واشنگتن در فکر احیای خلافت وحشت در نبود سردار

Hajghasem

آمریکا که با ترور سردار سلیمانی، نقش مهمی را در احیای دوباره تروریسم در منطقه ایفا کرده است، گمان می‌کند در عصر پسا شهید سلیمانی قادر است موج جدید ترور به راه بیندازد.

بی‌تردید یکی از اهداف مهم ترور شهید سلیمانی، میدان دادن به تروریست‌هایی بود که از ترس این سردار ایرانی جرات فعالیت گسترده در منطقه را نداشتند. آمریکایی‌ها امیدوار بودند در نبود سردار سلیمانی، منطقه بار دیگر به آشوب کشیده شود.

با این حال چنین خوابی تعبیر نشد که مهم‌ترین دلیل آن، راهبردهای کلان جمهوری اسلامی برای مهار تروریسم بود.

با نگاهی به راهبرد ایران علیه تروریسم می‌توان دریافت که کشورمان به طور همزمان از چند استراتژی مشخص برای شکست داعش بهره می‌گیرد:

۱. حمایت از نیروهای مردمی برای تقویت امنیت درون زا

۲. حمایت از دولت‌های قانونی و گشایش همکاری‌های منطقه‌ای

۳. نفی خشونت در هر سطحی و دفاع از آزادی‌های سیاسی

۴. مقابله با تفرقه‌افکنی و تحریک احساسات دینی و قومی

۵. طرد دخالت‌های بیگانه برای ایجاد ثبات درون‌زا در منطقه

۶. نفی تمامی ابعاد بی‌عدالتی و تضادهای طبقاتی

این راهبردهای کلان، عملا زمینه هرگونه تروریسم‌پروری را از بین می‌برد و این مهمترین دلیل شکست آمریکا در احیای داعش در عصر پساسلیمانی است.

واشنگتن این پیش فرض را داشت که رمز پیروزی ایران بر داعش، توان نظامی فرماندهی چون شهید سلیمانی است. هرچند نقش این سردار در شکست تروریسم بی‌بدیل است، اما استراتژی کلان ایران در مبارزه با تروریسم که پیش‌تر در قالب طرحی از سوی رئیس‌جمهور کشورمان به سازمان ملل متحد ارائه شده، فراتر از افراد، نرم‌افزار ذهنی مقابله با دیکتاتوری وحشت را فراهم می‌کند.

این راهبردها باعث می‌شود حرکت ضدتروریستی ایران حتی در نبود چهره‌های میدانی مقاومت، پیش رونده باشد.

در طول جنگ تحمیلی نیز ایران نشان داده بود در میدان نبرد قائم به شخص نبوده و استراتژی محور پیش می‌رود. اکنون با الهام از همان تجربه، ایران در موقعیتی است که به جای مبارز، روحیه مبارزه به کشورهای منطقه صادر کرده و با تکیه بر نیروهای خودی، تروریسم را زمین‌گیر می‌کند.

امنیت‌آفرینی تهران در منطقه، برون زا و وارداتی نیست. ایران مانند آمریکا، نیرو به این سو و آن سو ارسال نمی‌کند، بلکه با ترویج فرهنگ مبارزه با ترور، از منطق افراطی‌گری مشروعیت‌زدایی می‌نماید.

چنین است که در عصر پسا شهید سلیمانی، آمریکا همچنان شانسی در احیای داعش نخواهد داشت و پیمانکاران منطقه‌ای‌اش همچنان شکست را تجربه خواهند کرد.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9495502&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه