مواضع دکتر شهید بهشتی در برابر منافقین (4)

Beheshty1

همه چيز تمام شد

خاطره از : آيت الله سيد علي خامنه اي ، روزنامه جمهوري اسلامي ، 6/4/70

در سال 54 كه از زندان آزاد شدم ، همان شب با تلفن اول با آقاي بهشتي تماس گرفتم . ايشان پرسيد : شما كجاييد ؟ گفتم : من آزاد شدم و اين مسئله باعث تعجب ايشان شد ، زيرا انتظار نداشتند در آن موقع آزاد شوم . خود من هم انتظار نداشتم و گمان مي كردم سال ها در زندان خواهم ماند .

ايشان گفتند : كي مي آيي اينجا ؟ گفتم : همين الان ، جاي ديگري ندارم بروم .

لباس هم نداشتم ، مرا در زمستان گرفته بودند و آن موقع اواخر تابستان بود ، يك عبای زمستاني ضخيم هم روي دوشم بود ، با ريش تراشيده كوتاه ، آقاي محمدرضا يادشان هست ، آن شب با آن وضعيت من به منزل آقاي بهشتي رفتم .

ايشان در آن شب اولين خبر از كمونيست شدن منافقين را به من دادند و گفتند : كه بله ، همه چيز تمام شد . گفتم : شما از كجا مي دانيد ، شايد اتهام باشد . گفتند : نخير ، قطعي است .

بايد مجتهدي در رأس كار سازمان باشد

خاطره از : محمد پيشگاهي فرد

در سال 54 شركتي تأسيس كرده بوديم به نام ايران فوكو كه به دليل اين كه رشته تحصيلي دانشگاهي مان برق بود در كارهاي مربوط به پست هاي برق فشار قوي فعاليت داشت . از اداره برق منطقه اي كار مي گرفتيم و انجام مي داديم و سود قابل توجهي هم به دست مي آورديم .

دراين شركت كه اكثر اعضاي آن از افراد متدين و مبارز بودند ، نظرشان اين بود كه بخشي از اين سود شركت را براي كمك به سازمان مجاهدين اختصاص بدهيم ، چون در آن زمان نظر اكثر دوستان اين بود كه اين حركت مهمترين حركت مبارزاتي است و بايد به آن كمك كرد .

اين مسئله مطرح بود تا اين كه من براي كاري به تهران رفتم و خدمت آقاي بهشتي رسيدم و مسئله را توضيح دادم كه نظر بعضي از اعضاي شركت اين است كه به مجاهدين كمك كنيم و بعد پرسيدم : آيا اين امر از نظر آيت الله خميني اشكالي ندارد ؟

ايشان گفتند : من درباره مسئله مجاهدين با آيت الله خميني صحبت كرده ام ، ديدگاه ايشان و من اين است كه ما به تشكيلاتي مي توانيم كمك مالي بكنيم كه مجتهدي در رأس آن باشد . ايشان مي گفت : اين كه اينها جواناني هستند كه واقعاً از روي عشق و علاقه به اسلام وارد مبارزه با رژيم شاهنشاهي شده اند ، قابل تقدیرند و حركت شان ستودني است ، ولي چون در كل حركت شان مجتهدي قرار ندارد كه در مواقع ضروري اجتهاد كند و نظر بدهد ، ما نمي توانيم اين حركت را تأييد بكنيم .

نكته ديگري هم از ايشان پرسيدم كه نظر امام در مورد اضافه سيم هايي كه از پروژه هامي ماند و مربوط به اداره برق است ، ولي شركت ها آنها را بر مي دارند ، چيست ؟ آيا مي شود اينها را تصرف كرد ؟ ايشان گفت : نظر امام در اين مورد اين است كه دولت هر چند دولت شاهنشاهي است ، ولي اينها مربوط به بيت المال مسلمين است و نمي شود آنها را تصرف كرد .

رابطه خود را با نيروهاي سازمان مجاهدين خلق قطع كرد

خاطره از : ملوك السادات بهشتي

تا قبل از انحراف در مواضع سازمان منافقين كه عده اي از آنها ماركسيست شدند ، پدرم به اين سازمان كمك مالي مي كردند ؛ ولي پس از اين كه تغيير مواضع دادند ، كمك هاي خود را به آنها قطع كردند كه از همان موقع بغض و كينه ايشان را به دل گرفتند . البته پدرم سعي در حفظ رابطه خود با همه مبارزان داشتند .

بهشتي را بايد ترور كرد

خاطره از سيد محمدرضا بهشتي

سندي در پرونده تقي شهرام عضو سازمان منافقين است كه مربوط به سال 54 است . در آن زمان هنوز انشعاب داخلي سازمان از اسلام به ماركسيسم براي بعضي از علما روشن نشده بود و آنها كماكان از سهم امام به سازمان كمك مالي مي كردند .

شهرام در يك نامه مي نويسد : ما به اين نتيجه رسيده ايم كه آقاي بهشتي را بايد به خاطر موضعي كه در قبال اين انعشاب گرفته است ، ترور كرد .

در فكر فرو رفت

خاطره از : ملوك السادات بهشتي

يك بار مسعود رجوي سركرده گروه منافقين با محافظان مسلح خود به درب خانه ما آمد ، تا درب را باز كردم ، بدون اجازه با اسلحه به داخل خانه ريختند تا جايي كه مادرم به پدر كه در داخل خانه بود با نگراني گفتند : اينها يك دفعه با اسلحه به اتاق پذيرايي وارد شده اند . پدرم گفتند : طوري نيست ، نگران نباشيد .

بعد مذاكراتي با همديگر كردند و احتمال مي دهم كه يا از ايشان كمك مالي توقع داشتند يا مي خواستند خودشان را در تصدي بعضي از مسئوليت هاي انقلاب به نظام تحميل كنند كه پدرم چون آنها را در مواضع شان صادق نمي ديدند با آنها از در سازش در نيامدند و رفتند و فكر مي كنم اين آخرين ديدار آنها با پدرم بود .

وقتي رجوي رفت ، پدرم در فكر فرو رفتند ، در چهره ايشان مي شد اين حادثه تلخ را خواند كه وقتي با زورگويي آنها كنار نمي آيد ، آنها هم درصدد ضربه به او بر خواهند آمد .


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10345808&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25