Njihuni me pilotet muxhahedin khalk qe vrane kurdet irakiane.

Categoria: Dokumente

Forca Ajrore u formua ne vitin 1367 ne grupin terrorist te Organizates Muxhahedin-e khalk. Kjo njesi funksiononte drejtperdrejte nen kontrollin e fuqise ajrore te regjimit te Sadamit, ne menyre te tille qe njesia te vendoset brenda bazave ushtarake te Irakut ne vitet e para dhe hlikopteret ne zotrim  te saj u lane amanet ne duart e hipokriteve .

Ne vitin 1370, pas pushtimit te Kuvajtit nga Sadami, nje intifade u krijua ne Irakun jugor dhe veriore, ku hipokritet dhe njesia e saj ajrore luajten nje rol te rendesishem ne shtypjen e saj.

Dy nga komandantet dhe pilotet e MKO luajten nje rol te vecante ne kryengritjen kurde te Irakut. Komandanti i Opercioneve Ahmed Taba dhe Fayyd  Muhutch Hosseini, komandant i fluturimit.

Ahmed Taba mori pjese ne te gjitha operacionet dhe projktimin e vrasjeve Kurde. Qe  atehere, fushata e tij eshte promovuar ne bordin ekzekutiv te hipokritve.

Taba mbeti pergjegjes per sulmin ndaj hipokriteve deri ne renien e Sadamit.

I dyti eshte Fayyd Muhutchi , I cili u emrua si nje nga komandantet e Forcave Ajrore te MKO pas trasferimit ne Irak.

Ai ishte I perfshire ne te gjitha operacionet ushtarake kunder Kurdeve.

Rasti I tij penal u hap per shkak te represionit kurd ne Irak, por u mbyll me perfshirjen e Amerikes. Ai u emerua Zevendes Drejtor Ekzekutiv i MKO pas vrasjes se Kurdeve.

Te dy tani jane duke kercenuare mediat Shqiptare per te ndaluar lirimin e fakteve pasi u deportuan nga Iraku dhe u vendosen  ne Shqiperi pa gjyq.


Lini komentet tuaja

Posto koment si mysafir

0 / 300 Character restriction
Your text should be in between 10-300 characters
Komentet tuaja i nënshtrohen moderimit të administratorit.
  • Asnjë koment i gjetur