Pse është ndërtuarë një sekt anti-iranian në Shqipëri?

Categoria: Artikuj

 Lindjen e Mesme një raport i titulluar "Pse është ndërtuar kult i grupit terrorist i Muxhahedinve khalk në Shqipëri? Ai shkroi se ky grupi nuk ka vend në Iran dhe nuk i përket popullit të këtij vendi .

 Faqja e internetit e Agjencisë së Lajmeve të Lindjes së Mesme në një raport nga Belen Fernandez me titull "Pse kultin e bandës terroriste të Muxhahedinve khalk është ndërtuar në Shqipëri?" Shkroi: Shteti shqipëtarë, i vendosur në rajonin e Ballkanit, aktualisht është duke pritur një grup terrorist të Muxhahedineve khalk. Ministri i Jashtëm shqiptar Dejtmir Bushati  në fillim të shtatorit udhëtoi për në Izrael  për të marrë pjesë në një takim kundër terrorizmit.

Në vitin 2012, Shtetet e Bashkuara hoqën emrin e ketij grupit nga lista e organizatave terroriste. Ky grup nuk ka vend brenda Iranit dhe nuk i përket popullit të këtij vendi.  Izraeli  gjithshtu ka treguar solidaritetin e saj në luftën kundër terrorizmit. Izraelitët, nga njëra anë, po i frikësojnë dhe vrasin palestinezët dhe nga ana tjetër po organizojnë një samit kundër terrorizmit. Shqipëria gjithashtu nuk ka rekord të shkëlqyer në luftën kundër terrorizmit. Ky shtet tani aktualisht po mban selinë e këtij grupi terrorist. Grupi terrorist Muxhahedine khalk që në vitin 2012 Amerika e hoqi nga lista e grupve terroriste, në luftën Iran-Irak në vitet 1980, Iraku u shoqërua nga Sadami, ish-diktatori i Irakut, Dhe për këtë arsye, nuk ka besueshmëri me popullin iranian. Grupi ka qenë gjithashtu i përfshirë në sulme të shumta terroriste brenda territorit iranian, dhe kjo ka tronditur shumë pozicionin e tyre në popullin iranian. Përkundër faktit se ky grup terrorist ka qenë pothuajse krejtësisht i margjinalizuar por ishte në kujdesin e Uashingtonit. Amerika e mirëpriti këtë grup edhe para se Uashingtoni ta nxirrte  emrin e organizatës nga lista e organizatave terroriste. 

Gjatë periudhës 2013-2016, disa mijëra anëtarë të këtij grupi terrorist, me ndihmën e Shteteve të Bashkuara u transferuan nga strehimi i tyre në Irak, i strehuan  në Shqipëri. Aktualisht, grupi është i vendosur në një zonë të mbrojtur shumë pranë Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Por pyetja që lind këtu është pse Tirana dhe Shqipëria janë zgjedhur për ta bërë këtë. Në një mënyrë shumë të thjeshtë, mund të thuhet se nuk është e vështirë për superfuqitë botërore të presin një shtet të vogël, shpesh të lënë pas dore.  Shqipëria u konsiderua një vend i izoluar deri në vitet 1990, dhe tani ky shtet dëshiron të jete i  pranishëm tek superfuqitë  boterore. Për shembull, Shqiperia  një nga rruget e  kryeqytetit e emëron me emrin Xhorxh Deblio. Bush. Gjithashtu jan vendosur statuja e Xhorxh Debilo Bush në fshatin Fushë-Krujë dhe statuja e Hillari Klintun në Sarande.

Në qytetin e Kamezes ekziston  një bulevard me emrin Donald Tramp. Donald Tramp është gjithashtu një qytetar nderi i Shqipërisë. Gjithashtu, monumenti i Shimon Perez, një kriminel lufte izraelit, u zbulua në Shqipëri këtë vit. Shqipëria gjithashtu në të kaluarën ndihmoi Shtetet e Bashkuara  në luftërat e Irakut dhe Afganistanit. Ajo gjithashtu është bërë një vend për ndalimin e viktimave të Gjirit të Guantanamos.

*Mbeshtetja e Amerikes, Izraelit dhe Arabis Saudite

Prandaj, nuk është për t'u habitur që Shqipëria ka rënë dakord të mbajë selinë e përhershme të MKO (grupin terrorist Muxhahedin khalk) në vend. Duhet të theksohet se Shqipëria është në qendër të përqëndrimit të Amerikes-Izrael-Saudi. Thuhet se ky aks siguron shumë fonde për këtë grup.

Me ardhjen e Donald Tramp në Shtëpinë e Bardhë, duket se ky grup terrorist ka marrë një fryme të re. . Në një raport në muajn shtator në një program televiziv  “Channel Four News”, Lindsey Hilsum, një gazetar i njohur, vizitoi me ekipin e tij një nga kampet në zhvillim në periferi të Tiranës. Forcat e sigurisë në rajon menjëherë ndaluan gazetarin dhe ekipin e tij të akuzuar për spiunim për Iranin. Ata nuk i lejuan grupit të qëllonte.

Hillsam vuri në dukje se politikanët e ndryshëm amerikanë kanë mbështetur gjatë MKO (grupi terrorist të Muxhahedinve khalk). Ai shtoi se tani ka një kontakt midis grupit dhe Shtëpisë së Bardhë.

xhan Bolton, këshilltar i sigurimit kombëtar i Amerikes dhe Rudi Xhuliani ish avokati i Trampit, ishin mes atyre që mbanin  leksione për anëtarët e këtij grupi. MKO (një grup terrorist i Muxhahideve khalk) ka një histori të gjatë torturash, burgimesh dhe represioni kundër anëtarëve të vet, të cilët janë larg rrugës së synuar. Kjo tregon se ky grup terrorist nuk është aspak një grup demokratik dhe pro-demokraci.

Politika e detyrueshme e divorcit e ndjekur nga MKO (grup terrorist Muxhahedin khalk) ngre pyetjen se si ky grup mund të lere pasardhes (breza te tjere). Një ish-anëtar i grupit që arriti të shpëtojë, tha në një intervistë të kryer në Shqipëri me Hilsam, se anëtarët e grupit ishin të detyruar të shkruanin çfarë ndjenin dhe mendonin per seks  gjatë ditës  dhe pastaj ti shprehnin këto mendime dhe ndjenja hapur ndaj  bashkëpunëtorëve dhe komandantëve te tyre.


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur