پرونده ترور شهید سلیمانی در دو بعد قضایی و حقوقی پیگیری می‌شود

1399092821445221121838194

پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی در دو بعد قضایی و حقوقی که هر دو مهم هستند پیگیری خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان علی باقری‌‌کنی، معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما ابعاد مختلف سفر آیت‌الله رئیسی به کشور عراق را تشریح کرد. دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنان خود درباره آخرین وضعیت پرونده شهید سردار سلیمانی گفت: یکی از سرفصل‌های مهم این سفر، موضوع پیگیری جنایت ترور سردار شهید سلیمانی بود. این موضوع در دو بعد پیگیری شد؛ بُعد قضائی و بُعد حقوقی که هر دو مهم است. در بُعد قضائی بعد از انجام این جنایت توسط آمریکایی‌ها، هم در ایران و هم در عراق پرونده تشکیل شد. از ابتدا تعاملاتی بین دو طرف وجود داشت و همان سال گذشته هیئتی از عراق به ایران آمد و هیئتی از ایران هم به عراق رفت و تعاملات کتبی برای ارائه اسناد دو طرف برقرار شد تا پرونده جدی‌تر جلو برود.

 

وی با بیان اینکه این اقدامات در ایران منتهی شد به صدور قرار برای 46 متهم و در عراق هم حکم جلب ترامپ، صادر شد، ‌اظهار کرد: در این سفر بر پیگیری روند قضائی و ارتقای همکاری‌ها برای فعال شدن کمیته تحقیق و بررسی ابعاد مختلف جنایت از سوی دو طرف، تأکید شد. همچنین باید عنوان کرد که پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس هم اهمیت بالایی دارد؛ چون سرنوشت پیگیری قضائی، مجازات آمران و عاملان و مباشران ترور است، اما با پیگیری حقوقی می‌توان انتقام سخت را محقق کرد.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری پس از ترور شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در پیامی که دادند انتقام سخت را مطرح و بعد تصریح کردند که جلوه‌های بارز انتقام سخت، اخراج آمریکایی‌ها از عراق و منطقه است. در این سفر مقدمات پیگیری حقوقی انتقام سخت چیده شد.

 

باقری‌ کنی ادامه داد: اخراج گاهی به‌شکل فیزیکی است که توسط گروه‌های مقاومت انجام می‌شود. اما از یک بعد دیگر نیازمند پیگیری حقوقی است. آمریکا از اختلاف کشورهای منطقه در تروریست دانستن و تروریست ندانستن گروه‌های مسلح سوءاستفاده می‌کند و می‌آید و دخالت می‌کند. در این سفر زیرساخت درک مشترک مفهوم ناامنی که جلوه اصلی آن تروریسم است و مصداق آن بین طرفین، تعریف شد، حالا بعد از اینکه ایران و عراق به درک مشترکی از ناامنی برسند و در قبال مصادیق تروریسم با هم همکاری کنند، می‌توانند هسته امنیت درون‌زا را ایجاد کنند که برتر از امنیت برون‌زایی است که بیگانگان می‌خواهند برای منطقه بیاورند.

 

باقری‌کنی در پایان سخنان خود درباره نتایج اقدامات عراق در خصوص نقش شرکت‌های خارجی همکار در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: در نشست با طرف عراقی، درباره دخالت عوامل غیرآمریکایی در ترور ناجوانمردانه بحث شد که طرف عراقی تصریح کرد؛‌ با کشورهای دیگر وارد تعامل و مکاتبه شده است تا از آنها اطلاعات و مستندات دخالت شرکت‌های غیرآمریکایی را جمع‌آوری کند. برخی کشورها اطلاعات را داده‌اند و برخی در حال ارائه اطلاعات هستند. ما هم پیش از این بخشی از اطلاعات مبنی بر دخالت غیرآمریکایی‌ها را با طرف عراقی مبادله کرده بودیم و برخی دیگر را مبادله خواهیم کرد.


مطالب پربازدید سایت

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان