شهيد هاشمي نژاد از پايه گذاران انقلاب اسلامي بود

Hasheminejad

«... اسمش هادي علويان بود، نفوذي منافقين. ساعت 8 صبح روز هفتم مهرماه سال60 كلاس درس آقاي هاشمي نژاد در حزب جمهوري اسلامي به پايان رسيده بود. نارنجك را به كمر بست و به سوي عبدالكريم هاشمي نژاد روانه شد.

صداي هولناكي در فضا پيچيد. فردايش، مردم مشهد براي تشييع پيكر پاك به خون نشسته شهيد هاشمي نژاد به خيابانها ريختند...»

شهيد عبدالكريم هاشمي نژاد از چهره هاي شاخص روحانيت مبارز است كه سالهاي عمرش را در مسير پايه گذاري انقلاب اسلامي ايران، سختيهاي بسياري را تحمل كرده است. ايشان از شاگردان امام خميني(ره) بود و زندگي پرفراز و نشيبي را در راه نهضت امام پشت سر گذاشت.

در سالروز شهادت ايشان با فرزند وي، سيد محمدجواد هاشمي نژاد، گفتگو كرده ايم كه در ادامه مي آيد:

سيد محمد جواد هاشمي نژاد، با اشاره به زندگي پدر شهيدش، از فعاليتهاي سياسي- فرهنگي او چنين مي گويد:

من در زمان شهادت پدرم حدود 16 سال داشتم. وضع زندگي شهيد هاشمي نژاد بسيار پرفراز و نشيب بود و نوع زندگي اجتماعي ايشان بر خانواده هم تأثيرگذار بود. شهيد هاشمي نژاد فردي سياسي- فرهنگي بسيار فعال در دوران مبارزه با رژيم طاغوت بود كه در همه عرصه هاي كشور حضور داشت. پدر من از سال1335 زماني كه 25 سال داشتند، فعاليتهاي مبارزاتي- مذهبي خود را آغاز كردند.

آن زمان درتحصيلات حوزوي به رشد خوبي رسيده بود و در مشهد اقامت گزيد. همزمان مبارزات فرهنگي و سياسي خود را گسترش داد. يكي از نمونه هاي آن، نوشتن كتاب «مناظره دكتر و پير» توسط دكتر هاشمي نژاد بود. اين يكي از فعاليتهايي بود كه ايشان در اوايل دوران مبارزاتي خود انجام داد. كتابي كه در همان چاپهاي اول ممنوع الانتشار شد. چاپ اول اين كتاب در سال1336 بود.

وي فعاليتهاي مبارزاتي ايشان را ملهم از نهضت امام خميني(ره) دانسته و مي افزايد: نهضت امام (ره) به طور ناگهاني در سال1342 به وجود نيامد، بلكه تفكر امام راحل(ره) توسط شاگردان ايشان منتشر شد و سپس تأثيرات خودش را طي سالها تبليغ و مبارزه گذاشت. زمينه قيام خونين سال1342 توسط شاگردان امام خميني(ره) در جامعه مهيا شد. شهيد هاشمي نژاد و ديگر شاگردان امام از جمله رهبر معظم انقلاب، آيةا... واعظ طبسي، آيةا... هاشمي رفسنجاني و ديگر شاگردان برجسته امام، در سراسر كشور زمينه هاي فكري پياده شدن نهضت امام را آماده كردند و نهضت امام در سال1342 به اوج رسيد.

پدرم خطيب بود و معمولاً به مناطق مختلف براي آگاه سازي مردم سفر مي كرد. ايشان از سال1351 در استان خراسان ممنوع المنبر شد و ناچار به شهرهاي ديگر سفر مي كرد. دو سال قبل از انقلاب هم ايشان در زندان به سر مي برد و توسط ساواك دستگير شده بود. من زماني كه به دنيا آمدم، ايشان در زندان بود. سال1342 بود. فعاليتهاي مبارزاتي مذهبي ايشان دامنه بسيار گسترده اي داشت و كمتر مي توانستيم از ايشان بهره ببريم.

 

Hasheminejad1

 

فرزند شهيد هاشمي نژاد تأليف كتابهاي اعتقادي و فعاليتهاي فرهنگي ايشان را از ديگر ابعاد زندگي پدر شهيد خويش مي داند و تصريح مي كند:

بخشي از شيوه فكري ايشان را مي توان از كتب تأليفي شان درك كرد. پس از 40 سال از تأليف كتاب«درسي كه حسين(ع) به انسانها آموخت» هنوز هم آن كتاب، خواندني و جذاب است. در اين كتاب قيام امام حسين(ع) نوشته نشده، بلكه بررسي حوادث پس از(رحلت پيامبر(ص) بود كه دلايل قيام عاشورا را بيان مي كرد. اين كتاب و موضوعات آن به روز بود. كتاب «مناظره دكتر و پير»، يك دوره دفاع از شبهاتي بود كه عليه اسلام ايجاد شد. اين فكر خلاقي مي خواهد كه چنين مباحثي را در قالب مناظره دو طرف به شيوه داستان پياده كند كه جذاب، خواندني و قابل فهم براي عموم مردم باشد. من كتابهاي پدرم را بعد از شهادت ايشان در 20 سالگي دوباره خواندم.

وي درخصوص ديگر آثار شهيد سيد عبدالكريم هاشمي نژاد مي گويد: حدود يك سال است در حال فعاليت هستيم تا آثار چاپ نشده شهيد هاشمي نژاد را منتشر كنيم. شايد آثار چاپ نشده ايشان به اندازه آثار چاپ شده وي باشد.

بخش عمده اي از آثار ايشان را پياده و تدوين كرده ايم كه اميدواريم تا سال آينده بتوانيم براي اولين بار كليه آثار شهيد هاشمي نژاد را پس از 27سال از شهادتشان منتشر كنيم. اين آثار شامل كلاسهاي درس ايشان و سخنراني هايشان مي شود كه حدود 7 تا 8 جلد كتاب بشود. در حال حاضر، روي عناوين كتابها بررسي مي كنيم. بعضي از آثار، دروس ايشان است كه با آثار ديگرشان هم جهت مي باشد كه بايد ضميمه كتابهاي قبلي شود. اين كار را با كمك معاونت فرهنگي سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران انجام مي دهيم.

هاشمي نژاد، تأثير شيوه زندگي پدر بر زندگي خويش را مهم عنوان كرده و مي افزايد: براي من در آن سن و سال دشوار بود بتوانم به صورت عميق از ايشان بهره ببرم. نوع زندگي ايشان و نحوه مبارزاتشان بسيار آموزنده بود و هميشه سعي مي كردم در هر بحث و مناظره اي كه امكانش وجود داشت، با سن كمي كه داشتم، حضور پيدا كنم. اما اين نوع حضور در زندگي ايشان، در انتخاب زندگي آينده ام بسيار تأثيرگذار بود و اينكه ذهنم خالي از شيوه زندگي ايشان نيست، برايم بسيار ارزشمند است.

وي به شرايط متفاوت زندگي خانواده شهيد هاشمي نژاد اشاره مي كند و مي گويد:

شرايط زندگي ايشان متفاوت بود و كمتر كسي را ديدم كه اين شيوه زندگي را داشته باشد. ما حضور ايشان را در خانه كمتر شاهد بوديم. شايد آنچه در اين ميان مغفول مانده، اين باشد كه بخش مهمي از زندگي چنين افرادي، بر دوش همسر آنهاست. اين بخش ناپيداي زندگي مبارزان است.

 

 

Hasheminejad6

 

بهار امسال خدمت مقام معظم رهبري رسيديم. ايشان كه فوت مادرم را به من تسليت مي گفتند، به اين نكته اشاره كردند كه وضع زندگي شهيد هاشمي نژاد چه در زمان حضورشان و چه بعد از شهادت به گونه اي بود كه مادر شما رنج بسيار زيادي در زندگي كشيدند و واقعيت هم همين است. كتابي در مورد اسناد ساواك از شهيد هاشمي نژاد منتشر شده است كه مركز اسناد انقلاب اسلامي براي مبارزان قبل از انقلاب چنين كاري را انجام مي دهد. كتاب مربوط به شهيد هاشمي نژاد قطورترين كتابي است كه راجع به مبارزان از اسناد ساواك جمع آوري شده و بيش از هزار صفحه است. البته، بخشي از آنچه را در اختيارشان بوده، منتشر كردند. در اين كتاب نوشته شده كه هر جا ايشان تجمع دو، سه نفري هم داشتند، يكي از آنها مأمور ساواك بوده است. مأموران شاه سايه به سايه، ايشان را تعقيب مي كردند. يكي از پايه گذاران انقلاب اسلامي شهيد هاشمي نژاد بود. زندگي پرتلاطم ايشان در طول 49سال، تمام خاطره و درس درست زيستن است.

هاشمي نژاد درباره چگونگي رسيدن خبر شهادت شهيد هاشمي نژاد به خانواده شهيد مي گويد:

مادرم و خواهر و برادرانم از طريق راديو از شهادت پدرمان با خبر شدند. ايشان اول صبح براي حضور در كلاس درس از خانه بيرون مي رفتند. روز 7 مهرماه پس از اتمام كلاس درس يكي از افراد نفوذي كه وارد حزب جمهوري اسلامي شده بود به اسم هادي علويان، نارنجک را به شکم شهید گرفته و ايشان را به شيوه انتحاري به شهادت مي رساند. من وقتي به خانه برگشتم، با ديدن اوضاع خانواده متوجه شهادت پدرم شدم. البته، با توجه به حضور شهيد هاشمي نژاد در محافل و جلسات مختلف، اين گمان را در ما ايجاد كرده بود كه خودمان را براي شنيدن خبر شهادت پدرمان آماده كنيم. پس از آن اتفاق هولناك، پيكر پاك ايشان قطعه قطعه شده بود و امكان غسل دادنشان وجود نداشت.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9579186&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25