شهید رضا ملکیان جبلی

شهید رضا ملکیان جبلی Malekian Jebali

شغل: محصل

سن: 16 سال

وضعیت تأهل: مجرد

محل شهادت: تقاطع خیابان سهروردی و استاد مطهری

تاریخ شهادت: 29/6/1360

زندگینامه ...

در سال 1344 در خانواده ای مذهبی و کشاورز در روستای هریزه جبل اصفهان متولد شد و دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و سپس به تهران عزیمت نمود. او ارادت و علاقه ای خاص به حضرت امام و روحانیت مبارز و متعهد داشت. در سال های نخست دبیرستان ضمن تحصیل به فراگیری علوم دینی و آشنایی با زندگی شخصیت های برجسته نهضت اسلامی و تاریخ خونبار شیعه می پرداخت و از طریق مطالعه کتب گوناگون خود را برای حضور هر چه فعالانه تر در صفوف مبارزات مردم مسلمان ایران آماده می ساخت.

با شکوفایی انقلاب اسلامی در سال 1357 همراه با امت حزب الله در تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت جسته و اعلامیه های حضرت امام را پخش می نمود. پس از پیروزی انقلاب، در جهت تداوم مبارزه به بسیج مستضعفین پیوست و با شروع جنگ تحمیلی بارها برای شرکت در جبهه نبرد حق علیه باطل داوطلب گردید. وی که به فعالیت های فرهنگی ارج بسیار می نهاد علاوه بر تهیه گنجینه ای از کتب ارزشمند اسلامی و مطالعه مداوم آنها و تشویق اعضاء خانواده به مطالعه این آثار گرانقدر، در مسجد "الجواد" و مسجد "طلاچیان" مسئول کتابخانه بود و در مدرسه نیز همواره در ارشاد همکلاسی هایش کوشا بود و کتب مفید را به آنها معرفی می کرد.

نوجوانی خوش خلق و مهربان و خونگرم بود و در منزل نیز در همه کارها به اولیائش کمک می نمود. به اصل کلمه شهادت و مفهوم عمیق آن ایمان داشت و در هر فرصتی به گلزار شهدا در بهشت زهرا می رفت تا با گلهای پرپر شده اسلام تجدید دیدار نماید و از اراده شکست ناپذیر در ادامه مبارزه اش مدد گیرد و تنها آرزویش این بود که او نیز روزی در کنار آنها بیاساید.

Malekian Jebali2شهادتنامه ....

رضا در اشتیاق پیوستن به لشکریان اسلام در جبهه های نبرد حق علیه باطل بی تاب بود و از برادران سپاه قول گرفته بود که پس از امتحانات شهریور ماه به جبهه اعزام شود و از همین رو با شور و شوقی وصف ناپذیر انتظار فرا رسیدن مهر ماه را می کشید. او با دیگر یارانش در بسیج منطقه 3 به مناسبت هفته جنگ نمایشگاهی از تصاویر رزمندگان اسلام بر پا کرده و در روز 29 شهریور 1360 در حالی که در همبستگی با رزمندگان روزه سیاسی گرفته بود و جهت حفاظت از نمایشگاه و پاسخ به سؤالات مردم در نمایشگاه حضور داشت، مورد حمله مسلحانه منافقین؛ این مزدوران و ایادی آمریکا قرار می گیرد و در حالی که بیش از 16 بهار از زندگی ندیده بود در کنار سه تن از یارانش در خون پاک خویش غوطه ور می گردد.

پزشکی قانونی در گزارش علت شهادت او می نویسد :

" پسر جوان 20 ساله ای است که با موی مشکی فاقد آثار خفگی و خفه کردگی و مسمومیت، علت مرگ اصابت گلوله به شکم می باشد ."

شهید رضا ملکیان جبلی ، شهادت را در جبهه می جست و می خواست در مصاف با متجاوزین بعثی در جوار حق نائل شود ، لیکن مقدر آن بود که در پشت جبهه و به دست ایادی همان متجاوزین در جبهه داخلی شربت شهادت نوشد و به آرزوی دیرینه اش دست یابد.

 

وصیتنامه ...

بسم رب الشهداءMalekian Jebali3

" به نام الله؛ پاسدار حرمت خون شهیدان و با درود و سلام بر امام زمان (ع) و نائب بر حقش امام خمینی بت شکن که با شکستن بت ها توانست ملت ایران را نجات دهد و همه را که فساد را در پیش گرفته بودند به راه راست هدایت کند. من که فرزند کوچک این انقلاب هستم به مردم شهید پرور ایران توصیه می کنم که تا می توانند برای هر چه بهتر شدن انقلاب کوشا و هوشیار باشند تا به پشتوانه رهبر کبیر انقلاب بتوانیم درس عبرت به مزدوران شرق و غرب بدهیم.

و من پیامم به مادر و پدر عزیزم این است، اگر من به آرزوی دیرینه خود رسیدم، هیچگونه ناراحتی از خودشان نشان ندهند تا این مزدوران بفهمند که با کشتن ما نه تنها نمی توانند لطمه ای به این انقلاب اسلامی بزنند، بلکه باعث می شوند که ایستادگی مردم را زیاد کنند.

ای مادر عزیز! هر چه از من دیدی حلالم کن و اگر می خواهی فرزندت خوشحال و خوشنود باشد در عزای من گریه نکن، چون گریه تو مایه فخر من است و شادی دشمنان و تنها آرزوی من شهید شدن است و شما پدر و مادر عزیزم باید افتخار کنید که پاره جگر شما برای خدا و دینش شهید شده و به برادرانم توصیه می کنم راه مرا ادامه و برای انقلاب و سلامتی امام عزیزمان خمینی بت شکن دعا کنند و راه مرا ادامه دهند.

و پیام من به مردم شهید پرور ایران این است که به جبهه های جنگ و همچنین به مجروحین جنگ کمک و به دیدار آنها بروند و مایه سرافرازی آنها باشند و پیامم به رهبر کبیر انقلاب اسلامی این است که بدانند تا ما جوانان اسلامی را دارند شاد و خوشنود باشند. والسلام "

شهید رضا ملکیان (مهر شهید)

 

مزار شهید : بهشت زهرا ، قطعه 24 ، ردیف54 ، شماره 44


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10152405&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان