۷ نکته درباره منطق استراتژیک اقدام ایران علیه جیش‌الظلم

 4bmv87ed19ed1aodla 800C450

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور به مرور نکاتی درباره منطق استراتژیک اقدام ایران علیه گروه تروریستی جیش‌الظلم پرداخته است.

جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ۷ نکته را درباره منطق استراتژیک اقدام ایران علیه گروه تروریستی جیش‌الظلم را بیان کرد:

 

۱. عملیات در پاکستان یک اقدام دفاعی پیش‌دستانه، ضد تروریستی و هدفمند بود. یک گروه تروریستی آماده عملیات مشاهده شد. تهدید قریب‌الوقوع بود. جغرافیا و زمان محدودیت ایجاب می‌کرد. عدم اقدام فوری قطعا جان بسیاری از شهروندان و سربازان وطن را به خطر می‌انداخت و فاجعه‌ای بدتر از راسک و کرمان را ایجاد می‌کرد. دولت جمهوری اسلامی از اقدام قاطع و به موقع نیرو‌های مسلح تقدیر می‌کند.

 

۲. انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشور همسایه عمل به تعهدات امنیتی و برخورد با این‌گونه تهدید‌ها که تحت هدایت سرویس‌های اسرائیل و انگلیس عمل می‌کنند بود. ما همچنان آماده تقویت چارچوب همکاری‌های دو جانبه میان ایران و پاکستان هستیم.

 

۳. این عملیات گامی مهم در راستای ارتقاء سطح بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران است و به لحاظ دکترینی مبتنی بر مفهوم دفاع پیش‌دستانه/ روبه جلو، ولی بدون استقرار نظامی است. بازدارندگی در مقابل گروه‌های تروریستی متفاوت از سطح بین دولتی است و حتی گاهی به‌خاطر پیچیدگی‌های آن، نیازمند کنش فعال و مبتنی بر عملیات‌های اطلاعات پایه امکان‌پذیر است. اگرچه همکاری‌های امنیتی در این زمینه اولویت ایران است.

 

۴. هدف عملیاتی ما تروریست‌ها هستند و نه کشور دوست و برادر پاکستان. در این میان باید مراقب اخبار جعلی بود که هدفشان تحریک ملت ایران یا پاکستان است بود. از آن جمله می‌توان به برخی اخبار دروغ مبنی بر حمله با جنگنده و موشک اشاره کرد، اما در عمل چیزی جز پهپاد سبک و کوچک که در جدار مرزی ‏عمل کردند نبود. فیلم قطعات آن پهپاد‌ها موجود است.

 

۵. جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده است که قدرتی امنیت‌ساز است از جمله به این علت که هیچگاه اجازه نداده که نگرانی احتمالی همسایگان به جایی برسد که همسایه‌ای مجبور به اقدام شود. دیگران هم باید از این الگوی رفتاری سرمشق بگیرند.

 

۶. اولویت جمهوری اسلامی دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین است، ولی دچار حواس‌پرتی استراتژیک نمی‌شود. حمایت از غزه به معنی بی‌توجهی به امنیت مردم از مدیترانه و قفقاز تا شبه‌قاره و جنوب خلیج فارس نیست.

 

‏۷. سیاست همسایگی و هم‌گرایی سیاست موفق و اعتمادسازی بوده است. اکنون نیز در چارچوب همین سیاست، گفت‌وگو‌های مثبت و سازنده‌ای با مقام‌های پاکستانی در جریان است و چشم‌انداز همکاری‌ها را مثبت می‌بینیم.

 

 منبع: خبرگزاری میزان


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31