MEK, ISIS dhe Al Kaeda bashkohen për trajnime terroriste në kampin Ashraf 3 Shqipëri

Categoria: Artikuj

Costantino Ceoldo, Pravda,  26 gusht 2019

...MEK nuk është i pavarur nga Washingtoni. Në ceremoninë e hapjes së bazës Ashraf 3 kanë marrë pjesë shumë zyrtarë të lartë amerikanë. Këshilltari për sigurinë kombëtare John Bolton, i tha MEK  në konferencën e tij në 2017 në Shqipëri, "Ne do të jemi duke festuar në Teheran para vitit 2019". Ai e kishte gabim. Por John Bolton vazhdon të ketë për qëllim përmbysjen e regjimit në Iran. Nuk jam i bindur se Irani qëndronte pas sulmit të naftëmbajtësëve. Sulmet dukeshin të qëllimshme dhe të papërkrahëshme. Në njërën çështje, Departamenti i shtetit këmbëngulte se Kokuka Courageous ishte dëmtuar nga minat magnetike të Iranit. Por stafi i naftëmbajtes tha se një mjet fluturues artizanal shpoi anijen. Vrimat e hapura në anije ishin sipër ujit. Kjo do të thotë që minat magnetike duhet të kenë kërcyer jashtë ujit për t'u ngjitur në sipërfaqen anësore të anijes.  Duket sikur burimi i këtij dëmtimi është një operacion  inteligjent i fshehtë.

Richard Black flet për Sirinë(dhe jo vetëm)

Siria vazhdon të jetë e shkatërruar nga konflikti që ka kërcënuar ekzistencën e saj që nga viti 2011. Është një luftë në të cilën nuk është integruar thjeshtë shoqëria siriane, por në të janë përshfirë lojtarë të ndryshëm ku secili prej tyre ka lëvizur sipas interesit dhe qëllimit të vet. Perëndimi zyrtar ka qëndruar gjithmonë kundër gjeverisë legjitime të Damaskut,  duke miratuar çdo gënjeshtër të mundshme kundër saj. Por janë dëgjuar dhe disa zëra kundër: Anëtari i senatit të Virginias Richard Black, është i vetmi politikan perëndimor  i cili ka folur hapur në mbrojtje  të Sirisë dhe popullit të saj, duke theksuar menjëherë absurditetin e Perëndimin në besimin që kishin në atë rezistencë ndërkombëtare të terrorit të kryesuar nga Al Kaeda.

Ka disa muaj që diplomacitë ndërkombëtare kanë qenë në fluks mbi mundësinë e fillimit të luftës ndërmjet SHBA-së dhe Iranit.  Do të mund të jetë një luftë e cila do të përfshijë të gjithë Lindjen e Mesme dhe hemnisferën perëndimore në një konflikt me rezultate shkatërruese dhe të paparishikueshme. Ka diçka  tmerrësisht të papajtueshme mes Washingtonit dhe Teheranit, një antagonizëm që e sheh dhe Izraelin protagonist bashkëpunues gjithashtu. Në fakt shteti hebre po e jeton prezencën iraniane në Siri dhe Irak si një kërcënim të qartë dhe lakmon për ta eliminuar atë njëherë e përgjithmonë.

E pyeta senator Black-un që të shprehte edhe një herë një opinion mbi situatën aktuale në Lindjen e Mesme që zhvillon tragjedinë e saj duke patur në sfond dhe fatkeqësisht mbi gjithçka, degradimin moral të Perëndimit.  Gjitashtu ka dhe një fill delikat dhe të fshehur që lidh sjelljet perverse të Jeffrey Epsteinit me skandalin e fëmijëve të grabitur në Bibbiano të Italisë, të cilës i kam dedikuar një kolonë më parë. [1]

1)A ndjeni se Siria po bën progres në luftë?

P) Po. Në veçanti, Siria po bën progres në shtënien në dorë të provincës së Idlibit. Këtë muaj, SAA e drejtuar nga Tiger Forces,  nxorri jashtë manovre me mjeshtëri Al Kaedën pranë Khan Shaykhun në Siri. Ata sulmuan nga lindja dhe perëndimi duke krijuar një paqëndrueshmëri të spikatur e cila më pas u mbyt, duke rrethuar Khan Shaykhun. Forcat siriane po e spastrojnë zonën me shpejtësi dhe janë përgatitur për të avancuar më thellë në zonën e kontrolluar nga armiku.

2)Lufta në Siri ka hyrë në vitin e saj të 8 dhe nuk ka akoma një fund pavarësisht suksesit të forcave qeveritare dhe aleatëve të tyre. Për mendimin tuaj, kush po e pengon përfundimin e këtij konflikti të tmerrshëm?

P) Lufta do të mbaronte nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të largoheshin nga Siria.  Gjatë luftës, SHBA ka futur armë dhe pajisje ushtarake në Siri nëpërmjet kufirit me Turqinë.  Ne e mbajmë luftën gjallë pa qenë nevoja në mënyrë që të shtrydhim Iranin, i cili ka humbur shumë njerëz duke luftuar kundër ISIS dhe Al Kaedas në Siri. Ish-komandanti supres i Forcave Aleate në Europë, gjenerali Westley Clark, përshkruajti një takim të vitit 2001 me një gjeneral të nivelit të lartë në Dhomën e Luftës në Pentagon. Gjenerali tha: "Këtë sapo e mora dje nga lart."  Ai po i referohej zyrës së Sekretarisë së Mbrojtjes. "Ky është një memorandum që na përshkruan se si do të heqim qafe shtatë shtete në pesë vite, duke filluar me Irakun, pastaj me Sirinë, Libanin, Libinë, Somalinë, Sudanin e duke përfunduar me Iranin." Prandaj planifikuesit amerikanë kërkuan ta hidhnin poshtë sirinë që në vitin 2001. Pas këtyre, planet amerikane të luftës filluan të zhvillohen menjëherë. Në vitin 2006, William Roebuck, i ngarkuari i Amerikës në ambasadën amerikane në Damask, lëshoi një plan ku përshkruhej strategjia për destabilizimin dhe shfrytëzimin  e dobësive të përceptuara në qeverinë Siriane. Qëllimi i tij ishte të nxiste një kryengritje që do të rrëzonte qeverinë. Nën regjimin e etur për gjak të Presidentit Obama, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndoqën pa mëshirë planet e tyre të luftës. Pasi rrëzuam Libinë, ne filluam menjëherë luftën siriane. Ne e bëmë këtë duke trasnportuar armë të vjedhura libiane nëpërmjet Turqisë dhe Libanit menjëherë pasi USA, Anglia dhe Franca shkatërruan Libinë në vitin 2011. Lufta kundër Sirisë filloi disa muaj pas rënies së Libisë në vitin 2011, pasi CIA ndërtoi një linjë nëntokësore për të infiltruar armët e vjedhura libiane në Siri. Ky ishte një plan top sekret i koduar Project Timber Sycamore. Terroristët tunizianë ishin të parët luftëtarë të huaj që u dërguan nga Turqia dhe Perëndimi për të luftuar ushtarët e keqpërgatitur sirianë.  Sidoqoftë, Amerika nuk është pengesa e vetme për paqen në Siri. Turqia është pengesa më e madhe. Turqian i ka siguruar ISIS-it pjesën më të madhe të pajisjeve ushtarake, dhe e furnizon Al Kaedën me municione të rënda në Siri, e cila tani kontrollon zonën më të madhe rajonit sirian të Idlibit.

3)Fronti iranian është duke iu shtuar atij sirian, me provokime që duken si hyrje në luftë. A shohim donjë luftë mes Iranit dhe Amerikës në të ardhmen?

A) Këshilltari i presidentit për Sigurinë Kombëtare, John Bolton dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, do të pëlqenin të shkaktonin një luftë me Iranin. Sidoqoftë, presidenti Trump e di që populli amerikan është i lodhur duke luftuar luftëra në Lindjen e Mesme. Nuk pres të ndodhë ndonjë gjë dramatike me Iranin para zgjedhjeve të vitit 2020. Të parashikosh se çfarë do të ndodhë pas kësaj është e vështirë, por nuk besor se presidenti Trump dëshiron luftë. Sidoqoftë ka ndodhur një numër provokimesh dhe të tjerët e pëlqejnë atë. Bolton dhe Pompeo nuk do të pëlqenin asgjë më shumë se të shikonin presidentin të detyruar të futet në një luftë me Iranin. Sigurisht që futja në luftë me Iranin do të ishte shkatërrimtare për Amerikën.

4)A ka ndonjë rrezik që MEK, organizata Muxhahedinët Khlak, do të marrë haptazi në Iran vendin që ISIS ka patur në Siri, duke i hapur rrugë një banjoje gjaku në Republikën Islamike gjithashtu?

P) Kjo është një mundësi e dallueshme. Sidoqoftë, Irani është një komb koheziv dhe i unifikuar. Pavarësisht mosmarrëveshjeve të tyre të brendshme politike, iranianët janë patriotë dhe as disidentët e tyre nuk dëshirojnë të shkatërrojnë unitetin e kombit. Për këtë arsye, nuk mendoj se MEK do të gjejë një ambient prodhues për t'u rritur ashtu siç bëri ISIS në shkretëtirën e Irakut dhe Sirirsë. Megjithatë, Perëndimi është dedikuar të punësojë MEK-un në krye të terroristëve për të rrëzuar qeverinë e zgjedhur ashtu siç duhet të Iranit. Në Shqipëri sapo është hapur baza Ashraf 3.  Qëllimi i saj është të koordinojë trajnimin terrorist, logjistik dhe aktet ushtarake kundër Iranit.  Objekti Ashraf 3 do të përdorët për të planifikuar infiltrimin dhe destabilizimin e Iranit. Mund të përdoren sëbashku forcat terroriste të MEK dhe ata të stërvitur me luftë të ISIS-it dhe Al Kaedës që janë sjellur atje nga Iraku dhe Siria.  Baza e madhe Ashraf 3 është një qytet i kompletuar.  Ka parqe, qendra tregtare, qendra konferencash dhe një hotel luksoz. Objekti i shumë vëzhguar do jetë vend ku do të akomodohen 3000 terroristë dhe familje të MEK-ut. Nëse MEK arrin të rrëzojë Iranin, Maryam Rajavi është zgjedhur si presidentja e parë e përkohshme e vendit. Në vitin 1997 Shtetet e Bashkuara të Amerikës e caktuan MEK-un një organizatë terroriste. Sidoqoftë, shtyrja për të hedhur poshtë 7 vende të Lindjes së Mesme (duke përfshirë edhe Iranin) filloi të ecte para me shpejtësi në vitin 2011 me pushtimin e Libisë. MEK është hequr nga lista e organizatave terroriste në vitin 2012 në mënyrë që të sjellë një ndryshim regjimi të dhunshëm në Iran.

5)A ka patur Perëndimi sukes më parë duke punuar me organizata si MEK dhe Al Kaeda?

P)Punësimi i armës terroriste nuk ka patur rezultate të mira për vendet perëndimore. CIA përgatiti një çerek milioni burrash ushtarakë terrorizmi kundër Bashkimit Sovjetik në Afganistan. Arabia Saudite ndërtoi një sistem të gjërë medresesh për të indoktrinuar të rinjtë në Vahabizëm, një version jashtëzakonisht vrasës në Islam. Përveç mundjes së sovjetikëve, xhihadistët e CIA-s krijuan Al Kaedën e cila sulmoi Amerikën më 11 shtator dhe vazhdoi misionin për të përhapur terrorizmin në mbarë botën. Sa herë që Perëndimi dhe vendet aleate të gjirit Persik kanë përdorur terroristët për të hedhur poshtë qeveri, rezultatet kanë qenë katastrofike. Duke rekrutuar dhe mbështetur me armë bashkëpunëtorër e Al Kaedës në Libi dhe Siri, ne e bëmë Europën të përmbytet nga një valë e madhe me refugjatë të papajtueshëm nga ana kulturore. Kjo i dëmtoi rëndë disa vende si Gjermania, populli i së cilës u trondit kur emigrantët e huaj sulmuan dhe përdhunuan një grua gjermane me egërsi pak pasi kishin ardhur. Përhapja e krimit dhe çrregullimi social i shokoi gjermanët dhe skadinavët të cilët mund të preken gjithmonë nga këto kushte të padëshirueshme sociale.

6)Disa investigime të kryera nga iranianët e lidhinin MEK-un me sulmet e kryera së fundmi ndaj naftëmbajtëseve.  A vazhdon ta besojë Washingtoni këtë organizatë?

P) ...MEK nuk është i pavarur nga Washingtoni. Në ceremoninë e hapjes së bazës Ashraf 3 kanë marrë pjesë shumë zyrtarë të lartë amerikanë. Këshilltari për sigurinë kombëtare John Bolton, i tha MEK  në konferencën e tij në 2017 në Shqipëri, "Ne do të jemi duke festuar në Teheran para vitit 2019". Ai e kishte gabim. Por John Bolton vazhdon të ketë për qëllim përmbysjen e regjimit në Iran. Nuk jam i bindur që Irani qëndronte pas sulmit të naftëmbajtësëve. Sulmet dukeshin të qëllimshme dhe të papërkrahëshme. Nga njërën çështje, Departamenti i shtetit këmbëngulte se Kokuka Courageous ishte dëmtuar minat magnetike të Iranit. Por stafi i naftëmbajtes tha se një mjet fluturues artizanal shpoi anijen. Vrimat e hapura në anije ishin sipër ujit. Kjo do të thotë që minat magnetike duhet të kenë kërcyer jashtu ujit për t'u ngjitur në sipërfaqen anësore të anijes.  Duket sikur burimi i këtij dëmtimi është një operacion i inteligjent i fshehtë.

7) Kohët e fundit, ju i keni shkruar një letër presidentit Trump [2]. Përse e ndjenit nevojën për një hap të tillë? A keni marrë ndonjë përgjigje nga Shtëpia e Bardhë? Apo nga mediat e vendit tuaj.

P)Isha i shqetësuar se po merreshin disa veprime të fshehta për të shkaktuar luftë kundër  Iranit. Ia dërgova letrën presidentit Trump nëpërmjet disa lidhjeve.  Gjithashtu i dërgova kopje çdonjërit prej anëtarëve të kongresit.  Shpresoja t'i edukoja anëtarët për situatën aktuale në Iran. Qëllimi im ishte të bllokoja Boltonin dhe Pompeon nga futja e vendit në një luftë që do të vriste mijëra amerikanë në shërbimi dhe mbase miliona iranianë. Gjithashtu do të destabilizonte të gjithë botën, dhe mund të rezultonte në një luftë botërore duke përfshirë Rusinë, Kinën, Europën dhe shtetin diktatorial të Gjirit Persik.

8)"Por CINC nuk 'shpreson', ai komandon" ashtu siç ke shkruar t'i për shpresën e Trumpit për të shmangur një luftë me Iranin. A mendoni se presindeti aktual i Amerikës ka mungesë qëndrueshmërie?

P) Presidenti Trump ka vetëm një qëndrim të tensionuar të qeverisë në vendosjen e marrëdhënieve të jashtme. Shtëpia e Përfaqësuesve  është nën kontrollin demokrat.  Një pjesë e madhe e gjykatave federale gjithashtu janë nën kontrollin demokrat. Senati është i ndarë ngushtë në 53-49 në favor të republikanëve.  Sidoqoftë, shumë senatorë nga të dyja partitë dëshirojnë dhe janë në ankth për luftë re. Për më tepër, Departamenti i Shtetit dhe CIA janë duke investuar shumë në luftë.  Për më tepër akoma, sikundër presidentit Nixon dhe Reagan(të cilën kanë qenë mjeshtër të marrëdhënieve me jashtë), kjo nuk është arenë për të cilën Trump është i specializuar. Dhe që nga koha kur ai e rrethoi veten me këshilltarë të ngathët si Bolton dhe Pompeo, ai ka më pak mbështetje për iniciativa paqësore. Për shkak të kësaj, Trumpi ka një dhomë shumë të kuzifuar manovrimi  në çështjet e marrëdhënive të huaja. Për shembull, Trumpi deklaroi një largim total dhe të menjëhershëm të trupave amerikane nga Siria më 19 dhjetor të vitit 2018, duke thënë: "Djemtë tanë, gratë tona të reja, burrat tanë-të gjithë ata do të kthehen prapa, dhe do të kthehen tani." Brenda një jave, Bolton udhëtoi në Izrael dhe shfuqizoi urdhërin e presidentit. Sot, nuk ka asnjë provë që ndonjë ushtar të jetë larguar nga Siria. Ata qëndrojnë në garnizonin e izoluar të Al-Tanfit, që nuk luan  dhe mundësisht nuk ka luajtur asnjë rol në luftën kundër ISIS-it. Ndonjëherë Bolton ushtron kompetenca që i përkasin komandantit të përgjithshëm. Kjo është shumë ironike, sepse Bolton ka qenë një person që nuk e ka pranuar shërbimin ushtarak në Vietnam  dhe që  ka hequr dorë nga detyrat e tij duke mos pranuar rrezikun e luftimit.

9)Rasti i Bibbianos është i ngjashëm por jo i njëjtë me atë të Epsteinit i cili menaxhon një ambient pedofilësh për kërcënime politike.  A nuk mendoni se rënia jonë perëndimore i ka ka luar nivelet e vëzhgimit?

P) Presidenti Obama ka dhënë urdhër që flamuri me ngjyrat e ylberit të sodomëve të valëvitet krahë për krahë me flamurin amerikan   nëpër të gjitha ambasadat amerikane anembanë botës.  Ai gjithashtu e lau shtëpinë e bardhë me drita me ngjyrat e ylberit për të festuar homoseksualitetin në Amerikë. Nën komandën e Sekretares së Shtetit në atë kohë Hillary Clinton, Departamenti Amerikan i Shtetit u urdhërua të reklamojë homoseksualizmin si të drejtë njerëzore. Natyrisht, kjo ofendoi kombe me vlera të forta morali. Fatmirësisht,  situata është përmirësuar pak nën presidentin Trump, dhe sot flamuri ylber i homove nuk fluturon nëpër ambasadat amerikane. Megjithatë,  morali perëndimor ka vuajtur shumë me rritjen e sjelljeve të devijuara seksuale imorale duke lejuar homot  të bëjnë parada në nivele të ndryshme lakuriqësie, duke kryer skena joshëse në sy të familjeve me fëmijë.

Homot vështrojnë për fëmijët dhe të rinjtë. Ne tani i lejojmë homot të shërbejnë në shërbimin ushtarak. Praktika i lejon homoseksualët të dominojnë mbi burrat e rinjë dhe gratë. Duke futur homoseksualët në ushtri, është minuar rregulli i mirë dhe disiplina.

Njoh një marinse të re në moshë  e cila është tallur për besimin e saj krishter dhe për shkak të refuzimit për të marrë pjesë në një akt seksual lesbikesh gjatë një kampingu. Kjo është për të ardhur shumë keq dhe është shumë larg standarteve të larta të marinës në kohën kur kam shërbyer unë si një djalë i ri.  Integrimi i homoseksualëve në ushtri është hartuar për të detyruar valët e të rekrutuarve të pranojnë homoseksualët në mënyrë që të përhapin pranimin e tyre në shoqëri. Sot, homoseksualizmi na është bërë si detyrim ta pranojmë në çdo faqe të jetës. Ata madje janë lejuar të adoptojnë edhe fëmijë, megjithë prirjen e tyre të njohur për veprimtari seksuale me të mitur. Shkollat publike në shtetin tim , u mundësojnë fëmijëve libra të cilat përshkruajnë aktin seksual të paligjshëm të një fëmije transvestit 6 vjeçar me një të mitur më të madh në moshë. Prandaj, degradimi kulturor është i dukshëm gjithandej. Në vitin 2015 USA vuajti një kolaps të rëndë moral, kur Gjykata Supreme e SHBA-ve krijoi martesat gei. Megjithëse martesat e tilla janë një iluzion, ai iluzion është një toksik i cili ka pasoja të rënda shkatërruese. Ka shumë pak gjasa që homseksualizmi dhe kristianizmi të mund të bashkëjetojnë. Dhe për shkak se kristianizmi është baza morale e Qytetërimit Perëndimor, është e paqartë nëse qytetarët do të mund t'i mbijetojnë këtij eksperimenti të pakujdeshëm shoqëror.

[1]http://www.pravdareport.com/opinion/142543-italy/

[2]https://drive.google.com/file/d/1n9lTd4FBsXJl2nRtCNsPNS6bWrYcRr67/view?usp=sharing

Constantino Ceoldo-Pravada freelance


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur