طرح ترامپ برای جایگزینی تروریسم به جای برجام

Entezarimo

اظهارات ضدایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، بار دیگر نشان داد که واشنگتن هیچ گاه از ثبات و امنیت بین المللی حمایت نکرده و شعارها درباره رفع نگرانی از ناامنی های منطقه ای و جهانی را تنها برای ایجاد آشفتگی های جدید در فضای بین الملل مورد استفاده قرار می دهد.

تحریم های اخیر از سوی آمریکا که چهره هایی را در ایران نشانه رفته بود که در برابر اغتشاشات اخیر ایستادگی کردند، به طور واضح این پیام را به جهان منتقل می کرد که کاخ سفید، حامی اغتشاش و ناامنی است و به جای تفاهمات دیپلماتیک، می خواهد نظم جهانی را برهم زده و تروریسم را برای کشورهایی که می خواهد آنها را از بین ببرد، به ارمغان بیاورد.

نگاهی به ناآرامی های اخیر در ایران به خوبی اثبات کننده این واقعیت است که ترامپ عملا با حمایت از گروه های تروریستی چون منافقین و یا حزب کموله که در پشت بخشی از اتفاقات اخیر بودند، می خواهد چنین گروه هایی را جایگزین یک دولت باثبات در منطقه کند و همزمان با زیرسوال بردن پیمان های مهم دیپلماتیک و امنیتی، جایگاه این تروریست ها که در منطقه و جهان شکست خورده اند را تثبیت سازد.

رسانه های غربی که می کوشند تا از طریق معرفی عناصر تروریستی به عنوان شهروندان عادی، مظلوم نمایی کرده و دست های پشت پرده این گروهک ها که ماهیت آنها بر مردم ایران آشکار شده، نقش خود در اغتشاشات اخیر را پنهان کنند، در عمل به جای پرداختن به موضوع برجام و دکترین شکست خورده دونالد ترامپ درقبال آن، سعی می کنند تا همچنان از اغتشاشات در ایران استفاده ابزاری کرده و این واقعیت را از افکارعمومی پنهان سازند که سناریونویسان این اغتشاشات می خواهند گروه های تروریستی چون حزب کموله و یا منافقین را پس از پایان این ناآرامی ها در کشور مستقر کرده و برای آنها اعتباری کسب کنند.

هرچند اروپا در این مسیر همراهی آشکاری با واشنگتن نمی کند ولی واقعیت این است که برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه، نقش مهمی در حمایت از تروریسم برعهده دارند. بنابراین با توجه به رفت و آمدهای موجود میان فرقه رجوی و کاخ الیزه، نباید تردید داشت که بسیاری از موضع گیری های پاریس علیه برنامه موشکی ایران و یا مسائل منطقه ای، ناشی از نفوذ تروریست ها در لایه های تصمیم گیری دیپلماتیک فرانسه و یا انگلیس است.

اروپا راهی ندارد به جز اینکه میان تروریست ها و ثبات منطقه از طریق توافقات بین المللی یکی را انتخاب کند. راهی که غرب در حمایت از اغتشاش، ناآرامی و درگیری می رود، راهی نیست که به ثبات بینجامد. تروریست ها نشان داده اند که هرجا باشند منشاء خشونت و درگیری هستند. منطقه غرب آسیا چه به دلیل جنگ های ویرانگری که به خود دیده، چه به خاطر بحران تروریسم و چه به دلیل اهمیت امنیت انرژی، باید به سمت آرامش برود. راهبردهایی که مدافع ترور در منطقه است، نمی تواند آرامش را به منطقه بازگرداند، هرچند در ظاهر ادعای مخالفت با رقابت تسلیحاتی و بی ثباتی منطقه ای داشته باشد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9593475&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25