حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا برای حمایت از تروریستها

دولت دونالد ترامپ به بهانه راه انداختن یک جنگ تازه در منطقه غرب آسیا و فشار بر تهران برای دست برداشتن از راهبرد حمایت از ملت های منطقه، یک لشکرکشی پرسروصدا به راه انداخته است.

ارسال ناوگروه آبراهام لیکلن از یکسو و استقرار موشک های تازه در قطر از سوی دیگر، ناظران بین المللی را نگران کرد که ممکن است ترامپ و دارودسته اش پس از ناکامی در جنگ اقتصادی، به سمت یک جنگ نظامی حرکت کنند.

درست همان اتفاقی که در جریان دو جنگ خلیج فارس رخ داد و واشنگتن پس از فشارهای ممتد بر دولت صدام، در نهایت به او حمله نظامی کرد و تراژدی بزرگی آفرید که همچنان پیامدهایش در سطح منطقه ادامه دارد.

با این حال واقعیت این است که سیاستمداران آمریکایی این روزها هشیارتر از آن هستند که آن اشتباه را تکرار کرده و دوباره در دامی گرفتار شوند که جرج بوش پسر شد.

به نظر می رسد صف آرایی نظامی این روزهای ترامپ، بیش از آنکه برای راه انداختن یک جنگ تازه باشد، به منظور توسعه و ایجاد تشکیلات تروریستی جدیدی است که بتواند جایگزین داعش شود.

در واقع مشکل آمریکا با ایران، بر سر مساله فناوری هسته ای، حقوق بشر، مسائل منطقه ای و موشکی نیست. مشکل اصلی، شکست تروریست هایی است که آمریکا برای رشد آنها میلیاردها دلار هزینه کرده بود اما ایران آنها را از بین برد و حالا آمریکا می خواهد بار دیگر ضمن فشار بر ایران، زمینه را برای شکل دهی به گروه های تروریستی تازه، فراهم آورد.

اینکه همزمان با لشکرکشی ترامپ به منطقه خلیج فارس، خبر می رسد که آمریکا در حال بسیج نیروهای تندرو در کرکوک است، اتفاقی نیست. آمریکا می خواهد بار دیگر جریان تروریستی داعش و سایر گروه های تروریستی که بهانه ای برای حضور آمریکا در منطقه را در اختیار ترامپ قرار می دهد را احیا کرده و مانع از آن شود که ایران این طرح را از طریق نیروهای مردمی نزدیک به خود، در نطفه خفه کند.

واشنگتن به خوبی آگاه است که ایران به سبب نفوذ بالا در میان مردم منطقه، می تواند مانع از عضوگیری تروریست ها شده و حتی از طریق فعالیت های اطلاعاتی، تروریست ها را پیش از شکل گیری و حمله به دولت های منطقه، زمینگیر کند. همین سابقه، باعث وحشت واشنگتن شده و برای همین، پنتاگون مستقیما رهبری جریانات تروریستی را در دست گرفته و می خواهد تهران در شکست تروریست ها نقش ایفا نکند.

هدف اصلی آمریکا در منطقه، ایجاد درگیری داخلی و هرج و مرج، با هدف فروش سلاح بیشتر است. با این حال این هدف با حضور یک نیروی قدرتمند ثبات بخش که مستقل از آمریکا بازی خود را پیش می برد، محقق نمی شود. این نیرو، ایران است و حالا ترامپ امید دارد از طریق ایجاد فشار بیشتر بر تهران، این نیرو را تضعیف کرده و فرزندان تروریست خود را به جان منابع حیاتی خاورمیانه بیندازد.

اینکه آمریکا تا چه اندازه موفق خواهد شد نقشه تروریستی خود در این منطقه را پیاده کند، بستگی به هوشمندی دولت های منطقه دارد که آیا می خواهند به یک قدرت ثبات بخش منطقه ای تکیه کنند و یا همچنان از طریق باج دادن به آمریکا، ثبات خود در مقابل تروریسم را تضمین کنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

مروری بر تاریخچۀ تروریسم دولتی آمریکا

محمدهادی ذاکرحسین، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

ایران برای ترور سردار سلیمانی به کجا می‌تواند شکایت کند؟

پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب

خون‌آوردهای حاج قاسم

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

افشای ماهیت تروریستی آمریکا، خون‌بهای حاج قاسم

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

داستان دنباله‌دار روباه پیر و تروریسم

بنیاد هابیلیان

شهید اروجعلی شکری

مطالب پربازدید بخش یادداشت

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

یک سلیمانی و یک ایران

در پی شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس

خون‌شریکی مردم ایران و عراق در نقطه اوج

سید رضا قزوینی غرابی – بنیاد هابیلیان

مشاوران رئیس جمهور آمریکا در پرونده ایران چه کسانی هستند؟

گلن کَری، دیپلماسی ایرانی

ایران ترور سردار سلیمانی را تلافی کرد؟

حمیدرضا مقدم‌فر؛ مشاور فرهنگی رسانه‌ای فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

حاج اسماعیل بهترین بدیل حاج قاسم

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان