غرب در مقابله با تروریسم منافقانه عمل می‌کند

E Michael Jones

دکتر مایکل جونز[1] نویسنده، استاد سابق دانشگاه، تحلیلگر رسانه و سردبیر مجله «جنگ‌های فرهنگی»[2] است. این شخصیت دانشگاهی بارها در شبکه‌های راشاتودی و پرس‌تی‌وی به عنوان تحلیلگر و کارشناس حضور یافته است. جونز مدرک دکترای خود را از دانشگاه تمپل فیلادلفیا  کسب کرد و تا سال 2008 در کالج سنت‌مری در دانشگاه نوتردام ایالت ایندیانا مشغول به تدریس بود. در آن سال، به‌دنبال شکایتی که از وی به اتهام یهودی‌ستیزی زده می‌شود، از تدریس در دانشگاه منع می‌شود. وی تألیفات فراوانی در حوزه انقلاب جنسی، سرمایه داری، تاریخ کلیسای کاتولیک و ارتباط آن با یهودیان، و طیف گسترده‌ای از مسائل مسائل فرهنگی دارد که از جمله آن می‌توان به فلز سترون: پیشینه‌ای از سرمایه‌داری به مثابه مناقشه میان ربا و کارگر[3]، 2014؛  آیا نوتردام همچنان کاتولیک است؟[4]، 2009؛ و روح انقلابی یهودیت و تأثیر آن بر تاریخ جهان[5]، 2008 را نام برد. مایکل جونز اردیبهشت 97 به همراه پنجاه چهره ضدصهیونیستی دیگر برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی افق نو به مشهد آمد. آنچه در ادامه می‌خوانید، متن کامل مصاحبه هابیلیان با این تحلیلگر رسانه است.

هابیلیان: به عنوان اولین پرسش، عملکرد اوباما را در سیاست خارجی، به ویژه در خاورمیانه چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما، اوباما توانست به وعده خود برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی ایالات متحده عمل کند؟

جونز: اوباما مهره الیگارشی بود. او آنچه را که الیگارشی می‌خواست، انجام داد. در آن برهه، الیگارشی خواستار معامله با ایران بود و او آنچه را آن‌ها می‌خواستند، انجام داد. اوباما پیرو بود و اراده الیگارشی را دنبال می‌کرد.

هابیلیان: همانطور که می‌دانید، ترامپ از معامله هسته‌ای ایران خارج شد. به نظر شما آیا ترامپ خودش چنین تصمیمی گرفت یا  از جای دیگر به او دیکته شد؟

جونز: ترامپ به سه دلیل این کار را کرد: سه یهودی ثروتمند به نام‌های شلدون آدلسون[6]، پل سینگر[7] و برنارد مارکوس[8]. آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری 2016 بیشترین کمک‌ها را به کارزار ترامپ اهدا کردند. ترامپ توصیه‌های این یهودیان ثروتمند را اجرا می‌کند؛ زیرا او به پشتیبانی یهودیان برای نجات خودش از نخبگان حکومتی نیاز دارد. ساده است.

هابیلیان: به نظر شما با ریاست جمهوری ترامپ چه بر سر «جنگ با تروريسم آمريكا» خواهد آمد؟ منظورم این است که استراتژی ترامپ در این حوزه چیست؟

جونز: استراتژی او این است که در قدرت بماند. هیچ استراتژی دیگری در کار نیست و او اساساً استراتژیک فکر نمی‌کند. هدف ترامپ صرفاً ماندن در قدرت است. او می‌داند که یهودیان تنها گروهی هستند که می‌توانند او را در قدرت نگه دارند. بنابراین او تلاش می‌کند تا نظر یهودیان را جلب کند و هرکاری که می‌خواهند انجام دهد.

هابیلیان: چه رابطه‌ای بین افراط گرایی و اسلام‌هراسی وجود دارد؟ آیا رابطه‌ای بین آن‌ها می‌بینید؟

جونز: اسلام‌هراسی محصول تبلیغ آمریكا برای توجیه جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه است. اسلام‌هراسی همه مسلمانان را به یک چشم می‌بیند. در حالی که دو مدل اسلام داریم که در مقابل هم قرار دارند: اسلامی که در ایران وجود دارد و اسلامی که امام خمینی آن را اسلام آمریکایی نامید.

هابیلیان: به نظر شما این اسلام آمریکایی که در حال تخریب چهره اسلام حقیقی است، ریشه‌اش را در اندیشه‌های افراطی برخی نظریه‌پردازان مسلمان باید جست یا در سیاست‌ها و اقدامات غرب؟

جونز: به نظرم هر دوی عوامل دخیل است. از یک سو وهابیت و نوشته‌های نظریه‌پردازانی مثل سید قطب افکار بنیان‌های فکری افراط‌گرایی را پدید می‌آورد و از سوی دیگر آمریکایی ها و سعودی ها پول لازم برای تسلیح این افراد را فراهم می کنند. برای شکل گیری افراط‌گرایی هر دوی این‌ها لازم است؛ مثل یک سلاح که نیاز به دو قسمت دارد تا قبل از شلیک کنار هم قرار بگیرند.

هابیلیان: سیاست ضدتروریسم دولت‌های غربی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جونز: منافقانه. از نظر غربی‌ها تروریست‌ها وقتی «تروریست» هستند که از دستورات آن‌ها پیروی نکنند. یعنی مسئله غربی‌ها «تروریسم» نیست؛ بلکه این است که آیا این تروریسم در خدمت آن‌ها قرار دارد یا نه. و این نفاق محض است.

هابیلیان: با توجه به حمایت ایالات متحده از نسل کشی عربستان سعودی در یمن و حمایت از تروریست‌ها در سوریه، فکر می‌کنید که این دولت از اعتبار اخلاقی لازم برای رهبری جنگ علیه تروریسم برخوردار است؟

جونز: نه، ایالات متحده تمام اعتبارخود را در دنیا از دست داده است. دیگر اعتبار اخلاقی‌ای وجود ندارد. تمام چیزی که دارد قدرت نظامی است و آن هم دیگر کار نمی‌کند. همه مشکل ما در اینجاست: این جنگ‌ها در خاورمیانه اعتبار آمریکا را از بین برده است.

[1] E. Michael Jones

[2] Culture Wars

[3] Barren Metal: A History of Capitalism as the Conflict between Usury and Labor

[4] Is Notre Dame Still Catholic? [expanded 2nd edition]

[5] The Jewish Revolutionary Spirit and Its Impact on World History

[6] Sheldon Gary Adelson

[7] Paul Elliott Singer

[8] Bernard Marcus


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9042127&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان