ارتش آزاد واسط بین آمریکا و داعش

Americans Traiتونی کارتالوچی در مقاله‌ای با عنوان «آماده‌سازی 5000شورشی میانه‌روی دیگر از سوی آمریکا پس از پیوستن3000 نفر به داعش»که در پایگاه تحلیلی اینفووارز منتشر شد عنوان کرد که ارتش آزاد سوریه نقش واسط بین آمریکا و داعش را بازی می‌کند و تسلیحات و مهمات آمریکایی‌ها را با پیوستن به داعش در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

در حاشیه گزارش‌های رسانه‌های غربی اخیراً گزارش شده که چیزی حدود 3000 نفر از شورشیان به اصطلاح «میانه رو»ی ارتش آزاد سوریه به گروه داعش پیوسته‌اند. گرچه این اولین بار نیست که این اصطلاحاً «میانه روها» آشکارا به القاعده یا داعش می‌پیوندند، ولی مهمترین آن‌ها از لحاظ تعداد بوده است.

این 3000 شورشی به همراه خود سلاح، پول نقد، تجهیزات و آموزش‌هایی را می‌آورند که از عربستان سعودی، قطر، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و شاید جالبتر از همه از فرانسه که اخیراً پایتخت آن شاهد حمله تروریستی بوده دریافت کرده‌اند. درواقع، داعش و نیروهای القاعده از میان این شبکه موذیانه «پول شویی تروریستی» که قرار است رشد یابد برخاسته است.

سیمور هرش، خبرنگار برنده جایزه پولیتزر، این تبانی آشکار را افشاء کرد. او در مقاله 2007 خود تحت عنوان «جهت‌گیری نو: آیا سیاست جدید دولت به‌نفع دشمنان ما در جنگ علیه تروریسم است؟» نوشته است که آمریکا و متحدین وی در منطقه در جستجوی استفاده از القاعده و دیگر افراطیون برای راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان می‌باشند. این دسیسه خود را به‌خوبی در ظهور داعش نشان داده است. به‌رغم عملیات نظامی ظاهری علیه داعش، اساساً به زیرساخت‌های نفت سوریه که منبع واقعی قدرت داعش بوده و از سرزمین ناتو در ترکیه نشأت می‌گیرد هیچ آسیبی نمی‌رسد و بی‌وقفه به کار خود ادامه ‌می‌دهند. علاوه بر این، مقادیر فراوانی پول نقد، سلاح و مهمات راه خود را به‌سوی داعش می‌یابند. این انتقال با پیوستن به اصطلاح «میانه روها» به این گروه انجام می‌شود.

قبل از پیوستن این گروه که در اندازه یک تیپ کامل بودند، چندین گروه از «شورشیان میانه‌روی مورد تأیید» که به‌خصوص توسط آمریکا تجهیز می‌شدند آشکارا با القاعده پیمان بسته بودند. رسواترین اتفاق زمانی رخ داد که گروه تروریستی «حرکت حزم» که توسط آمریکا به موشک‌های ضد زره «تاو» مجهز شده‌اند با شاخه القاعده در سوریه که همان النصره است و در لیست گروه های تروریستی آمریکا قرار دارد بیعت کردند. النصره مالکیت این موشک‌ها را به‌عهده گرفت و از آن‌ها در عملیات ظاهراً پیروزمندانه خود در استان ادلب سوریه استفاده کرد.

دیلی بسیت در مقاله سپتامبر 2014 با عنوان «به‌گفته جاسوسان آمریکایی توطئه‌گران القاعده در سوریه مخفی شدند»  می‌نویسد:

یک گروه شورشی سوری که قبلاً توسط آمریکا حمایت می‌شد حملات هوایی روز سه شنبه را محکوم کرد. حرکت حزم، گروه شورشی که در بهار از امریکا سلاحهای ضد تانک دریافت می‌کرد این حملات هوایی را «حمله به اقتدار ملی» خواند و حملات انجام شده توسط بیگانگان را عامل قوت رژیم بشار اسد خواند. این اعلامیه از مدرکی گرفته شده که عامدا توسط همین گروه تهیه و توسط اینترنت همه جا پخش شده و ترجمه انگلیسی آن در یک حساب تویتر به‌نام «رصد نبرد سوریه» آمده است. کارشناسان متعدد سوریه از جمله چارلز لیستر از مرکز بروکینز در دوحه قطر براین باورند که این مدرک موثق می‌باشد.

قبل از این اعلان رسمی، علائمی وجود داشت دال بر اینکه حرکت حزم در سوریه مشغول بستن توافقنامه‌هایی است که با نقش خود به‌عنوان شریک امریکا تضاد دارد. در اوائل ماه سپتامبر یک مقام رسمی این گروه به گزارشگری از لس آنجلس تایمز گفت: «در سوریه به ما سکولاریست می‌گفتند و هراس از این داشتیم که جبهه النصره با ما وارد جنگ شود... اما النصره با ما نمی‌جنگد. ما در کنار آنها می‌جنگیم. ما نصره را دوست داریم.»

بعدها بنا به گفته رسانه‌های غرب، گزارش شد که این گروه «تسلیم» القاعده شده است. «اینترنشنال بیزینس تایمز» در مقاله‌ای با عنوان «سوریه: جهادیون النصره موشک‌های آمریکایی ضدزره تاو را از شورشیان میانه رو می‌گیرند»  ادعا می‌کند:

ترس از آن بود که پس از مناقشات میان گروه‌های رقیب، سلاح‌هایی که آمریکا به شورشیان میانه‌روی سوری داده به‌دست نظامیان جهادی وابسته به القاعده بیافتد.

بنا به گفته فعالان، پایان این هفته مبارزان اسلامگرای جبهه النصره کنترل بخش وسیعی از جبل الزاویه در استان ادلب را با فرمان حرکت گروه‌های تحت حمایت آمریکا از قبیل جبهه انقلابی سوریه (SFR) و حرکت حزم به‌دست گرفته‌اند.

واشنگتن روی جبهه انقلابی سوریه و حرکت حزم برای مقابله با نظامیان داعش در خاک سوریه به عنوان حملات هوایی‌اش حساب می‌کرده است.

اما آنچه آشکار است «تسلیم» حرکت حزم فقط دوستی روز افزون آن با النصره را قطعی کرد.

آمریکا در تمهید تیپ دیگری برای داعش می‌باشد

وقتی به‌ناچار قرار باشد «میانه‌روها» به داعش بپیوندند و سلاح‌های امریکایی با پیوستن این نیروها به القاعده به دست آنان بیافتند؛ انتظار می‌رود که آمریکا در پی تجهیز، تأمین مالی و آموزش ارتشی دیگر و رها کردن در سوریه باشد. اما این دقیقا چیزی است که امریکا در حال طرح‌ریزی آن است.

مجله استارز و استرایپس در مقاله‌ای با عنوان «توافق امریکا برای آموزش شورشیان سوری در ترکیه» می‌نویسد:

به‌گفته مقامات در اولین دوره آموزش‌ها 5000 عضو ارتش آزاد سوریه در یک سال آموزش می‌بینند.

عربستان صعودی در سپتامبر با آموزش میانه‌روها در خاک کشورش موافقت کرده تا به امریکا برای از بین بردن داعش که کنترل عراق و سوریه را دارد کمک کرده باشد.

حامیان دخالت بیشتر آمریکا در امور سوریه حمایت این کشور از ارتش آزاد سوریه را به‌خاطر ایجاد وقفه مورد انتقاد قرار داده  و وقتی واحدها در هفته‌های اخیر توسط گروه شورشی دیگر یعنی القاعده مرتبط با النصره شکست خورده و از پایگاه‌های خود رانده شدند، این گروه چندین بار مجبور به عقب نشینی شد.

فقط این ارتش آزاد سوریه نیست که همانطور که گفته شد مغلوب النصره قرار می‌گیرد. در عوض خیلی از این گروه‌ها بخشی از متحدین بلند مدت القاعده بودند. آن‌ها فقط این ارتباط را رسمی نمودند و همراه خود پول، سلاح و آموزش‌های غرب را آوردند.

برای ایالات متحده انکار این مطلب به‌خاطر افشاگری که به سال 2007 برمیگردد در منطقه محال است. این افشاگری حاکی از تمایل آمریکا به استفاده از القاعده به‌عنوان نماینده نظامی بوده است. با سپردن موشک‌های امریکایی تاو توسط حرکت حزم به القاعده و پیوستن خیل عظیمی از نظامیان ارتش آزاد به داعش چه اتفاقی به‌جز مصیبت ممکن است برای نماینده‌ای که آمریکا در نظر دارد بهار امسال آموزش دهد می‌افتد؟

به‌ناچار این جنگجوها، مهمات و سلاح‌ها زیر پرچم داعش و النصره بکار می‌روند. تروریسم در سوریه رو به رشد است نه به‌خاطر احاطه داعش بر مناطق نفت خیز و درآمدی که از محل گروگانگیری بدست می‌آورد؛ بلکه به‌خاطر آنکه آمریکا و شرکایش عامداً هزاران نظامی، اسلحه و میلیون‌ها دلار پول نقد، مهمات و تجهیزات دیگر در اختیار داعش قرار می‌دهند.

وقتی این تروریست‌ها وارد اروپا و آمریکا می‌شوند همان منافعی را که در ایجاد این خیل عظیم تروریست در سوریه دخیل بوده‌اند در وجود آن‌ها موج می‌زند تا آن اندک مقداری که از تمدن برجا مانده پس از نابودی در سرزمین دیگران در خاک خود از بین ببرند.

ترجمه: سعید محبی

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9705213&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25