شوک عربی و بازی غربی

Entezarimostafa

درست در همان روزهایی که سوری‌ها فتح حلب و شکست سنگین تروریست‌ها را جشن گرفته بودند، مقامات انگلیسی با سفر به کشورهای عربی، سعی می‌کردند متحدان مغموم خود را تسلی دهند که همچنان به حمایت‌شان از آن‌ها ادامه خواهند داد. بعد از انگلیسی‌ها، این بار آمریکایی‌ها در سفر به سرزمین‌های عربی پیشگام شدند و وزیر خارجه ایالات متحده با سفر به ریاض، سعی کرد اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته جبهۀ حامی تروریسم در منطقه را به آن‌ها بازگرداند. اما به چند دلیل به‌نظر نمی‌رسد که متحدان غرب در منطقه، بتوانند به این زودی‌ها از شوک شکست در سوریه بیرون بیایند.

اولین دلیلی که باعث شده تحلیلگران به بازگشت روحیۀ اعراب حامی تروریسم امیدی نداشته باشند، این است که آن‌ها فاقد هرگونه عامل انگیزشی برای بازگردانیدن برگ تحولات منطقه هستند. عدم مشروعیت داخلی، کاهش شدید درآمدهای نفتی و به تبع آن، ناتوانی از هزینه‌کرد بیشتر برای اثرگذاری بر بحران‌های منطقه، بی‌اعتمادی افکارعمومی جهان به سیاست‌های واگرایانه اعراب، شکست نظامی در کشورهای مختلف و نیز بحران‌های سیاسی درونی، همه و همه باعث شده تا دولت‌های متحد آمریکا و انگلیس در غرب آسیا، ناتوان از بازگشت به شرایط پیش از فتح حلب در سوریه باشند. آنها حتی به دلیل شکست در سوریه، در یمن و عراق هم دچار سردرگمی هستند.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد با توجه به شکست تروریست‌ها در سوریه و عراق و ناکامی دولت‌های حامی آنها در منطقه، آل‌سعود و متحدان منطقه‌ای‌اش، باید به‌جای ادامه سیاست نخ‌نمای پناه گرفتن در دامان غرب، به همگرایی در جهان اسلام روی آورده و با جبران اشتباهات گذشته‌شان، راه را برای بازگشت ثبات به منطقه هموار کنند. آمریکا و انگلیس تا به حال بارها ثابت کرده‌اند که جز دغدغه فروش سلاح ندارند و بنابراین تداوم وابستگی برخی کشورهای اسلامی به آنها، نتوانسته به ثبات منطقه منتهی شود. بنابراین همزمان با سفر مقامات انگلیسی به منامه و سفر آمریکایی‌ها به ریاض، دولت‌های عربی باید یک‌بار برای همیشه تکلیف خود را با بازی غربی‌ها در جهان اسلام روشن کرده و نگذارند که منطقه بیش از این در دام نقشه‌های شوم آمریکا و متحدان اروپایی‌اش گرفتار شود.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9509301&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه