شعبده‌بازی «بِی‌بی» برای فرار از رسوایی

Netanyahoo

اظهارات بنیامین نتانیاهو که در رسانه‌ها مشهور به «بی‌بی» است، بار دیگر نشان داد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چقدر دچار فقر استدلال در پاسخ به اتهاماتی است که متوجه این رژیم نامشروع است.

برخلاف همه سران کشورها که معمولا سعی می‌کنند از چالش‌ها و دغدغه‌های خود سخن بگویند، نتانیاهو که خوب می‌داند اساسا دارای کشوری نیست که ملت و سرزمینی مشخص داشته باشد، سعی کرد تا همه حرف‌هایش را معطوف به مسائل داخلی ایران کرده و به‌جای سخن گفتن از ساکنان اراضی اشغالی، افکارعمومی را متوجه مسائلی دیگر کند.

او که از جوانی عادت دارد عکس‌هایی را به نمایش گذاشته و به‌زعم خود، افشاگری کند، امسال هم در موضوع تاسیسات هسته‌ای ایران گافی تازه از خود برجای گذاشت و باعث مضحکه تل‌آویو در میان کاربران فضای مجازی شد. کاربرانی که به او یادآوری کردند سرویس امنیتی رژیم صهیونیستی هنوز قدرت تشخیص قالیشویی از تاسیسات فوق سری هسته‌ای را ندارد.

اما یکی از مهمترین فرازهای صحبت‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، مرتبط با مساله حمایت ایران از تروریسم بود. او مدعی شد که ماموران امنیتی ایران به‌دلیل تلاش برای انجام عملیات تروریستی در قلب اروپا بازداشت شده‌اند. او از اروپایی‌ها انتقاد کرد که با وجود این تلاش تروریستی چرا هنوز از تهران در برجام دفاع می‌کند.

نتانیاهو در این بخش از اظهارات خود، عملا حرف خود را رد کرد و نشان داد ادعاهایش تاچه اندازه بی‌پایه و اساس است. سوال اول این است که ماموران اطلاعاتی ایران کجا بازداشت شده‌اند؟ قصد عملیات تروریستی در کدام کشور را داشته‌اند و چرا سرویس‌های امنیتی غربی تاکنون این موضوع را افشا نکرده‌اند؟

به‌نظر می‌رسد که منظور نتانیاهو از عملیات تروریستی در قلب اروپا، همان اتهامی است که برخی رسانه‌های غربی درباره تلاش برای بمب‌گذاری در میتینگ منافقین در پاریس منتشر شده بود. ادعایی که البته به‌طور کلی تکذیب شد و روشن شد این اتهام با هدف اثرگذاری منفی بر روی سفر اروپایی حسن روحانی صورت گرفته است. بنابراین طرح موضوع مرتبط با این شایعه در تریبون سازمان ملل، به‌خوبی نشان می‌دهد منافقین و کاخ سفید تا چه اندازه با یکدیگر قرابت فکری دارند.

نتانیاهو درحالی این ادعاها را مطرح می‌کند که نه‌تنها تنها رژیم دارنده زرادخانه اتمی است که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای خود را نمی‌دهد، بلکه از معدود رژیم‌هایی است که مستقیما در سایر کشورها دست به ترور زده و مثلا دانشمندان هسته‌ای ما را با همین روش به شهادت رسیده‌ است.

سوال اینجاست؛ رژیمی که آشکارا پرونده قطوری در عملیات‌های تروریستی و جمع‌آوری کلاهک‌های هسته‌ای و توسعه نظامی‌گری دارد، چطور جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که حامی تروریست‌هاست؟

برای پاسخ به این پرسش باید این واقعیت را درنظر گرفت که بی‌بی می‌خواهد با طرح اتهامات متنوع به ایران، توجه افکارعمومی را جهان را از اشغال‌گری، شهرک‌سازی غیرقانونی و شکنجه و قتل‌عام فلسطینی‌ها دور کند. او نمی‌خواهد به دغدغه جهان برای تصویب قوانین تبعیض نژادی توجه کند. او نمی‌خواهد کسی از او درباره کشتارهای هرروزه در فلسطین سوال کند. برای همین، به‌طور مداوم اتهاماتی را متوجه تهران می‌کند، هرچند حتی خود نیز می‌داند این اتهام‌زنی‌ها، توجه هیچ‌کسی را جلب خود نخواهد کرد.

*مدرس علوم سیاسی دانشگاه


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9932278&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25