22 روز حماسه و ایثار در سنندج - مجاهدت های خاموش

عنوان:      22 روز حماسه و ایثار در سنندج - مجاهدت های خاموش
مجموعه ها:      books
شناسه کتاب:      1982
نویسنده:      مجید نداف
شابک:      00000
انتشارات:      مرکز مطالعات ملی امنیت پایدار
تعداد صفحات:      0
زبان:      فارسی
قیمت:      0.00
امتیاز:      Rating 0 
تصویر:      cover
کتاب:      دانلود Ebook1.pdf
توضیحات:     

وقوع انقلاب اسلامی همچنان که خود واقعه ای بی نظیر و شگفت انگیز بود ، موجب ایجاد موقعیت ها و شرایطی شد که مشابه و نظیری جز در صدر اسلام نداشت . انقلاب اسلامی پس از پیروزی بر حکومت وابسته پهلوی و از آغازین روزهای تأسیس جمهوری اسلامی با دوستی ها و دشمنی هایی مواجه گردید که هر یک در جای خود استنثایی بود . تحرکات ساماندهی شده دشمنان انقلاب اسلامی در کردستان و پیامدهای آن از این دست می باشد .

در اتباط با قضیه کردستان ، ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی و با نگاهی ژئوپلیتیک و راهبردی ویژگی های ذیل را می توان برشمرد :

  1. کردستان ایران به عنوان منطقه ای قومیتی و مشترک با دو کشور عراق و ترکیه بر تمامی جریانات ملی و ناسیونالیستی این کشورها در طول سالیان پس از جنگ جهانی اول و تجزیه امپراطوری عثمانی تأثیر گذار و تأثیر پذیر بوده است که این روال همچنان ادامه دارد .
  2. کردستان منطقه ای عمدتاً سنی نشین است و پس از وقوع انقلاب اسلامی به رهبری مرجع عالیقدر شیعیان جهان ، حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) طبیعی بود که برادران اهل سنت ، خصوصاً تبه کشورهای همسایه در مرزهای غرب و شمال غرب ، با حساسیت جدی نوع رفتار ما را در آن موقعیت مورد توجه خود قرار دهند .

خدای را شاکریم که جمهوری اسلامی با رها ساختن مردم منطقه از چنگ اهریمن اشرار ، نشان داد که درگیری در آن نقطه نه بین شیعه و سنی است و نه بین فارس و کُرد ، بلکه بین اسلام و کفر می باشد . شکل گرفتن سازمان پیشمرگان مسلمان کُرد از بهترین دلایل این امر بود .

  1. کردستان به عنوان منطقه ای مرزی در دوران حکومت پهلوی ، مورد کم توجهی جدی دولت مرکزی قرار گرفته بود . نوع نگاه این منطقه به قومیت های دیگر ، از منظر فرهنگی تفاوت های خاص خود را داشت . نوع نگاه دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی به این منطقه در طول سه دهه گذشته و مقایسه آن با شرایط قبل گویای بسیاری از نکات مثبت در ارائه صادقانه ترین خدمات به مردم کُرد است .
  2. کردستان به عنوان پایگاه مهم با ویژگی های خاص جغرافیایی و مردمی ، مورد توجه ضد انقلاب قرار گرفت و تا سال ها عرصه رویارویی با ظلم ستیزترین و مردمی ترین تحول توحید محور و عدالت خواه سده های دور و نزدیک یعنی انقلاب اسلامی شد .
  3. بحران کردستان تجربه ای مدیریتی برای همه مسئولان کشور بود که سرفرازی در آن می توانست موجب سرفرازی در بسیاری از صحنه های مشابه باشد ، کما این که این چنین نیز شد .
  4. جهاد در کردستان پهنه ای عاشقانه برای ایثار ، جانبازی و شهادت بود و خیل کثیری از دوستداران و فداکاران انقلاب اسلامی در این صحنه آزموده شدند و در همین معرکه و در آمیختگی خون با اشک و قطرات عرق نشسته بر جبین شان آبدیده گشتند . اگر غائله کردستان نبود ، شاید آمادگی روحی و نظامی کشور برای ورود به جریان پیچیده و سنگین جنگ تحمیلی آنگونه که بایست فراهم نمی شد .
  5. تعامل با مردم کردستان در آن دوره بحرانی ، خدمت به ایشان و تأمین امنیت و رفاه آنان با همه دشواری و صعوبتی که داشت به منزله آزمونی در آمد که به خوبی تکرار پذیر بود . دولتمردان جمهوری اسلامی از تجربیات آن دوران و یافته ها و برداشت های عمیقی که از فعل و انفعالات خصوصاً در عرصه های روانشناسی اجتماعی و ارتباط با آحاد مردم و جدا کردن صفوف ایشان از ضد انقلاب به دست آوردند ، کراراً در موقعیت های گوناگون استفاده کردند و به نتایج مثبت و چشمگیری دست یافتند .

آنچه در کردستان گذشت به منزله گشوده شدن درهای بهشت برای مجاهدان دلاور انقلاب اسلامی و پاسداران فداکاری بود که به عشق اسلام و برای پاسداری از خون حضرت سیدالشهداء علیه السلام و تحت امر ولی فقیه خود حضرت امام خمینی (ره) به کردستان هجرت کردند و تا سال ها بی وقفه در آن خطه خونرنگ مجاهدت نمودند .

اگر کردستان و سیل خطراتی که از آن سو انقلاب اسلامی را تهدید می کرد ، نبود ؛ کدام نقطه کشور اسلامی می توانست دلسوزی ها ، رشادت ها و تدبیری های برخاسته از تقوای شهیدانی چون محمد بروجردی ، ناصر کاظمی ، اکبر آقابابایی ، شبلی ، نمکی ، مصطفی طیاره ، سید حسین روح الامین ، همت ، قادرخان زاده ، فرید تعریف ، محمود کاوه ، عثمان فرشته ، محمد افیونی و دهها و صدها شهید دیگر را چنین غرورانگیز و حماسه ساز به نمایش بگذارد ؟

در این میان سنندج در بین تمام شهرهای کردستان وجاهت و رفعت خاص خود را داشت . ویژگی های دینداری و اسلام دوستی ، هنرمندی و فرهیختگی ، صداقت و شجاعت مردمانش آن را بلند آوازه کرده بود و از این رو محل طمع دشمن دون . احزاب سازماندهی شده ، نظریه پردازی های به اصطلاح انقلابی مارکسیستی و مائوئیستی و سوسیالیستی را بر مردمان سنندج می آزمودند ، اما سرانجام نستوهی مردمان این دیار ، کژاندیشان غرب زده و دنیامدار را نومید کرد و امانت در دست اهل آن قرار گرفت تا امروز ثمره آن تلاش ها ، دستان نسل جوان این آب و خاک را پر و سنگین کند .

اگر نبرد سنندج در نمی گرفت ، چگونه روسیاهی عناصری که به نام سیاست و به کام دشمن از خدا بی خبر عمل می کردند ، نمایان می شد ؟

خدای متعال را شاکریم که آزمون نبرد سنندج را فرا روی پاسداران انقلاب اسلامی پیشمرگان مسلمان کرد و همه رزمندگان دلاور اسلام در هر کسوت و لباس و موقعیتی که بودند قرار داد و از مجرای آن شکه شهادت ، شرافت جانبازی ، افتخار آزادی و استقامت و ثواب جهاد را نثارشان نمود و تجربه کوشندگی های شان را پشتوانه اداره بسامان کشور آباد و آزاد ساخت .

هر جهاد را پیامی است در خور آن و هر شهادت را فریادی سزاوار آن ، اینک این فریاد همه شهیدان و مجاهدان نبرد سنندج است که در این کتاب تقدیم تان می گردد . کتاب نبرد سنندج با زحمات فراوان مؤلف محترم آن ، که خود از رزمندگان پیش کسوت آن دیار بوده ، راهی دراز را پیموده است تا به دست شما برسد .

مرکز مطالعات ملی امنیت پایدار از بدو تأسیس تا کنون کوشیده است با تلاش گسترده و با جلب همکاری محققان ارجمند عرصه های گوناگون بیست سال پاسداری از انقلاب اسلامی در غرب کشور ، به ساماندهی مطالعاتی عمیق و همه جانبه در این راستا مبادرت ورزد . اینک خوشوقتیم که مطالعات تفصیلی حاضر را (به عنوان یکی از دهها پروژه در دست انجام یا پایان یافته) به جامعه علمی و فرهیخته کشور و نیز به عموم دلسوختگان و رزمندگان انقلاب اسلامی – خصوصاً بازماندگان ارجمند شهیدان گرانقدر اسلام – تقدیم می داریم .

در پایان سزاوار می دانیم آثاری از این دست را – به رغم تمامی تلاش مستمر ، عمیق و ستودنی ای که برای ارائه شان صورت پذیرفته – تنها به عنوان مدخلی برای ورود به گستره حماسی و عظیم مباحثی چنین ، تلقی نماییم . بدین جهت از عموم محققان بزرگوار و ارجمند می خواهیم دست یاری ما را بفشارند و این عرصه را بیش از پیش به گوهر حق جویانه تلاش های مطالعاتی و تحقیقاتی عمیق و سخت کوشانه خود زینت بخشند .

Book Library, by OrdaSoft!