Kamran e donte gruan e tij

Categoria: Lajme

Shoqata Nexhat

Kamran Bajati lindi në  viti 1963. Ai ishte një djalë i ri kur u bashkua me Organizatën Muxhahedin Khalq (MKO / MEK / PMOI / Kult i Rajavit). Në vitin 1998, ai u vra në mënyrë misterioze në selinë e grupit në Irak, Kampin Ashraf.

Ish-anëtarët e MEK-ut, Ghorban Ali Hussein Nezhad, Foad Basri, Mohammad Karami dhe Iraj Salehi miratojnë fatin e hidhur të Kamran si rezultat i vendimit shtypës të kultit.

Mohammad Karami kishte bashkëpunim organizativ me Kamran kur të dy ishin në Iran, edhe në kampin Ashraf ata ishin miq të ngushtë. Karami kujton se Kamran ishte martuar me një grua të quajtur Fatemeh vetëm një muaj para se Massoud Rajavi të urdhërojë anëtarët të divorcoheshin nga bashkëshortet e tyre. Bazuar në një zhargon kulti, të quajtur Revolucioni Ideologjik, të gjithë anëtarët e MEK-ut u detyruan të divorcoheshin nga bashkëshortët e tyre.

Kamran nuk mundi që ti bashkohej mendimit për divorcin e detyruar. Ai ishte i dashuruar me ish-gruan e tij. Ai ishte i trishtuar dhe i dëshpëruar por punoi shumë. “Unë punoj shumë për të harruar hidhërimet e mia”, i tha ai Mohammad Karamit. Prandaj, Kamran ishte nën mbikëqyrje të ashpër nga komandantët. Ai u detyrua të merrte pjesë në takime të gjata për shpërlarje truri. Komandantët e tij, Afsaneh Shahrokhi dhe Fahimeh Mahuzi etj. Ushtruan presion të tmerrshëm mendor për ta detyruar atë që të zbatonte rregulloret e kultit.

Muhamedi pyeti Kamranin, Pse nuk largoheni nga grupi? Ai tha: Nëse them se dua të largohem nga grupi, nuk do të jem më gjallë. Ata do të më kufizojnë dhe kontrollojnë gjithnjë e më shumë, kjo do të jetë për mua si vdekje.

Ditën e fundit të jetës së tij, ai supozohej të merrte pjesë përsëri në një takim. Mohammad Karami kujton ku, Mahimeh Mahuzi u çmend dhe filloi t’i bërtiste, në darkë shkuam në vendin e ngrënies për darkë, por Kamran nuk erdhi. Askush nuk e dinte se ku ishte ai.

Iraj Salehi, shkruan në një artikull rreth vdekjes së Kamranit, ne u urdhëruam ta shikonim atë në parkimin e blinduar, dhe e gjetëm atë të vdekur në një cep dhome atje.

Shokët e tij mendojnë se Kamran kishte gëlltitur një kapsulë me cianid, por autoritetet e grupit deklaruan se ai kishte një sulm në zemër për shkak të pirjes së duhanit!


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur