Pasojat negative të prezencës së Muxhahedinëve Khalk për sigurinë e brendshme të Shqipërisë!

Nga viti 2011 deri në vitin 2013,  xhihadistët tekfiristë që ishin prezent në Shqipëri i ftuan njerëzit për xhihad kundër Sirisë, dhe mos kushtimi vëmendje u bë shkak që po grup dhe disa të tjerë t'i bashkangjiten organizatave terroriste si ISIS dhe Al-Nusra.  Nga viti 2013 janë xhihadistët ektremistë iranianë ata të cilët kanë vazhduar po të njëjtën metodë të Al-Nusras dhe ISIS-it në Shqipëri. Duket sikur kjo rrjedhë terrozizmi do të vazhdojë përgjithmonë në Shqipëri! Raportet që së fundmi janë bërë

Kulti reaksionar Muxhahedinët Khalk/ Ç'është reaksionarizmi dhe kush është një reaksionar?

Kultura reaksionare e MEK nuk përputhet me lirinë e individit dhe të shprehjes dhe me aq sa ia lejon fuqia mundohet që ta ketë nën kontroll lirinë e shprehjes dhe monopolizon shprehjen e çdo të vërtete që rrezikon interesat e saj ashtu siç konsiderohen ndarjet e anëtarëve si komplote kundër organizatës. Reaksionar( Masoud Rajavi) i thonë atij personi që në mënyre kontradiktore mundohet të mbajë të gjallë një sistem me anë të ideve të vjetra dhe të prapambetura. Personi që krijon çdo

Përse e ndalojnë zyrtarët e Organizatës Muxhahidinët Khalk ceremoninë e vdekjes së Mas’ud Rajavit?

Turki al-Faisal, princi i kurorës saudite i cili ka qenë për vite me radhë shef i shërbimit sekret saudit, gjatë pjesëmarrjes të tij në mbledhjet e Organizatës Muxhahidinët Khalk në rrethinat e Parisit,  i është drejtues Maryam Rajavit si vejusha e Mas’ud Rajavit, që do të thotë se ka pohuar dhe deklaruar vdekjen e tij(Mas’udit). Në kundërshtim me dëshirën e kreut aktual të organizatës e cila është e gatshme të mbajë të fshehtë vdekjen e udhëheqësit të saj  historik, anëtarët e tjerë të organizatës dhe gratë e tij të shumta

A janë Muxhahedinët Khalk dhe Jundallah ISIS-i i ardhshëm në rajon?

Amerika, Izraeli dhe Arabia Saudite po mbështesin në mënyrë të hapur organizatat terroriste Jundallah dhe Muxhahedinët Khalk me ndihmë ekonomike, logjistike dhe armë me qëllim për të përmbysur regjimin në Iran.  Sajti Modern Diplomacy në një publikim të fundit të një shkrimi të profesor Raoul Manchanda thotë se deri më tani qeveria amerikane duhet ta kishte kuptuar që nuk është aspak ide e mirë të pajisë organizata terroriste në mbarë botën dhe pas një farë kohe për shkak të kthimit të akteve

Mbulesa zyrtare

Është ende herët që të tregoj për ju ngjashmëritë që kulti Rajavi ka me të tjerët. Tani është e domosdoshme që tju flas më shumë për origjinalitetin anti-njerëzor të këtij sekti. Në këtë artikull dua tju tregoj një anë të metodës së reflektimit reaksionar të këtij kulti  që të jetë mjaft e qartë për brezat e rinj që të mund të marrin personalisht një vendim të saktë. Gjatë rrugëtimit tim 30 vjeçar në të, kulti Rajavi është munduar dhe mundohet vazhdimisht të

"Karrigia e nxehtë" në kultin Rajavi!

Saktësisht të gjithë anëtarët dhe ish-anëtarët e kultit Rajavi e kanë provuar disa herë uljen në "karrigen e nxehtë"! Të gjitha mbledhjet organizative të kultit kanë një karrige të veçantë me po atë emër. Kur një person ulet te karrigia e nxehtë, të gjitha karriget e tjera përveç asaj janë të rehatshme , por ai i mjerë që ulet në të është një gabimtar dhe kriminel! Ka kryer një gabim të rëndë dhe të poshtër në nivelet organizative. Karrigia e nxehtë është

Festë për 35 vjetorin e dhunës, tradhëtisë dhe rrëmbimit

Si çdo vit MKO ka mbajtur festën e përvjetorit të saj. Ata kanë mbajtur fjalimet e tyre në gjuhën perse për personat e huaj që ishin prezentë dhe që nuk e kuptonin atë gjuhë. Mrekullia e kryer nga MEK është kjo që kanë pritur 100 mijëra persona në një sallë ku nuk mund të presësh më shumë se disa mijëra. Kjo është shndërruar në një shaka të përvitshme që bëhet në ditët kur MEK feston përvjetorin.  Këtë vit ,me tërë këto mashtrime

Miliardat e të ndarëve nga MEK!

Kryetarët fodullë të bandës Rajavi gjithmonë thonë dhe pretendojnë se do t’i sjellin të gjitha paratë për t’i investuar te kampet e tyre në Shqipëri. Në Shqipëri, personat të cilët janë shkëputur nga organizata  janë të privuar nga marrja e një shume parash që duhet të paguhet me anë të rrugëve të ndryshme nga organizata. Ky artikull është lëshuar zyrtarisht në publik dhe është shkruar me shkrim të thjeshtë. Nga ana tjetër në një shkrim të njërit nga udhëheqësit e kultit, shpallet: Gjatë pesë viteve që ndodheshim në kampin Liberty(në

Tërmeti i Kermanshah dhe përpjekja e Muxhahidinët Khalk për të pastruar imazhin

Të hënën e javës së kaluar një tërmet i fuqishëm 7,3 ballë tronditi rajonin e Kermanshah duke vrarë qindra dhe plagosur mijëra banorë të asaj zone. Në lidhje me këtë ndodhi, Muxhahidinët Khalk , duke përfituar nga situata ,nëpëmjet kanalit të saj televizis “Simaye Azad” dha informacione mbi numrin e llogarisë bankare në Francë për të dërguar ndihma për nevojtarët që u goditën nga tërmeti. Ky veprim i këtij grupi terrorist mund të shpjegohet nga një numër persepktivash. E para është kjo që muxhahidinëtt me anë të mënyrave të reja miqësore

Statistika të sakta mbi përkrahjen e Organizatës Muxhahidinët Khalk në Iran

Do flasim për një temë e cila akomë më bën të qesh , por ditën kur e zbulova natyrën e saj, u mërzita shumë në zemrën time. Masoud Rajavi, në kohën kur na i ngarkonte detyrat për misionet e planifikuara, na thonte se na përkrahte 78% e popullit iranian  dhe se po prisnin që një ditë ne të mbërrinim në Iran. Është me të vërtetë e habitshme. Kush i mori këto statistika nga njerëzit? A kishte ndonjë sistem anketimi në atë kohë apo a është kryer ndonjë zgjedhje? Edhe anketimet nuk

Plani i Muxhahidinët Khalk i ngjason atij të ISIS në Siri

Muajin e kaluar, pavarsisht të gjitha sulmeve dhe kërcënimeve që më janë bërë mua personalisht nga ana e Organizatës Muxhahidinët Khalk në internet, kam shkruar një artikull ku kam shpjeguar planin që MEK ka për të destabilizuar paqen në Iran  dhe për të vendosur fashizmin e saj ashtu

Zonja dhe zotërinj të Këshillit Kombëtar të Rezistencës, a nuk ka ardhur koha për shkarkimin e presidentes së vetëshpallur Maryam Rajavi?

Zonja dhe zotërinj të Këshillit të Rezistencës Kombëtare, a nuk ka ardhur koha për shkarkimin e presidentes së vetëshpallur Maryam Rajavi? Së paku të mbani zgjedhje të lira demokratike për të zgjedhur presidentin tuaj të ri. Zgjedhje demokratike dhe të lira ashtu siç pretendon Maryam Rajavi duke thënë se liria dhe demokracia është baza e Organizatës Muxhahidinët Khalk dhe synimi i tyre kryesor. Zonja dhe zotërinj të Këshillit Kombëtar të Rezistencës, ç’gjë të mirë ka bërë gjatë këtyre 20 viteve presidentja e vetëshpallur, Maryam Rajavi? A ka bërë ajo gjatë

Fëmijët dhe të rinjtë, mjete politike të Merjem Rexhavi

Merjem Rexhavi ka përdorur fëmijët dhe të rinjtë si një mjet politik në shfaqjen e Ville de Pont, por përdorimi i fëmijëve dhe të rinjve në Organizatën Muxhahidinët Halk ka një histori të gjatë. Rekrutimi i fëmijëve dhe të rinjve në MKO dhe stërvitja e tyre si forca ushtarake nën protektaratin e Sadam Huseinit kishin të njëjtin qëllim. Mund të themi me guxim se asnjë fëmijë i Organizatës Muxhahidinët Halk nuk e ka shijuar fëmijërinë. Deri në fund të vitit 1988 lindja e fëmijëve

Maryam Rajavi ri-ekspozoi fytyrën e saj terroriste dhe mercenare

Së pari,  me fjalimin  që Trampi mbajti në mbledhjen e OKB-së, jo me gjuhën diplomatike, përkundrazi duke përdorur gjuhën e “tregut” që nuk i ka aspak hije një presidenti, ia fitoi zemrën Maryam Rajavi-së. Ndërkohë që Trampi nuk e kishte fshirë akoma djersën e ballit, Maryam Rajavi lëshoi një deklaratë ku tregoi entuziazmin e saj  dhe i bëri kërkesë SHBA-së për t’i dëmshpërblyer godinat terroriste dhe  armatimet e ndryshme që u janë konfiskuar në Irak. Me siguri  ata thonë t’u japin mbrapsht ato gjëra që u përkasin. Të gjitha armatimet që

Kampi i punës së detyrueshme të Rexhavisë në Tiranë

Përshëndetje. Ju falenderoj shumë që u kushtoni vëmendje fjalëve të mia. Tani dua të futem në temë dhe tju them se siç e dini dhe ju, Rexhavi dhe dordolecët e saj në Tirana po përpiqen që të ndërtojnë  me anëtarët e mbetur një kamp për punë të detyrueshme në Tiranë ashtu sikurse e kishin ndërtuar në Irak kampin Liberty dhe Ashraf . Kur ndodhesha atje , gjithmonë i thoja vetes se kur do të mund të largohesha nga ai ferr sepse në të vërtetë

Gënjeshtrat që zbulohen shpejt!

      Dy javë më parë(12 gusht) një trupë diplomatike prej katër senatorësh amerikanë ka hyrë në kryeqytetin shqiptar, Tiranë,  ka zhvilluar një sërë takimesh , ka biseduar  me autoritetet vendase dhe  shefat e opozitës.  Kjo trupë , ashtu siç kishte deklaruar për mediat shqiptare, kishte ardhur me qëllim për të diskutuar dhe për të vëzhguar nga afër ecurinë e zhvillimit të grupeve ekstremiste selefiste në Ballkan. Ballkani ka qenë dhe është zona tranzite për kalimin e ekstremisteve nga Evropa drejt Sirisë , Irakut dhe e kundërta. Është bërë e ditur se afërsisht 500 ekstremistë ballkanas u janë bashkangjitur ISIS-it në luftën që po zhvillohet në perëndim të Azisë. Këtij numri i duhen shtuar dhe 140 shqiptarë. Vendet e

Skandali i Ville de Pont

  Organizimi i skandalit të Ville de Pont, ky vit(2012) ishte më i gjatë se viti i kaluar dhe Merjem Rexhavi me rimbajtjen e një shfaqjeje ekstra, i shtoi një gabim tjetër strategjik  historisë së gabimeve të kryera gjatë këtyre 33 viteve të fundit, por  para se shqyrtojmë këtë gabim strategjik, është më mirë të flasim pak për filozofinë e këtyre të ashtuquajturave mbledhje. Sipas asaj që Merjem Rexhavi, gruaja e liderit të Organizatës Muxhahidinët Halk ka deklaruar në fjalimet e saj, i gjithë qëllimi dhe dëshira e saj dhe e MEK në këtë mbledhje është heqja e emrit të MKO-së nga lista amerikane e organizatave terroriste. Përqëndrohuni pak te këto fjalë plot lakmi të Merjem Rexhavi drejtuar udhëtarëve dhe

Ngjashmëritë dhe dallimet e sjelljeve të zyrtarëve iranianë dhe atyre amerikanë në ngjarjet e vitit 1988 dhe incidentin e Waco-s.

Historia bashkëkohore e perëndimit është e mbushur plot me veprime të dhunshme dhe shkelje të të drejtave të njeriut ndaj qytetarëve dhe pakicave etnike e fetare të veta. Në emër të sigurisë kombëtare, janë kryer veprime të tilla si; ndëshkimi i spiunëve dhe mercenarëve dhe të tjera si këto. Incidenti i Waco-s në vitin 1993, është një nga rastet dhe cështjet e njohura në historinë e sotme të Shtetve të Bashkuara. Në këtë incident forcat ushtarake të këtij shteti vetëm pse kishin dyshime

Trashëgimia e terrorizmit sektar nga Organizata Muxhahidinët Halk tek ISIS

Në një kohë kur presidentja e vetëshpallur e NCR-së ose me fjalë të tjera liderja e ishullit privat Muxhahidinët Halk  e dënon derdhjen e gjakut të personave të pafajshëm  sulmet e një jave më parë nga  terroristët e ISIS në Teheran rikujtojnë ngjarjet e shumta të hidhura për brezin që ka jetuar pas fitores së Revolucionit Islamik. Në qoftë se Irani i sotën është një vend që ka siguri më të lartë se vendet fqinje, ndoshta është për shkak se anëtarë të MKO-së dhe

Mosuli i lirua; Muxhahidine Halk po mban zi

Xhamia Nuri, simboli i kalifatit të ISIS u çlirua nga ushtria irakiane (29 qershor 2017) në të njëjtën  kur Al-Baghdadi u zgjodh si kalif i kalifatit nga ISIS në vitin 2014. Sipas parashikimeve të shumë analistëve, Al-Baghdadi u bë kalif i kalifatit që ka zgjatur më pak se çdo kalifat tjetër në histori, vetëm tre vjet. Kjo gjë ishte mjaft e bezdishme dhe shqetësuese për ata të të cilët e quajtën luftën e ISIS “revolucionare”. Atë kohë kur xhelatët e ISIS lëshuan një valë