منافقین و فساد دولتی، پاشنه آشیل آلبانی در پیوستن به اتحادیه اروپا

819766 720آلبانی از جمله کشورهای اروپایی است که سال ها آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا را دارد اما موانع عمده ای در سر راه پیوستن این کشور کوچک حوزه بالکان به این اتحادیه وجود دارد.

اصلاحات گسترده اقتصادی و اداری، عدم دخالت دولت در حوزه های قضائی، شفافیت انتخابات و مبارزه با فساد از آیتم های اتحادیه اروپا در پیوستن تیرانا به این اتحادیه بوده است. این کشور در سایه حضور برخی رهبران و مقامات سیاسی فاسد و راه اندازی باندهای مافیایی که باعث نارضایتی و اعتراضات مردم نیز بوده است، نقش قابل توجهی در محقق نشدن این آرزوی دیرینه 13 ساله داشته اند.

چند روز قبل بود که رسانه های آلبانی نوار صوتی را از یک تاجر مواد مخدر منتشر کردند که وی در آن از اقدام خود در مجبور کردن هواداران احزاب مخالف ادی راما نخست وزیر فعلی برای رأی دادن به او و حزبش (حزب سوسیالیست) سخن گفته است.

این اظهارات که جنجال زیادی را در آلبانی برانگیخته و باعث شده تا احزاب مخالف خواستار کناره گیری راما و برگزاری انتخابات جدید شوند نشان می دهد نخست وزیر فعلی با ارعاب و کمک باندهای مافیایی مواد مخدر، فرآیند دمکراتیک رأی گیری و انتخابات در این کشور را دچار اختلال کرده و عملا نتایج انتخابات را به سود خود و حزبش به سرقت برده است.

حضور گروه تروریستی منافقین (مجاهدین خلق) در پایگاهی در اطراف تیرانا نیز می تواند مزید بر علت شود تا عملا دولت راما را در وضعیت بدی در خصوص پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا کند. گروه تروریستی منافقین پس از آنکه هیچ یک از کشورهای جهان حاضر به پذیرش آنها از عراق نشدند در نهایت با فشارواشنگتن و تقدیم 20 میلیون دلار به دولت تیرانا، در آلبانی مستقر شدند.

واقعیت این است که این گروه بدنام که برای 17 سال در لیست تروریستی آمریکا و سال ها در لیست های تروریستی اتحادیه اروپا و انگلیس بوده و ده ها گزارش حقوق بشری و امنیتی علیه آن در سراسر غرب منتشر شده است در دولت نخست راما به شدت فعال شد. راما که قرار بود منافقین را در اماکن خود در تیرانا محصور نگاه دارد، به این گروه تروریستی آزادی عمل داد، و در شرایط نامطلوب اقتصادی آلبانی، زمین بسیار وسیعی را به مساحت 340 هزار مترمربع در دورس در اخیار آنها قرار داد تا آزادانه در آنجا تحرک کنند و پایگاه خود را به صورتی که تمایل دارند بسازند.

منابع رسانه ای و روزنامه نگاران در آلبانی بارها از رشوه های گسترده این گروه شبه نظامی به پلیس و برخی دیگر از شخصیت های این کشور مطالبی را منتشر کرده بودند. مجاهدین خلق عملا در دولت فاسد راما توانستند برای خود جایگاهی پیدا کنند و با دادن مبالغی پول، تعدادی از شخصیت های سیاسی و پارلمانی آلبانی را به مراسم و برنامه های خود دعوت کنند تا به سود این گروه و علیه حکومت در ایران تبلیغ کنند.

توییت اخیر ادی راما که با وجود مشکلات فراوان سیاسی این روزهای آلبانی و حضور مردم در خیابان ها، ایران را متهم به ایجاد تنش در خاورمیانه کرده و همراهی خود را با کشورهای متخاصم با تهران یعنی عربستان سعودی، امارات و آمریکا به طور مستقیم اعلام کرده، دقیقا شبیه به مواضع گروه تروریستی منافقین است. همین موضوعات در کنار هم نشان می دهد به طور جدی باید درباره کمک های منافقین به راما علیه مخالفان سیاسی خود به خصوص درآستانه انتخابات نزدیک آلبانی تأمل کرد.

دولت آلبانی از همان ابتدا باید به خوبی درک می کرد که چرا هیچ یک از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده که حامی شدید منافقین است حاضر به پذیرش این گروه در خاک خود و انتقال آنها از عراق نبودند. مجاهدین خلق در هرکجا که حضور یافتند دست به اقدامات تخریبی و غیرقانونی زدند. همین نکته و فهرستی طولانی از دلایل دیگر از جمله نقض حقوق انسانی صدها عضو این فرقه که در آلبانی نگهداری می شوند می تواند تیرانا را در آینده دچار مشکلات متعددی کند.

منافقین اکنون با گذشت حدود پنج سال از حضور در آلبانی به بخشی از فرآیند فساد در این کشور و همکاری با مقامات فاسد آن تبدیل شده اند. هیچ بعید نیست که در انتخابات پیش رو در آلبانی شاهد نقش آفرینی منافقین به سود حزب حاکم و تقویت حزب سوسیالیست که اتفاقا هم فکر با مجاهدین خلق هم هستند باشیم. تجربه دخالت های متعدد آشکار و غیرآشکار منافقین در انتخابات پارلمانی عراق به سود برخی افراد که از طریق تبلیغات و هزینه های مالی انجام می شد به راحتی میتواند در آلبانی تکرار شود و شرایطی به مراتب بدتر از انتخابات پر حرف و حدیث سال 2017 این کشور را ایجاد کند.

در نهایت، این مردم آلبانی هستند که قربانی سیاست های دولت این کشور در ارتباط با یک گروه فاسد و تروریستی خواهند شد که می‌تواند در فرآیند سخت و پیچیده مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا به ضرر تیرانا باشد.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9692924&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25