دو شهید مدافع حرم

سرداران شهید «حاج عبدالله اسکندری» و «سید حمید تقوی‌فر» از جمله سرداران ایرانی و فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس هستند که سال جاری در راه دفاع از مقدسات اسلامی و حریم تشیع در کشورهای سوریه و عراق به شهادت رسیدند.

به گزارش پایگاه ا‌طلاع‌رسانی هابیلیان به نقل از ایسنا، حمید تقوی‌فر در اهواز به دنیا آمد و پس از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اقدام به تشکیل واحد اطلاعات عملیات در جبهه سوسنگرد کرد و در پایان جنگ در قرارگاه «رمضان» و سپاه قدس خدمت حضور داشت. پدر این فرمانده در عملیات «خیبر» و برادرش در عملیات «والفجر۸» شهید شد. تقوی روز یکشنبه ۲۸ دی۱۳۹۳ در نزدیکی سامراء در کشور عراق در هنگام ارائه کمک مستشاری به نیروهای عراقی هدف تکفیری‌ها قرار گرفت و به مقام شهادت رسید.

سردار مسجدی یکی از هم‌رزمان این فرمانده شهید با اشاره به بخشی از جنبه‌های مدیریتی و کار‌شناسی عملیاتی شهید تقوی‌فر توضیح می‌دهد: شهید تقوی‌فر سرتیپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سازماندهی، آموزش، تشکیل یگان‌های عملیاتی و تشکیل کتائب از مجاهدان عراق در دوران دفاع مقدس بود و در مقابله با داعش که با فتوای آیت‌الله سیستانی صورت گرفت و جوانان شیعه عراقی به سوی جبهه‌ها آمدند نقش بسیار برجسته داشت. همچنین شناخت خوبی میان عراقی‌ها و سردار تقوی حاکم بود و او را مانند فرمانده خود دوست داشتند.

شهید سید حمید تقوی‌فر

Taghaviکارگاه‌ها و عملیات انتحاری در کربلا و کاظمین از منطقه «جلف‌الصخر» سازماندهی می‌شد و در عملیات «جلف‌الصخر» جاده کربلا تا بغداد پاک‌سازی شد، شهید تقوی در کنارنیروهای عراقی در عملیات سعدیه و جلودار «عله» نیروهای داعش حضور داشت و دشمنان را از مرزهای جمهوری‌اسلامی ایران تا پشت رودخانه دجله به عقب راند. سردار تقوی‌فر پس از این عملیات در منطقه «بند» در جنوب سامرا و شمال بغداد برای عملیات بعدی حاضر شد. وی فرمانده شجاع می‌دانی، نیروی متخصص اطلاعاتی و در سازماندهی نیروی مردمی و عشایر کار‌شناس خبره بود و هیچ‌کس نمی‌توانست کار او را انجام دهد.

شهید سردار عبدالله اسکندری

Eskandari1سردار سرتیپ پاسدار «حاج عبدالله اسکندری» نیز از دیگر فرماندهان مستشاری جمهوری‌اسلامی ایران است که هم‌زمان با مبعث حضرت رسول‌اکرم‌(ص) در روز سه شنبه ششم خرداد ماه به همراه رزمندگان مقاومت اسلامی در دفاع از حرم مطهر حضرت زینب کبری‌(س) و مقدسات مسلمانان پرداخت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. او از فرماندهان نیروی زمینی سپاه و تا سال ۱۳۹۲ رئیس بنیاد شهید استان فارس بود.

همسر شهید عبدالله اسکندری در سخنانی پس از شهادت این فرمانده گفته است: وهابی‌های سلفی فکر می‌کنند با شهادت فرزندان امام امت، راه شهدا پایان می‌یابد، اما آن‌ها سخت در اشتباهند و راه شهدا ادامه دارد.

همچنین سردار حسین سلامی جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه حیف بود که لقب شهید در کنار اسم حاج عبدالله ننشیند درباره مجاهدت‌های این فرمانده گفته است: او حتی بعد از بازنشستگی نیز از جهاد بازنشسته نشد و نشان داد که پاسداری از اسلام بازنشستگی ندارد. من با او در جریان عملیات والفجر۸ در سال 13۶۴ آشنا شدم. اخلاص، شرافت، روح آزادی و آزادگی‌طلبی، رفتار سلیم، قلب سلیم، سلامت نفس، آرامش، وقار، متانت مردانه، تبسم مومنانه و تواضع مقتدرانه از مختصات اساسی شخصیت بزرگ حاج عبدالله اسکندری بود.

شهید اسکندری دل‌دریایی، روح آسمانی و صفای باطن داشت؛‌ گاه رئیس ستاد تیپ بود و گاهی راننده تیپ. ایشان دوبار از مسئولیت عالی در تیپ ۴۶ کناره گرفت و در خط مقدم، راننده لودر و بولدزر شد. کار مهندسی رزم در جنگ، کار قوی‌ترین مردانی بود که از عاشورا روح شجاعت، ایستادگی و مقاومت را الهام گرفتند و شهید اسکندری نیز این جنس بود و ذهنیت ما را نسبت به یاران امام حسین‌(ع) عینیت بخشید.

شهادت این مرد میدان جهاد فی‌سبیل‌الله، یک ستاره درخشان و بی‌غروب دیگری را بر آسمان شیراز نشاند و صفحه تابناک دیگری از صدق وعده یک جامعه مجاهد را به تاریخ درخشان مقاومت‌ها و سلحشوری‌های استان فارس و شیراز اضافه کرد. طراوت شهادت سردار اسکندری، نشاط معنوی، روح شهادت، فداکاری و ایثار را در شیراز که یکی از پایتخت‌های معنوی جامعه ما است، ایجاد کرد.

Eskandari«ابوجعفر» از فرماندهان گروه تروریستی «اجناد الشام» و عامل شهادت سردار شهید حاج عبدالله اسکندری از فرماندهان سپاه در سوریه است. این جنایت‌کار در درگیری‌های در حاشیه شمالی شهر «حماه» سوریه به هلاکت رسید.


مهر 1359
2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25