رستم جوانمردانه ایستاد و جانش را برای مملکتش فدا کرد

شهید رستم آذرباد در۲اردیبهشت۱۳۴۴ در منطقه سلمان یزد در خانواده‌ای زرتشتی متولد شد. پدرش قبل از انقلاب نانوا بود و بعد از آن در کارخانه نساجی مشغول به کار شد. رستم بعد از اتمام دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم عازم خدمت سربازی شد. سپس در ۳۰خرداد۱۳۶۵ در حالی که در منطقه سقز (کردستان) مشغول گذراندن خدمت مقدس سربازی بود توسط گروهک از خدا بی‌خبر کومله دستگیر و بعد از تحمل شکنجه‌های فراوان به شهادت رسید.

سرگذشت پژوهی بنیاد هابیلیان (خانواده ۱۷۰۰۰شهید ترور کشور) با خانواده شهید رستم آذرباد:

بعد از تماس با پدر شهید زمان مناسبی برای مصاحبه هماهنگ شد و ایشان فرزندش را اینطور روایت کرد:

«رستم در اردیبهشت۱۳۴۴ به دنیا آمد. او دومین فرزندم بود و از‌‌ همان زمان تولد بسیار آرام بود.‌‌ همان طور که رستم بزرگ می‌شد ما متوجه تفاوتش با بقیه هم سن و سال‌هایش می‌شدیم. بسیار مودب، سر به راه و خوش اخلاق بود. به من و مادرش خیلی احترام می‌گذاشت. همیشه دوست داشت به دیگران کمک کند. من مغاز نانوایی داشتم رستم با اینکه درس داشت و نمی‌توانست همیشه به کمک من بیاید در ایام تعطیلی مدارس به مغازه می‌آمد و کمک می‌کرد. بعد از اینکه دیپلمش را گرفت به خدمت سربازی رفت. قصد داشت پس از برگشت در کنکور سراسری شرکت کرده و در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد.

حدودا چهار ماه از پایان خدمتش مانده بود که شهید شد.»

ادامه صحبت‌ها را از زبان خواهر شهید شنیدیم:

«در میان خواهر و برادر‌ها من و رستم خیلی بهم نزدیک بودیم و صمیمیت خاصی بینمان برقرار بود. رفتارش بسیار پسندیده بود و از این لحاظ برایم الگو بود. رستم از‌‌ همان ابتدا باگذشت و فداکار بود. بسیار خوش زبان بود. سنجیده عمل می‌کرد؛ حتی به یاد ندارم کسی از رستم ناراحتی به دل داشته باشد. با همه با مهربانی برخورد می‌کرد.

یک سال و چند ماه از سربازیش می‌گذشت. ۳۰خرداد۱۳۶۵ بود. زمانی که رستم و تعدادی از دوستانش برای انجام عملیاتی رفته بودند توسط گروهک مزدور کومله دستگیر شد. زمانی که آن‌ها متوجه شدند او رمز عملیات را می‌داند وی را مورد شکنجه‌های فراوانی قرار دادند تا رمز را لو دهد؛ اما رستم جوانمردانه ایستاد و جانش را برای مملکتش

فدا کرد»
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
اسفند 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان