Bashkëpunimi i pasuksesshëm i terroristëve në Irak dhe Siri

Pa marrë parasysh të gjitha krimet që disa persona dhe grupe kanë kryer ndaj popullit dhe autoriteteve iraniane nën urdhërin e Organizatës Muxhahedinët Khalk ( dhe sigurisht që një përqindje e madhe e viktimave janë qytetarë të thjeshtë të pafajshëm pa asnjë lidhje me atutoritetet ushtarake apo qeverinë)  me siguri që shtrirja dhe përhapja e krimeve të këtij grupi nuk ka lënë mangut dhe terroritorin e brendshëm të Irakut.  Përveç krimeve të paharrueshme që ky grup ka kryer gjatë viteve të

Ndryshimet e MEK në nivel militantizmi ndaj regjimit islamik

Thirrja anti-revolucionare për të protestuar për gjendjen ekonomike të popullit është në rritje dhe kjo  është një shenjë e rasteve të sapokrijuara nga armiku  në drejtim të militantizmit. Qasjet militante të armiqve ndërkombëtarë  kanë bërë ndryshime të mëdha. Mustafa Mutahari, në një shkrim  që kë formuluar rreth qasjes militante të grupit të muxhahedinëve kundër sistemit islamik, beson se: Këto ditë në burimet e lajmeve anti-revolucionare, ajo që vërehet më shumë  dhe që  merren me të vazhdimisht është skenari i quajtur "Falimentimi

Sulmi seksual nga Massoud Rajavi mbi komandantet femra të organizates Muxhahedine khalk,dhe duke nxjrrë miteren e tyre

Disa komandante femra  të Organizatë khalk thanë: "Rajavi pas kesaj që në gjerdanet gdhendi foton e vet dhe ua vendosi grave në qafë kreu mardhënje seksuale me ta dhe ua nxorri mitrat me anë të operacionit ". Në vitin 2012, u mbajt një konferencë  nga Shoqata e Grave të Organizatës  Moxhahedin khalk në Evropë. Në konferencë, qëllimet e shoqatës ishin të theksonin mbrojtjen e të gjithë viktimave të kësaj organizate dhe ndarjet nga ata , veçanërisht të grave. Pas disa vitesh të

Pse është ndërtuarë një sekt anti-iranian në Shqipëri?

Në  Lindjen e Mesme një raport i titulluar "Pse është ndërtuar kult i grupit terrorist i Muxhahedinve khalk në Shqipëri? Ai shkroi se ky grupi nuk ka vend në Iran dhe nuk i përket popullit të këtij vendi .  Faqja e internetit e Agjencisë së Lajmeve të Lindjes së Mesme në një raport nga Belen Fernandez me titull "Pse kultin e bandës terroriste të Muxhahedinve khalk është ndërtuar në Shqipëri?" Shkroi: Shteti shqipëtarë, i vendosur në rajonin e Ballkanit, aktualisht është duke

Militanti i Fondacionit Muxhahedin-e Khalk

Propaganda e Rudi Xhulianit nga Moxhahedin Khalk: "Ne jemi plotësisht të aftë për të mbështetur opozitën më të madhe dhe më të organizuar të Iranit, të njohur me emrin Muxhahedine khalk.”   Dikush brenda Iranit nuk e mbështet organizaten Muxhahedine khalk.  Ata gjithashtu nuk kanë shumë mbështetje mes iranianëve në mërgim. Ata nuk mund të jenë grupi "më i madh" i opozitës. Ne kohen qe  ata praktikisht nuk kanë mbështetës të tjerë jashtë sektit të tyre totalitar, Dhe kjo nuk është   me

Deri ku eshte diskriminimi dhe abuzimi I perdorur I sektit Rajavi?

Ne kundershtim me fjalet e Massaud Rajavit I cili pretendonte se ishte ne mardheniet midis revolucionit dhe njeriut dhe pretendonte qe kundershtonte diskriminimin, por ne veprim,deklaratat e Rajavit per mua eshte deshmuar e kunderta.   Ne ate kohe kur jetoja ne Ashraf te Irakut, njerzit e thjesht I dallonin nga pergjegjesit e organizates, Me kujtohe qe femijet e Milishan ishin  anetare te organizates, dhe ishin anetare me te priviligjuare se te tjerit, qofte nga gjendja  financjare qofte nga gjendja e kontaktit  me

Kush i zhvendose paratë për Muxhahedinet khalk?

Raporti i fundit i gazetës Angleze Indipendent mbi Muxhahedin khalk (Hipokriteve), përveç zbulesave të shumta, na kujton edhe një herë burimet financiare të këtij grupi terrorist.  Deri pas përmbysjes se regjimit Baathit, i cili ishte sponzor zyrtar dhe mbajtës i hipokritëve në tokën e Irakut, Mbështetja e tyre financiare ishte e qartë, por pas rrëzimit të regjimit në vitin 1382 (2003), burimet financiare të hipokritëve janë pyetur gjithmonë nga studiuesit. Megjithëse ka spekulime serioze se ata do të paguajnë shumë për Uashingtonin

Te njihemi me shume me Mehdi Abrishamchi, anetar I udheheqjes Muxhahedin-e khalk

    Nje deklarate e shkurter u botua kohet e fundit ne lidhje me ceshtjen e gjykimit te Mehdi Abrishamchi (sharif) komandant I larte te MKO, ne gjykaten e Parisit per aktivitet e dyshuara terroriste. Por kush eshte Mehdi Abrishamchi, dhe per cfare krimi u hap gjyqi ne Paris?  Mercenaret e atdheut te shitjes Mehdi Abrishamchi se bashku me Massaud dhe Mariam Rajavi jane nje numer I madh I pergjegjseve  dhe komandanteve te organizates qe me te vertet nuk jane me pak

Muxhahedin khalk; kalimi I dukshem nga taktikat terroriste dhe perpjekjet per te treguar kundershtim ndaj opozites

Folsit, intervistat dhe shkrimet e shumta rreth Orgnizates Muxhahedin khalk, personazheve, lidererve dhe anetareve te saj , madje edhe kampve te tyre te stervitjes. Ne nje fare menyre,  me nje kerkim te thjeshte ne Google, ne hasim nje sasi te madhe permbajtjesh ne krijimin e erret te MKO. Por pyetja eshte, pse ende nuk eshte nje shqtesim per te trajtuar ceshtjen e Muxhahedineve khalk per tu prezantuar si nje kundershtim ndaj Republikes Islamike? Me fjale te tjera, pse Muxhahedinet khalk jane te

Njhuni me kultin “me antik” te botes – pjesa 1

Nje nga satiret e ashper te kesaj kohe eshte se imazhi I gruas kriminale”Mariam Rajavi,” kreu i nje prej “sekteve terroriste” me te keqija ne historine njerzore (me nje rekord te vrasjes se paku 12000 bashkeqytetareve) eshte per shkak te mbeshtetjes se mercenareve politik Rentals si John Bolton dhe Rudi Juliani ( qe kane marre mijera dollare nga organizata  ne vitet e fundit per paraqitjen dhe biseden ne MPJ ne paris per programin vjetor) si simbo i “Lirise”, “demokracise” dhe te drejtave

Merjem Rexhevi nuk ka arsye te ekzekutohet

Kreu I kultit te Rexhevit ne nje artiull te botuar ne faqen e tij te internetit: Jo ekzekutimit ne Iran.Qe ne fillim ka treguar genjeshtrat e tij.Ne fillim te artikullit, ai fillon ti hape te drejtat e njeriut dhe thote:  Te mendojm per nenat e tyre eterit e tyre, si dhe grate dhe femijet e tyre qe jetojne me ankth dit e nate. Te mendojm per grate qe i shesin veshka per te shpetuar burrat e tyre nga ekzekutimi...Pyetja nga Merjem Ghexhr Azdanlou( Rexhevi) eshte kjo.A jane ne keta burgje te burgosur vetem nena dhe babai? A jane te burgosur vetem bashkshorti dhe femijet qe jane ne ankth dit e nate? Keta te burgosur qe jane detyruar te jene te

Sa antare nga Muxhahedinet khalk nuk kan probleme psikologjike?

Nje raport i koheve te fundit mbi numrin e qytetareve Iranjan qe kane shkalle te ndryshme problemeve dhe crregullimeve te shendetit mendor eshte liuar . Statistikat tregojne se rreth 24% e Iranjanve perjetojne semundje te lehta mendore. Sigurisht,Irani nuk eshte i vetmi vend ne bote qe ofron statistika te tilla. Shtete te tjera te botes dhe institucionet te huaja ne qendrat akademike dhe universitete gjithashtu zhvillojn nje sere seminaresh vjetore per ti ndimuar ata te gjejne zgjidhje per te kapercyer kete problem.

Mohimi i shenjtërisë së lirisë në sistemin organizativ të Rajavit

Sa shumë jemi mashtruar nga përrallat e Maryam Rajavit për lirinë gjatë këtyre viteve. Filloi me lirinë e njerëzve dhe përfundoi te barazia gjinore. Këto fjalët e saj të urta janë shtuar shumë sidomos pas humbjes që pësoi operacioni i quajtur “Drita e Përjetshme”.Sa shumë njerëz kanë manipuluar dhe sa të tjerëve u kanë bërë lavazh truri me fjalën liri. Flasin për lirinë në një mënyrë të atillë sikur të nesërmen do të vendosej në të gjithë botën. Ndërkohë që ishte gjithçka një gënjeshtër dhe madje edhe vetë ata nuk

Si të marrësh përgjegjësi dhe si të promovohesh për një nivelin organizativ më të lartë në Organizatën Muxhahedine Khalk

Përshëndetje, dua t’ua shpjegoj bashkatdhetarëve të mi në Iran se cila është mënyra për t’u promovuar në një post më të lartë në Organizatën Muxhahedine Khalk. Unë kam jetuar për vite të tëra në atë kult dhe po jua them se atje brenda çdo gjë është ndryshe nga bota. Në çdo vend të botës të japin një detyrë  që të shkon për shtat dhe  di si ta bësh, por në organizatën Muxhahedine Khalk thonë se nuk u intereson arsimimi dhe aftësia. Thonë të vërtetën sepse aftësitë dhe dijet nuk janë

Rreziku i Muxhahedinëve Khalk në Shqipëri dhe Evropë

Pas dëbimit të grupit të fundit të organizatës terroriste Muxhahedinët Khalk nga toka e Irakut në verën e vitit 2006 dhe vendosjes së tyre në Shqipëri, ndoshta nuk e mendonin që qëndrimi  në atë vend do ishte jo më pak i vështirë. Që në fillim, Organizata Muxhahedinët Khalk është përballur me një valë të konsiderueshme mosbindjesh dhe rebelimi nga ana e anëtarëve të pakënaqur. Anëtarë të cilët zbuluan se ishin thjesht një mjet propagande për Rajavi, dhe gjatë kohës që kryetarët bëjnë

Pasojat negative të prezencës së Muxhahedinëve Khalk për sigurinë e brendshme të Shqipërisë!

Nga viti 2011 deri në vitin 2013,  xhihadistët tekfiristë që ishin prezent në Shqipëri i ftuan njerëzit për xhihad kundër Sirisë, dhe mos kushtimi vëmendje u bë shkak që po grup dhe disa të tjerë t'i bashkangjiten organizatave terroriste si ISIS dhe Al-Nusra.  Nga viti 2013 janë xhihadistët ektremistë iranianë ata të cilët kanë vazhduar po të njëjtën metodë të Al-Nusras dhe ISIS-it në Shqipëri. Duket sikur kjo rrjedhë terrozizmi do të vazhdojë përgjithmonë në Shqipëri! Raportet që së fundmi janë bërë

Kulti reaksionar Muxhahedinët Khalk/ Ç'është reaksionarizmi dhe kush është një reaksionar?

Kultura reaksionare e MEK nuk përputhet me lirinë e individit dhe të shprehjes dhe me aq sa ia lejon fuqia mundohet që ta ketë nën kontroll lirinë e shprehjes dhe monopolizon shprehjen e çdo të vërtete që rrezikon interesat e saj ashtu siç konsiderohen ndarjet e anëtarëve si komplote kundër organizatës. Reaksionar( Masoud Rajavi) i thonë atij personi që në mënyre kontradiktore mundohet të mbajë të gjallë një sistem me anë të ideve të vjetra dhe të prapambetura. Personi që krijon çdo

Përse e ndalojnë zyrtarët e Organizatës Muxhahidinët Khalk ceremoninë e vdekjes së Mas’ud Rajavit?

Turki al-Faisal, princi i kurorës saudite i cili ka qenë për vite me radhë shef i shërbimit sekret saudit, gjatë pjesëmarrjes të tij në mbledhjet e Organizatës Muxhahidinët Khalk në rrethinat e Parisit,  i është drejtues Maryam Rajavit si vejusha e Mas’ud Rajavit, që do të thotë se ka pohuar dhe deklaruar vdekjen e tij(Mas’udit). Në kundërshtim me dëshirën e kreut aktual të organizatës e cila është e gatshme të mbajë të fshehtë vdekjen e udhëheqësit të saj  historik, anëtarët e tjerë të organizatës dhe gratë e tij të shumta

A janë Muxhahedinët Khalk dhe Jundallah ISIS-i i ardhshëm në rajon?

Amerika, Izraeli dhe Arabia Saudite po mbështesin në mënyrë të hapur organizatat terroriste Jundallah dhe Muxhahedinët Khalk me ndihmë ekonomike, logjistike dhe armë me qëllim për të përmbysur regjimin në Iran.  Sajti Modern Diplomacy në një publikim të fundit të një shkrimi të profesor Raoul Manchanda thotë se deri më tani qeveria amerikane duhet ta kishte kuptuar që nuk është aspak ide e mirë të pajisë organizata terroriste në mbarë botën dhe pas një farë kohe për shkak të kthimit të akteve

Mbulesa zyrtare

Është ende herët që të tregoj për ju ngjashmëritë që kulti Rajavi ka me të tjerët. Tani është e domosdoshme që tju flas më shumë për origjinalitetin anti-njerëzor të këtij sekti. Në këtë artikull dua tju tregoj një anë të metodës së reflektimit reaksionar të këtij kulti  që të jetë mjaft e qartë për brezat e rinj që të mund të marrin personalisht një vendim të saktë. Gjatë rrugëtimit tim 30 vjeçar në të, kulti Rajavi është munduar dhe mundohet vazhdimisht të