi është përdorur për të krijuar turp në mesin e anëtarëve. Ndonjëherë komanduesi mund të thotë: “Si do të mund të sigurosh lirinë për popullin iranian kur ke çdo ditë ereksione?”   Komunikimi me familjarët është i ndaluar,  ashtu siç është dhe posedimi i një celulari. Sidoqoftë, ata nuk janë të izoluar

Terrorizmi dhe grupet kriminale në Shqipëri

  Në Shqipëri, forcimi i shtetit demokratik po bëhet me hapa të vogla, duke u penguar nga një krizë ekonomike e cila është e vështirë për t’u kapërcyer, dhe nga probleme sigurie dhe ligjore të cilat ndikojnë në vend. Ne po i paraqesim këto probleme në këtë raport të Polo de Donno.   Përhapja e terrorizmit radikal islamik:   Përhapja e xhihadismit në Ballkan, dhe më veçanërisht në Shqipëri, nuk mund të përfshihet brenda një skeme të përgjithësuar veprimi, por bazohet në dinamika specifike të cilat janë të lidhura me kontrollin e dobët të strukturave të shtetit të njësive të caktuara rajonale. Ashtu siç shpjegon dhe Giovani Giacalone në “InsiderOver”, celulat terroriste gjejnë terren pjellor të përshtatshëm në vende ku

Ngjarja e 17 Qershorit të vitit 2003 dhe përmbajtja e vërtetë e Organizatës Muxhahedinët Khalk

  Policia franceze e anti-terrorit në ditën e shtunë, më 19 qershor të vitit 2003 sulmoi zyrat e Organizatës Muxhahedinët Khalk  dhe ndërtesat ku banonin muxhahedinët nën akuzat për terrorizëm.    Gjatë arrestimit të Maryam Rajavisë dhe 165 personave të tjera prej kuadrove të lartë muxhahedinë, ata gjetën 1.3 milion dollarë në kasafortën që ndodhej në dhomën e gjumit të Maryam Rajavisë. Rrëfimet e mëvonshme kanë treguar se shuma e gjetur në kasafortën personale të Rajavisë në dhomën e saj të gjumit ka qenë deri në 8 milion dollarë.    Gjithashtu atje janë gjetur kompjuterë, dokumente të shkruara dhe mjete të tjera elektronike spiunazhi të këtij grupi, të cilat janë regjistruar dhe zhvendosur në një vend të paditur.

Çfarë ndikimi do të ketë në prezencën e Shqipërisë në listën gri të FATF pranimi i muxhahedinëve?

  Pastrimi i parave ka qenë gjithmonë  një nga veprat kriminale të cilën e kryejnë jo vetëm grupet kriminale por edhe disa qeveri të cilat përfitojnë prej saj. Në vende ku bandat mafioze pastrojnë masivisht paratë, në këtë proces përfshihen edhe qeveritë dhe politikanët  dhe përveç ndikimit në ekonominë e vendit, ky fenomen bëhet shkak dhe i uljes së kredibilitetit në tregtinë botërore dhe në  marrëdhëniet ekonomike ndërkombëtare. Gjatë viteteve të fundit, pastrimi i parave ka qenë një nga metodat më speciale të sigurimit të të ardhurave të grupeve terroriste.   Vendet që përballen me këtë fenomen, janë nën presion të madh nga ligjet  dhe organizatat ndërkombëtare , madje janë marrë parasysh edhe dënime.   Më 21 shkurt, Financial Action

“Viti i vdekjes” për muxhahedinët në kampin e Tiranës

  Mesa duket, ditët kritike të grupit të Muxhahedinëve Khalk po vijnë. Pas 30 viteve krime në shtetin e Irakut, grupi  terrorist i muxhahedinëve u shpërngul në Shqipëri. Me kushtet e ndërlikuara që sundojnë  mbi kampin e muxhahedinëve, shpërnguljen e anëtarëve mund ta quajmë “emigrimin e vdekjes”. Mosha mesatare e anëtarëve të  grupit terrorist të MEK që ndodhen në Shqipëri i përket asaj të të moshuarve. Kjo vërehet në një dokumentar propagandistik të kryer prej tyre për të treguar marrëdhëniet  me qytetarët në qytetin e Tiranës, ku janë shfaqur dhe pamje të anëtarëve duke mbajtur nëpër qese plastike bebilina për moshat e treta.   Anëtarët e grupit të muxhahedinëve vazhdojnë të jenë në gjendje lufte dhe detyrohen t’u përmbahen rregullave

Kulti iranian i MEK në Shqipëri paraqet rrezik për shëndetin publik

Me popullsinë e saj të vogël prej 2.8 milion njerëz, Republika e Shqipërisë mund të duket se ka një detyrë më të menaxhueshme (në varësi, natyrisht, nga disponueshmëria e burimeve të kujdesit shëndetësor) të testimit dhe përcjelljes së kontakteve për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, sesa vendet me miliona qytetarë të shumtë që jetojnë në qytete të mëdha, të përhapura dhe në rrethe. Por ndërsa Shqipëria zgjat bllokimin e saj për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, vendi përballet me një problem specifik me të cilin përballen edhe disa vende të tjera, veçanërisht Koreja e Jugut, praninë e një kulti të mbyllur dhe të fshehtë në mes të popullatës. Që nga ardhja e saj në Shqipëri në vitin 2016, Muxhahedinët Khalq

Prezenca e Muxhahedinëve, është faktori i përhapjes së virusit Korona në Shqipëri

Kohët e fundit, qendra kanadeze Global Research, ka shqyrtuar ndikimin e prezencës së muxhahedinëve në Shqipëri në përhapjen e Korona virusit të ri. Sipas raportit të Habilian, në një shkrim të tijin, Robert Fantina, shkrimtar dhe hulumtues amerikan i Global Research, ka folur për gjendjen e rëndë të Shqipërisë për shkak të përhapjesë së Korona virusit të ri, veçanërisht duke paralajmëruar për ndikimin e prezencës së grupit të muxhahedinëve në përhapjen e sëmundjes në këtë vend. Në shkrimin e tij të publikuar

Amerika pas armës së Koronës

Nuk është e pamundur që Amerika të përdorë armë biologjike. Amerika është i vetmi vend në historinë e njerëzimit që ka përdorur  bombat atomike në Japoni dhe nuk është e pamundur që të jetë shteti i parë në botë që ka përdorur koronën si armë biologjie. Pas gjithë këtyre luftërave fshihet Amerika. Sipas raportit të qendrës së lajmeve investigative Habilian të cituar nga Qendra e Informimit të kanalit Khabar, analisti me rang botëror, Abdulbari Atavan,  në redaksinë e gazetës trans-rajonale “Ray Elium”

Pompeo dhe MEK i izoluar si përgjigje ndaj pandemisë

Ndërsa Mike Pompeo – tani i quajtur “Sekretar i Urrejtjes” nga Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif vazhdon deklaratat e tij të përditshme kundër Iranit, megjithë kërkesat universale që SHBA të heqë sanksionet në mënyrë që të ndihmojë Iranin të luftojë përhapjen e COVID-19, vëmendja është përqendruar përsëri në Muxhahedinët e Khalq (MEK), i ashtuquajturi grupi iranian i opozitës me qendër në Shqipëri. MEK, natyrisht, është bërë një grup i preferuar i skifterëve anti-Iran në Sh.B.A dhe Evropë që e shohin atë si një armë kundër qeverisë në Teheran. Por cila është domethënia e MEK në fushatën antiraniane të fuqive perëndimore? Dhe çfarë ndikimi ka pasur grupi në vendin e tij pritës, Shqipërinë? Organizata iraniane e Muxhahedinëve Khalq (MEK)

Politika amerikane për Iranin u refuzua nga MEK-u në Shqipëri

Shumë kohë përpara se presidenti Trump të tërhiqej nga marrëveshja bërthamore e Iranit në vitin 2018, SH.B.A dhe Irani kanë qenë “de fakto” në gjendje lufte jo-ushtarake me sanksione, sabotime ekonomik, sulme kibernetike, fushata dezinformimi dhe media sociale sulmojnë. Të dy vendet kanë shfrytëzuar konfliktin në rajon, veçanërisht pas ngritjes së ISIS, për të zgjatur praninë dhe qellimet e tyre ushtarake. Në kohën kur disa njerëz në Sh.B.A kanë bërë presion për luftë me Iranin me çdo kusht, mungesa e përgjigjes së Sh.B.A-së ndaj sulmit të Iranit në bazat e tij në Irak pas vrasjes së gjeneral Kasem Sulejmani ekspozoi një problem të vërtetë. Tani është një sekret i hapur midis analistëve ushtarakë dhe të sigurisë se lufta me Iranin

Modeli i ri i terrorizmit

Terrorizmi, që ka rrënjë si një fenomen i keq në histori, është shfaqur gjithmonë me një emër që i përshtatet kohës përkatëse, por lloji më modern i terrorizmit ka të bëjë me shekullin 20 dhe 21, ndërkohë që në dy dhjetëvjeçarët e fundit bota ka përjetuar llojin më të frikshëm të aktiviteteve terroriste me projektime shumë të ndërlikuara dhe profesioniste. Asnjë mendje e shëndoshë nuk e pranon që projektimi i akteve në nivel të këtillë të jetë produkt i ideve të

Gënjeshtrat mediatike, gjërat që ndikuan më shumë në thyerjen e skenarit të vazhdimit të destabilizimit në Iran

Media anti-iraniane e cila gjatë 40 viteve të fundit nuk ka ngurruar të bëjë asgjë për të dobësuar Republiklën Islamike, në këtë periudhë të kësaj lëvizjes së saj anti-iraniane, po përpiqet që me pretekstin e rritjes së çmimit të naftës dhe ngjarjeve që pasuan atë, të shtojë presionin mbi Iranin dhe duke gjallëruar rebelimet nëpër rrugë, të prishë dhe një herë qetësinë nëpër qytete të ndryshme të vendit tonë. Maja e këtyre përpjekjeve, ishte raporti i Reuters rreth ngjarjes së fundit

A është rikthyer MEK në fazën e saj ushtarake-terroriste?

Në fillim të 31 dhjetorit, burimet iraniane të lajmeve, si dhe disa grupe anti-iraniane, raportuan një shpërthim përpara ndërtesës së një instituti ndërtimi të lidhur me IRGC. Disa orë më vonë, një zëdhënës i organizatës Mujahedin-e Khalq (MEK, a.k.a MKO, NCRI, PMOI, etj.) Mori përgjegjësinë për sulmin me anë të një njoftimi. Disa burime iraniane publikuan pamjet e ndërtesës duke treguar se ishte e paprekur dhe mohuan bombardimet. Disa të tjerë, duke cituar burime të informuara, e përshkruan incidentin si thjesht një  duke hedhur një fishekzjarre të ndezur pranë ndërtesës. Pavarësisht nëse ka ndodhur apo jo sulmi apo sa dëme ka shkaktuar, MEK që pretendon përgjegjësinë për sulmin tregon planet dhe qëllimet e grupit për t’u rikthyer në fazën e

Hakmarrja 40 vjeçare e muxhahedinëve ndaj popullit

Në ditët e fundit, vendi ynë është përfshirë dhe një herë nga çrregullimet. Rritja e çmimit të naftës shkaktoi vështirësi për njerëzit dhe shumë shpejt lëvizjet që ndjekin linjën e muxhahedinëve përfituan nga këto protesta për të krijuar kaos duke e kthyer vendin në një skenë të rrëmujës. Sipas deklaratës së forcave të sigurisë, muxhahedinët luanin një rol të rëndësishëm në këto çrregullsira. Kjo ngjarje bëhet më e theksuar kur të dimë që gjatë 40 viteve të kaluara muxhahedinët kanë përfituar

Ankthi i operacionit Mersad, këtë rradhë në Shqipëri

Ditën e martë më 26 nëntor, një tërmet i shkallës 6.4 rihter lëkundi Shqipërinë. Kjo lëkundje e tokës u bë në orët e para para lindjes së diellit  (3:45 me orën lokale) dhe përveç marrjes jetë të disa dhjetëra personave, për shkak të orës së rënies, u bë shkak që njerëzit të zihen në befasi dhe t'i zë paniku. Disa statistika tregojnë se ka patur më shumë se 50 viktima dhe 2000 të plagosur.  Ky tërmet që ka qenë më i