عاملان حمله تروریستی شاهچراغ مجازات شدند

D1738584T13815316webb

بامداد امروز ۲ نفر از عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در خیابان ۹ دی شیراز به دار مجازات آویخته شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از مركز رسانه قوه قضائیه، بامداد شنبه ۲ نفر از عاملان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در خیابان ۹ دی شیراز به دار مجازات آویخته شدند.

 

مركز رسانه قوه قضائیه- حكم اعدام ۲ نفر از عوامل حمله تروریستی شاهچراغ بعد از برگزاری ۱۰ جلسه دادگاه با حضور متهمان و وكلای آنها و تأیید حكم صادره در دیوان عالی كشور، صبح امروز شنبه ۱۷ تیر ماه در ملاعام اجرا شد.

 

۱۳ شهید و چندین زخمی در عملیات تروریستی حرم شاهچراغ (ع)

 

در ساعت ۱۷:۴۵ چهارشنبه (چهارم آبان ماه سال ۱۴۰۱)، یك حمله تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شیراز صورت گرفت.

 

در پی این حمله تروریستی كه در ورودی باب الرضا حرم مطهر شاهچراغ (ع) اتفاق افتاد و عوامل تروریستی با ورود به صحن اصلی حرم، ۱۳ نفر از زائرین و خدام به صورت مظلومانه و بی دفاع شهید و چندین تن زخمی شدند. عامل اصلی این جنایت تروریستی نیز در درگیری با نیروهای انتظامی و امنیتی به هلاكت رسید.

 

یك روز بعد از این حادثه در پی دستورات و تأكیدات رئیس قوه قضائیه حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه با سفر به استان فارس ضمن عیادت از مجروحان حادثه دستورات لازم برای رسیدگی سریع به این پرونده را صادر كرد.

 

دستگیری و صدور كفرخواست

 

چند روز بعد از این جنایت، عاملان حادثه تروریستی با اقدامات اطلاعاتی دستگیر شدند. ۱۷ آذرماه ۱۴۰۱ كیفرخواست ۵ نفر از متهمان این پرونده صادر شد.

 

براساس كیفرخواست صادر شده ۵ متهم كه به عامل اصلی حمله تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) كمك و از او پشتیبانی كرده بودند به محاربه، افساد فی الارض، عضویت در گروهك تروریستی داعش، عضویت در گروه باغی، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت كشور و معاونت در افساد فی‌الارض متهم شدند.

 

بعد از صدور كیفرخواست، اولین جلسه دادگاه متهمان در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهر شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و وكلای متهمان برگزار شد.

 

دستور داعش به متهم ردیف اول برای سفر به شیراز

 

رامز شهیدی متهم ردیف اول پرونده در دادگاه با اقرار به عضویت در گروه تروریستی داعش و قبول همكاری مستقیم با عامل اصلی حمله تروریستی به حرم حضرت شاهچراغ (ع) به توضیح نحوه همكاری در این عملیات تروریستی پرداخت و گفت: در شهر زرند كرمان مشغول به كار بودم كه روز ۲۳ مهر ماه از سوی رابط گروه داعش در افغانستان از طریق یكی از شبكه‌های اجتماعی پیامی دریافت كردم و به من دستور داده شد به زاهدان بروم.

 

متهم رامز شهیدی گفت: پیش از حركت به سمت زاهدان دستور تغییر كرد و از همان طریق به من اعلام شد به شیراز بروم و خانه‌ای را در یكی از محلات دور از مركز شهر اجاره كنم. پس از چند روز از طریق پیامی در فضای مجازی دستوری مبنی بر تحویل امانتی به من صادر شد كه پس از دریافت یك چمدان متوجه شدم این امانتی سلاح كلاشنیكف به همراه ۸ خشاب و ۱۹۴ فشنگ جنگی است.

 

متهم ردیف اول پرونده ادامه داد: پس از آن فردی كه هویت اصلی وی را نمی‌دانستم به من معرفی شد تا به عنوان مهمان او را به خانه بیاورم و سپس در یك نوبت به صورت انفرادی و چندین نوبت دیگر به اتفاق به حرم شاهچراغ (ع) رفتیم و در آنجا به بررسی محیطی اطراف حرم پرداختیم.

 

بیعت گرفتن از عامل حمله تروریستی

 

متهم رامز شهیدی با اقرار به تهیه فیلم بیعت گرفتن عامل حمله تروریستی و ارسال به رابط خود در افغانستان، گفت: این موضوع یك شب پیش از حمله تروریستی انجام شد و فایل را از طریق فضای مجازی ارسال كردم.

 

وی با بیان اینكه در همان شب به من دستور داده شد كه فردا شب یعنی غروب ۴ آبان‌ماه همزمان با نماز مغرب عامل تیراندازی را به شاهچراغ (ع) ببرم، ادامه داد: پس از همراهی وی تا مقابل ورودی حرم شاهچراغ (ع)، گزارش انجام دستورات ابلاغ شده را ارسال كردم كه همان لحظه دستور گرفتم شهر شیراز را ترك نمایم.

 

اقرار متهم ردیف دوم پرونده به ارتباط با داعش

 

محمد رحمانی معروف به ابوخالد متهم ردیف دوم پرونده حمله تروریستی به شاهچراغ نیز با اشاره به اینكه از ۱۷ سالگی در مدرسه داعش بوده است گفت: پس از ورود به ایران، عبدالله سعید كه رابط ما با گروه داعش بود با من تماس گرفت و گفت منازلی را در تهران اجاره و تحویل بگیرم و از مهمانانی كه از طرف او به ایران می‌آیند؛ پذیرایی كنم.

 

وی ادامه داد: پیش از وقوع حمله تروریستی به شاهچراغ دو نوبت ۴ نفر مهمان معرفی شده از سوی عبدالله سعید را با خود به منزل آوردم. عبدالله سعید در خصوص نحوه جابجایی میهمانان هم توصیه‌های امنیتی خاصی داشت.

 

این عضو گروه داعش تصریح كرد: آخرین نفراتی را كه میزبانی كردم یك بار به خاطر حفظ امنیت با دستور رابط داعش به یكی دیگر از منازل كه در اختیارم بود، بردم و در آن خانه یك عكس دسته جمعی تهیه كردیم كه آن عكس را از طریق پیام رسان تلگرام برای عبداله سعید فرستادم.

 

در نهایت پس از برگزاری ۱۰ جلسه و اخذ آخرین دفاعیات از متهمان، حكم پرونده در ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱ صادر شد.

 

اعدام در ملاعام

 

براساس حكم صادر شده محمد رامز رشیدی و نعیم هاشم قتالی دو تن از متهمان اصلی این پرونده و از اعضای گروه تروریستی داعش به اعدام در ملأ عام محكوم شدند.

 

طبق حكم صادره محمد رحمانی كه از سر پل‌های گروه داعش در تهران بود به ۲۵ سال حبس، مصطفی جان امانی متهم دیگر پرونده به دلیل عضویت و حمایت از گروه تروریستی داعش به ۱۵ سال و یك روز و حمید اله كابلی دیگر عضو دستگیر شده گروه داعش نیز به ۵ سال حبس محكوم شدند.


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان