تروریسم به ابزار مورد علاقه بسیاری از دولت ها تبدیل شده است

Senobarاشاره: دکتر ناصر صنوبر، عضو هيئت علمی دانشكده اقتصاد، مديريت و بازرگانی دانشگاه تبريز است. وی در اولین کنگره ملی 17000 شهید ترور که در شهریور ماه در تهران برگزار شد توانست با مقاله «واكاوی نظريه‌های بنيادين توضيح دهنده تروريسم» در میان 287 مقاله رتبه نخست را احراز کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هابیلیان(خانواده شهدای ترور کشور) به بهانه گزارش اخیر شبکه راشاتودی درخصوص دوبرابر شدن آمار قربانیان ترور در سال 2012 نسبت به سال قبل از آن، با این استاد و پژوهشگر دانشگاه گفتگویی داشته ایم:

آمریکا پس از حوادث 11 سپتامیر در سال 2001 خود را پرچم دار جنگی جهانی علیه تروریسم معرفی و با ادعای مبارزه با تروریسم دو کشور عراق و افغانستان را اشغال کرد. با این شرایط امروز شاهد افزایش روز افزون عملیات های تروریستی در نقاط مختلف جهان به خصوص در کشورهای خاورمیانه هستیم، به نظر شما چرا ایالات متحده در مهار پدیده شوم تروریسم ناموفق بوده است؟

من این تحلیل که آمریکا پس از 11 سپتامبر جنگ علیه تروریسم  را در سطح بین المللی کلید زده است با توجه به تحلیل ها و مقالات مختلفی که منتشر شده است یک خدعه و نیرنگ می دانم. تروریسم به عنوان یک سلاحی اقتصادی و به صرفه ایجاد شده است و در طول دهه اخیر آزمایش شده و از آن به نحو مناسب و موثری استفاده می‌شود. کسانی هم از آن استفاده می کنند که خود را در رسانه هایشان پرچم دار مبارزه با تروریسم می دانند. مطالبی که بنده می گویم بر پایه پژوهش هایی است که محققین بی طرف غربی ارائه می دهند. در این زمینه می توان از کتاب ارزشمند خانم ناپلوئتی که نویسنده ای ایتالیایی است نام برد. ایشان سه سال پیش کتابی نوشت به نام «اقتصاد ترور» که در جمع بندی آن، این فرضیه را مطرح و به شدت از آن حمایت می کند که تروریسم امروزه ابزاری در دست نظام سلطه و به خصوص آمریکا است، که از آن برای اهداف سلطه گری خود استفاده می کند. استدلال ایشان و باقی محققین معتقد به این نظریه این است که دست آوردهای عاملین تروریسم از اقدامات تروریستی به مراتب بیشتر از هزینه های آن است. اقدام تروریستی در نهایت یک بمب و یک نفر عامل انتحاری است که با پول خریداری می شود. به عبارت دیگر با هزینه بسیار کم، دست آوردهای بسیار زیاد به دست می آورند و در این میان قربانی و یا قربانیان نیز برای آنان ارزشمند نیستند. این اقدامات با ترفندهای رسانه ای این قابلیت را دارد تا پنهان شود و اگر دست آوردهای آن قابل ملاحظه نبود آن را کتمان کرده و با یک بیانیه خود را از این اقدام مبرا کنند. بنده می توانم با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه داشتم و با توجه به مطالب منتشر شده از محققین مستقل غربی بگویم که تروریسم امروزه ابزاری در دست نظام سلطه و به طور مشخص آمریکا است اما تنها استفاده کننده از آن آمریکا نیست و گروه های دیگری هم هستند که از این ابزار استفاده می کنند.

در این گزارش بیشتر قربانیان را ناشی از عملیات های القاعده و گروه های وابسته به آن می داند، با توجه به اینکه آمریکا هدف اصلی خود از لشکرکشی به افغانستان و عراق را نابودی القاعده اعلام کرد، چرا این گروه هر روزه به قدرتش افزوده می شود؟

من در این زمینه نیز مجدد اشاره  می کنم به کتاب خانم ناپلوئتی. ایشان و محققینی همانند ایشان فرضیه ای دارند که به ظن قوی القاعده محصول و دست آورد آمریکاست. این نویسنده ایتالیایی مستنداتی دارد که بخش عمده تجارت پرسود و سیاه آمریکا همچون سلاح، پول شویی و قاچاق به صورت های مختلف و تمام تجارت سیاهی که برای اقتصاد آمریکا بسیار پر سود است از طریق بسط و گسترس تروریسم به دست می آید. از این رو القاعده را ساخته و گسترش دادند، اما به طور بسیار زیرکانه تا هر زمان نیاز شد خود را از حمایت آن مبرا کنند. می توان این سوال را در راستای سوال قبل پاسخ داد که باید بدانیم چه کس و یا چه کسانی از گسترش پدیده تروریسم سود می برند و در نهایت به این نتیجه برسیم که تمام سازمان هایی که تروریسم را اجرایی می کنند در راستای منافع نفع برنده اصلی عمل می کنند.

با این شرایط شما نقش دولت ها را در گسترش پدیده شوم تروریسم چه می دانید؟

نشانه هایی دیده می شود که این سلاح کشف شده، که به طور مشخص در دهه اخیر آزمایش شده و تاکنون خوب هم پاسخ داده است، کم کم دولت ها را وسوسه می کند تا از آن در کنار سایر سلاح های متعارف خود استفاده کنند. این روند بسیار خطرناکی را برای آینده ترسیم می کند. مخصوصا اگر نظام اخلاقی دولتی اجازه دهد، هیچ دلیل منطقی وجود ندارد تا از این ابزار موثر در راستای منافع خود استفاده نکنند. پیش بینی تئوری های اخیر توضیح دهنده تروریسم نشان می دهد که باید منتظر گسترش روزافزون و با سرعت زیاد آن باشیم و احتمالا دولت های مختلف نسبت به تجربه این سلاح جدید بیکار نخواهند نشست.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9931839&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش گفتگو

متن کامل دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با علامه مصباح یزدی

مهم‌ترین ریشه فساد، برتری‌طلبی است

شجریان در شهادت استاد خود چه گفت

شجریان علیه منافقین

گفت‌وگوی قدس با فرزند شهید هاشمی‌نژاد

دغدغه‌اش پاسخگویی به تحیر فکری جوانان بود

سردار رفیق‌دوست در گفتگو با هابیلیان

امام با منافقین اتمام حجت کرد

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان