واقعیت‌های مستند در مورد فعالیت‌های آمریکا در زمینه بیوتروریسم

Pic 212206 1585893147

بحران شیوع بیماری «کرونا» که تاکنون فراتر از یک میلیون نفر را مبتلا و بیش از ۵۰ هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده و خسارات مالی قابل توجهی را به کشور‌های مختلف جهان وارد کرده، گمانه‌زنی‌ها در مورد بیولوژیک بودن آن را تشدید کرده است. اگرچه انگشت اتهام در این مورد به سمت چین که نخستین مورد بیماری از آن گزارش شده، نشانه رفته، اما بررسی و مطالعه حقایق و اسناد نشان می‌دهد که تلاش‌های متعدد و آشکار آمریکا در زمینه تسلیحات بیولوژیک، واشنگتن را در مقام متهم اصلی این گمانه‌ها قرار می‌دهد.

چین در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ از ابتلای برخی از شهروندان خود در شهر «ووهان»، قطب حمل و نقل این کشور به بیماری تنفسی ناشی از ویروس کووید-۱۹ از خانواده «کرونا» با منشا احتمالا حیوانی خبر داد. تجربیات گذشته به ویژه تجربه از سر گذرانده شده بیماری «سارس» در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ که منجر به مرگ حدود ۸۰۰ نفر در سراسر جهان شده بود، سبب شد تا پیش‌بینی‌هایی در مورد همه‌گیری کرونا، میزان تلفات، طول دوره شیوع، میزان خسارات مالی، کشور‌های در معرض خطر و... انجام شود. اما سرعت شیوع این بیماری اندک اندک این واقعیت را آشکار ساخت که کووید-۱۹ به رغم شباهت‌های بسیار با ویروس‌های خانواده کرونا، تفاوت‌های عمده‌ای با آن‌ها دارد.

چین نخستین مظنون گمانه‌زنی‌ها در مورد بیولوژیک بودن کرونا بود؛ چرا که نخستین مورد ابتلا به کرونا نیز در این کشور گزارش شده بود. اما پکن در پی خروج از شوک اولیه سرعت این بحران با شواهد و مدارک به رفع اتهام پرداخت. ضمن این که مواردی را مطرح کرد که بیش از گمانه‌های قبلی مستند و معتبر بوده و لزوم بررسی فعالیت‌های بیولوژیک خرابکارانه آمریکا را قوت بخشید.

کشف ظروفی با برچسب بیولوژیک و مخفی شده در لایه‌های برزنتی از عمق یک‌ونیم متری خاک کنسولگری آمریکا در ووهان، مهم‌ترین مدرکی بود که پکن خواستار پاسخگویی واشنگتن درباره آن شد؛ درخواستی که بی‌پاسخ ماند.

از سوی دیگر دستور شورای امنیت ملی آمریکا در مورد برگزاری جلسات در مورد کرونا به صورت محرمانه در ابتدای امر، شواهد وزارت دفاع روسیه در مورد فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در گرجستان و در نزدیکی خاک چین و روسیه، گزارش وزارت دفاع روسیه در مورد بیماری همه‌گیر طاعون آفریقا در مناطق مرزی روسیه و چین با گرجستان در ۱۰ سال گذشته، وجود ۲۵ آزمایشگاه بیولوژیک فعال آمریکا در کشور‌هایی مانند قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، ویتنام، تایوان، کره جنوبی و...، اعلام ابتلای بیش از ۱۰ هزار آمریکایی به آنفلوآنزا در ماه‌های اخیر توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، تهیه فیلمی در هالیوود با موضوع شیوع کرونا در چین و مرگ میلیون‌ها چینی بر اثر این بیماری در حدود ۱۱ سال پیش، ابراز خوشحالی مقام‌های آمریکایی از شیوع کرونا در چین، فعالیت ۲۰۰ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در سراسر جهان، غیرقطعی بودن منشا حیوانی کرونا و واقعیت تغذیه مردم چین از حیوانات در هزاران سال گذشته بدون تجربه شیوع بیماری مشابه کرونا همگی ضمن کمرنگ کردن نقش چین در این اپیدمی از فعالیت آمریکا در زمینه تسلیحات بیولوژیک حکایت دارند. بررسی‌های بیشتر در این زمینه واقعیت‌های به مراتب هولناک‌تری را آشکار می‌کنند.

تهدید ضمنی ترامپ به از بین بردن ۱۰ میلیون نفر با تسلیحات بیولوژیک

پایگاه اینترنتی «گلوبال ریسرچ» کانادا در گزارشی که در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ و سه ماه پیش از بروز بیماری کرونا منتشر کرد، به بررسی تهدید تلویحی و ضمنی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در مورد استفاده از تسلیحات بیولوژیک برای از بین بردن ۱۰ میلیون نفر پرداخت.

گزارش مذکور با اشاره به اظهارات ترامپ در مورد پایان دادن به جنگ افغانستان، نوشت این اظهارات به معنای تهدید تلویحی و ضمنی ترامپ مبنی بر از بین بردن ۱۰ میلیون نفر با استفاده از تسلیحات بیولوژیک است.

ترامپ در مورد افغانستان گفته بود: «اگر بخواهم می‌توانم ۱۰ میلیون نفر را بکُشم... اما من به دنبال کشتن بخش بزرگی از مردم آن کشور (افغانستان) نیستم. من برنامه‌هایی در مورد جنگ افغانستان داشتم که اگر برای پیروزی آن را دنبال کنم افغانستان از روی زمین پاک می‌شود و از بین می‌رود.»

وی در ادامه تاکید کرده بود: «این برنامه به معنای واقعی کلمه در ۱۰ روز به جنگ پایان می‌دهد.»

گلوبال ریسرچ در ادامه گزارش با اشاره به اعتراف آشکار ترامپ به در سر داشتن برنامه‌هایی برای نسل‌کُشی تاکید می‌کند که چنین اظهاراتی باید جدی در نظر گرفته شوند. اما موضوع مهم‌تر این است که ابزار آمریکا برای دست یافتن به چنین هدف شومی یعنی قتل عام ده میلیون نفر بدون استفاده از تسلیحات هسته‌ای آن گونه که ترامپ اظهار داشت، چه چیز‌هایی هستند. نگاهی به جنگ‌های گذشته نشان می‌دهد که عملیات هوایی، استفاده از تسلیحات شیمیایی، شیوه گرسنگی و استفاده از جوخه‌های مرگ برای دست یافتن به آمار کشتاری در این مقیاس کافی نیست و چنین عملیاتی احتمالا چندین سال به طول می‌انجامد.

در واقع باید گفت چنین کاری با وسایل معمولی قابل انجام نیست. از سوی دیگر ترامپ تاکید کرده که از سلاح هسته‌ای برای نیل به هدف خود یعنی قتل عام ۱۰ میلیون نفر استفاده نمی‌کند. این موارد سبب محدود شدن گزینه‌ها می‌شود و در نهایت تنها گزینه تسلیحات بیولوژیک باقی می‌ماند.

گلوبال ریسرچ همچنین به گزارش سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا اشاره می‌کند که در آن موضوع سلاح‌های بیولوژیک را مورد بحث قرار داده بود که برای اولین بار در جنگ کره مورد آزمایش قرار گرفته بود. مقاله مذکور با اشاره به تحقیقات انجام شده در سال ۱۹۹۷ در مورد شناسایی تهدیدات و کاربرد‌های آینده جنگ بیولوژیک پیشرفته نوشته است: «گروه JASON متشکل از دانشمندان دانشگاهی که به عنوان مشاوران دولت آمریکا مشغول به کار بودند برای هدفمند کردن تسلیحات بیولوژیک شش طبقه گسترده از پاتوژن‌ها (عامل تولید بیماری) را براساس مهندسی ژنتیک را ایجاد کردند که مهم‌ترین آن‌ها برای استفاده در مواردی که خواهان محدود ماندن آن به یک منطقه خاص باشیم، ویروس‌های مخفی هستند.»

مقاله نیروی هوایی آمریکا در حقیقت در مورد احتمال بروز بیماری‌ای بحث می‌کند که می‌تواند کل جمعیت یا یک گروه قومی خاص را از بین ببرد. در این مقاله آمده است: «برخلاف تسلیحات هسته‌ای، برنامه جنگ بیولوژیک هنوز دارای پروتکل تایید شده‌ای برای تمایز میان تحقیقات بیوتکنولوژیکی و تحقیقات تسلیحات بیولوژیکی تهاجمی نظامی ندارد.»

گلوبال ریسرچ در ادامه نوشت، با توجه به تلاش آمریکا برای سیطره بر حوزه تسلیحات بیولوژیک و با در نظر داشتن اظهارات ترامپ، احتمالا آمریکا چنین تسلیحاتی را در اختیار دارد. ضمن این که آمریکا پیشتر نیز از برنامه‌های بشردوستانه به عنوان پوششی برای فعالیت‌های جنگی خود استفاده کرده است که از آن جمله می‌توان به تلاش سیا برای جمع‌آوری دی ان اِی در منطقه محل اختفای «اسامه بن لادن» در پوشش تلاش برای واکسیناسیون هپاتیت ب اشاره کرد که منجر به بی‌اعتمادی عمومی جمعیت محلی به کلیه برنامه‌های واکسیناسیون شد.

اما نگران‌کننده‌تر از همه این موارد از منظر نویسنده، موضوع حمایت گسترده خوانندگان رسانه‌های غربی از ایده نسل‌کشی ترامپ است. ضمن این که مردم افغانستان در پی حضور ۱۸ ساله ارتش‌های خارجی و سرویس‌های اطلاعاتی در این کشور مورد خوبی برای آزمایش جنگ بیولوژیک هستند. اما باید دانست که تحقیقات بیولوژیک با منظور هدف قرار دادن گروه‌های قومی خاص محدود به منطقه خاصی نبوده و در سال ۲۰۱۷ در پی تلاش نیروی هوایی آمریکا برای یافتن نمونه‌های ژنتیکی از روسیه و قفقاز برجسته‌تر شد.

شاید برخی بر این باور باشند که اظهارات ترامپ تنها ابزاری برای چانه‌زنی در مذاکرات با طالبان بوده و نباید بزرگنمایی شود، اما جامعه بین‌المللی باید همواره برای مواردی مانند محاکمه نورنبرگ (دادگاه جنایتکاران جنگی آلمانی) آماده باشد.

فعالیت دیپلمات‌های آمریکایی در زمینه قاچاق خون انسان و عوامل بیماری‌زا

پایگاه خبرنگاران مستقل «آرمز واچ» در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر کرد به موضوع فعالیت دیپلمات‌های آمریکایی در زمینه قاچاق خون انسان و عوامل بیماری‌زا برای برنامه مخفی ارتش این کشور پرداخت.

از جمله موارد این فعالیت‌ها می‌توان به اقدام سفارت آمریکا در «تفلیس»، پایتخت گرجستان مبنی بر انتقال خون و عوامل بیماری‌زا تحت پوشش محموله دیپلماتیک برای برنامه‌های مخفی ارتش این کشور اشاره کرد.

این ادعا مستند به اسناد و شواهدی از مکاتبات وزارت بهداست گرجستان و سفارت آمریکا در تفلیس است. اسناد مذکور نشان می‌دهد که سفارت آمریکا در تفلیس عوامل بیماری‌زا و خون یخ‌زده انسان را به عنوان محموله دیپلماتیک منتقل می‌کند؛ چرا که محموله‌های دیپلماتیک از بازرسی و نیز مالیات معاف هستند.

براساس گزارش آرمز واچ، اسنادی وجود دارند که نشان می‌دهند دانشمندان وزارت دفاع آمریکا که برای تحقیقات در مورد بیماری‌های مهلک و گزش حشرات در مرکز «لوگار»، مرکز تحقیقات بیولوژیک پنتاگون در تفلیس حضور دارند، دارای مصونیت دیپلماتیک هستند.

