گروهک تروریستی «جندالله» (ریگی)

13131313تاريخچه

موسس اين گروه عبدالمجيد(عبدالمالک) ريگي شفا فرزند آزاد متولد 1361 در زاهدان است که به ‌لحاظ اعتقادي سني حنفي با گرايش ديوبندي است. او مدت کوتاهي در حوزه‌هاي ديني داخل استان سيستان‌وبلوچستان از جمله مدرسه علميه «عين‌العلوم گُشتِ سراوان» تحصيل کرد و سپس به پاکستان رفت و مدت اندکي هم در مدرسه «فاروقيه» ادامه تحصيل داد.

ريگي قبل از تشکيل گروهک جندالشيطان در سال 1374 در گروهک سپاه محمدرسول‌الله به سرکردگي مولابخش درخشان معروف به «مولوک» به‌مدت يک سال عضويت داشت و مدتي در قندهار افغانستان همراه گروهک طالبان بود .وي در آذرماه1381‌ براي شرکت در جماعت تبليغي به کردستان رفت ولي در شهر مريوان دستگير شد و به‌مدت يک‌ماه در همدان توسط دادسراي ويژه روحانيت بازداشت شد.

وي در دي‌ماه1381 به همراه چند نفر از دوستان طلبه خود که در افغانستان باهم بودند، تصميم گرفتند براي آنچه که «احقاق حقوق اهل‌سنت» و مبارزه با جمهوري اسلامي ايران مي‌ناميدند، هم‌پيمان شوند؛ لذا گروهي به‌‌نامِ جندالله را تشکيل داده و عبدالمالک را به‌عنوان امير خود انتخاب کردند.

سنگ بناي اوليه گروهک تروريستي جندالشيطان در سال 1382 گذاشته شد آنجا که آن‌ها در اقدامي تروريستي خودروي الگانس نيروي انتظامي را منهدم کردند و از آن موقع گروهک «جندالله» فعاليت تروريستي خود را آغاز کرد. اين گروهک که فعاليت‌هاي خود را به‌صورت مخفيانه و زيرزميني ادامه مي‌داد، با انجام اقدامات تروريستي ديگري در همان سال از جمله: حمله به پايگاه مقداد در خاش، گروگان‌گيري اتباع هندي، هلندي و آلماني، خواسته‌هايش را مطرح و موجوديت خود را اعلام کرد.

سپس از عنوان «جنبش مقاومت مردمي ايران» براي معرفي خود استفاده ‌کرد تا اهداف و برنامه‌هاي تروريستي خود را در پشت اين نام عوام‌فريب پنهان کند .

اين گروهک تروريستي در پوشش فعاليت‌هاي حقوق‌بشري و با عنوان دهان‌پرکن حمايت از حقوق اهل‌سنت و قوم بلوچ، اهداف و برنامه‌هاي خود را دنبال کرد. از جمله اهداف اصلي اين گروهک مي‌توان به ايجاد تفرقه بين اقشار جامعه اسلامي با برجسته‌‌کردن اختلافات بين شيعه و سني، تشديد اختلافات قومي و تأکيد بر مهاجرت اجباري شهروندان غيربلوچ از منطقه بلوچستان، تجزيه و جداسازي بلوچستان ايران و تشکيل بلوچستان آزاد و... اشاره کرد.

اين گروه اقدامات تروريستي متعددي از جمله ترور، بمب‌گذاري، عمليات انتحاري، آدم‌ربايي به قصد اخاذي، سرقت مسلحانه، تيراندازي به نيروهاي گشتي و پليس و عواملي ازاين‌دست را مرتكب شد و با اين اقدامات سعي در تحميل اهداف و برنامه‌ها و خواسته‌هاي بعضاً سياسي خود به دولت مركزي را داشت .

اين گروهک از ابزارهاي رسانه‌اي مختلفي همچون سايت‌ها و وبلاگ‌هاي اينترنتي، مصاحبه با شبکه‌هاي تلويزيوني فارسي و عربي همانند شبکه‌هاي العربيه، پارس و... استفاده و اهداف و برنامه‌هاي خود را از اين طريق منتشر مي‌کرد. محل استقرار اين گروهک تروريستي در «ايالت بلوچستان پاکستان» بود .

چارت سازماني گروهک تروريستي جندالشيطان

چارت اوليه اين گروه را معاونت‌هاي مختلفي تشکيل مي‌داد که وقتي اطلاعيه‌هاي منتشرشده آن‌ها را مرور مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که آن‌ها داراي ساختاري تشکيلاتي، هد‌فمند و سازمان‌دهي شده بودند که براي تمامي اعضاي گروهک، نقش و جايگاه ويژه‌اي تعريف کرده بودند که آموزش‌هاي نظامي از جمله آموزش کار با مواد منفجره و بمب‌گذاري، اجراي طرح‌هاي گروگان‌گيري، اطلاعاتي، عقيدتي و... نيز توسط فرماندهان اصلي آن‌ها و سازمان‌هاي اطلاعاتي خارجي به آنان داده مي‌شد .

چارت اوليه آن‌ها شامل آموزش، جذب و جمع‌آوري مالي بوده است که در مرحله اول، حدود بيست‌ميليون‌تومان از طريق فروش جواهرات و پس‌اندازها جمع مي‌کنند. براي نيرو هم حدود 15 نفر از جوانان و طلاب علوم ديني را جذب مي‌کنند و با هماهنگي القاعده و تحت پوشش مبارزه با آمريکا در ابتدا 16 نفر از نيروهاي جذب‌شده را به «وزيرستان پاکستان» براي آموزش اعزام مي‌کنند که آن‌ها پس‌از گذراندن شش ماه آموزش نظامي انواع سلاح‌هاي سبک و نيمه‌سنگين، ساخت مواد منفجره و بمب‌گذاري به داخل کشور بازمي‌گردند.

بر اساس اعترافات عبدالمالک ريگي پس از دستگيري، رهبري اين گروهک را در عرصه بين‌المللي، سرويس‌هاي اطلاعاتي کشورهاي بيگانه از جمله آمريکا، پاکستان، عربستان، امارات، بحرين، انگليس و اسرائيل به‌عهده دارشتند که با مقاصد خصمانه خود اين گروهک را هدايت و پشتيباني مي‌کردند و از مهم‌ترين اهداف آنان برهم‌زدن امنيت در سطح منطقه و ضربه‌زدن به نظام جمهوري اسلامي بود.

سرکرده اين گروهک، عبدالمالک(عبدالمجيد) ريگي شفا در اواخر سال 1388 در يک عمليات پيچيده اطلاعاتي دستگير و در سال 1389 اعدام شد و اکنون سرکرده اين گروه فردي به‌نامِ محمد ظاهر تنيده نارويي است.

پس‌از اعدام سرکرده گروهک تروريستي جندالشيطان، اين گروهک با مشکلات فراواني مواجه شده است و لذا براي فرار از فشارهاي بين‌المللي، سياسي و افکار عمومي جامعه اهل‌‌سنت، گروه‌هايي به‌موازات گروهک تروريستي جندالشيطان تشکيل داده است که عبارتند از: گروهک جيش‌العدل؛ گروه‌هاي جيش‌الفاتح و جيش‌الحسين و حرکت انصار ايران؛ سپاه صحابه ايران.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9931901&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25