این مرکز نظامی که در ۱۷ کیلومتری پایگاه هوایی ارتش آمریکا در تفلیس واقع شده و یکی از آزمایشگاه‌های زیستی پنتاگون در ۲۵ کشور جهان است، دارای بودجه‌ای ۲.۱ میلیارد دلاری است و حوزه فعالیتش کشور‌های عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق، غرب و جنوب شرق آسیا و آفریقا است. این بدان معنا است که دولت آمریکا به جای صرف هزینه برای سلامتی شهروندان خود پول مالیات آن‌ها را در خارج از کشور هزینه می‌کند.

میزان حفاظت از این آزمایشگاه که در منطقه مسکونی واقع شده، بسیار شدید بوده و همه رهگذران در شعاع ۱۰۰ متر فیلمبرداری می‌شوند. بوی مواد شیمیایی، سوزاندن شبانه مواد شیمیایی خطرناک، استفاده از شهروندان گرجی به عنوان موش آزمایشگاهی و دفع زباله‌های آن در رودخانه مجاور از جمله شکایات ساکنان منطقه است که بی‌پاسخ مانده‌اند. مردم محلی منطقه همچنین از سردرد‌های مداوم، حالت تهوع، فشار خون بالا و سرگیجه هنگام سوختن مواد شیمیایی شبانه در آزمایشگاه که فقط چند صد متر از خانه‌هایشان است، شکایت دارند. همه این موارد در کنار مشاهده مرگ افرادی در نزدیکی این مجموعه به دلیل مسمومیت نگرانی‌های مردم را افزایش داده است.

تلاش‌های متعدد پنتاگون در زمینه تسلیحات بیولوژیک

قوانین سختگیرانه وزارت دفاع آمریکا در مورد کارکنان مرکز لوگار و تاکید توافق واشنگتن و تفلیس مبنی بر عدم صلاحیت نهاد‌های بین‌المللی در صورت بروز اختلاف میان طرفین نیز موید اهمیت فعالیت‌های این مرکز برای دولت آمریکا است. ضمن این که دولت گرجستان هیچ کنترلی بر فعالیت‌های این مرکز و محیط فیزیکی اطراف آن ندارد. اگرچه شماری از شهروندان گرجستانی در این مرکز مشغول به کار هستند، اما دسترسی آنان به اطلاعات و بخش‌های مختلف لوگار محدود بوده و کلیه هزینه‌های مربوطه را پنتاگون پرداخت می‌کند.

باید توجه داشت که پنتاگون علاوه بر برخورداری از قابلیت‌های مختلف نظامی برای انتشار عوامل زیستی و دسترسی کامل به مرز‌های روسیه، از طریق یک شرکت خصوصی آمریکایی که به کنگره این کشور پاسخگو نیست، قرارداد امنیت مرزی را با گرجستان امضا کرده است. شرکت مذکور پیشتر قرارداد‌های امنیتی را با لبنان، اردن، لیبی و سوریه نیز امضا کرده بود.

در مجموع باید گفت که ارتش آمریکا مرتبا با نقض کنوانسیون سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت تسلیحات بیولوژیک، ویروس‌های کشنده، باکتری و سموم خطرناک تولید می‌کند. صد‌ها هزار نفر را به شکل ناخواسته در معرض پاتوژن‌های خطرناک و سایر بیماری‌های غیرقابل درمان قرار می‌دهد. پنتاگون بر اساس اسناد متعدد موجود سابقه طولانی در استفاده از حشرات به عنوان عوامل بیماری‌زا در کشور‌های مختلف دارد. همچنان به جمع آوری خفاش‌ها به عنوان میزبان ویروس‌های مرگبار مانند ابولا، سارس، مرس و سایر بیماری‌ها می‌پردازد. سیا نیز در پرونده‌های متعددی از انتشار عوامل بیماری‌زا و تحقیقات درباره تولید عوامل بیماری‌زا دخالت داشته است. آمریکا علاوه بر روسیه در چین نیز اقدام به جمع‌آوری مواد بیولوژیکی از افراد سالم و بیماران کرده است.

مطلب را با ماده ۸ اساسنامه دادگاه بین الملل کیفری خاتمه می‌دهیم؛ آزمایش‌های بیولوژیک جنایت جنگی محسوب می‌شوند.

آمریکا عضو معاهدات بین المللی در این مورد نبوده و برای جنایات جنگی خود نیز پاسخگو نیست.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9606642&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25