باید تجربه‌های ایران در مبارزه با تروریسم مکتوب شود

Salimiیک فعال سیاسی با تاکید بر لزوم مکتوب‌کردن تجربیات ایران در امر مبارزه با تروریسم گفت: در زمینه مکتوب‌کردن تجربه‌های جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم، کوتاهی‌های بسیاری انجام داده‌ایم.

عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور با تشریح تاریخچه ترور از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: ترور در ایران به فاصله اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور آغاز شد. این اقدامات نمی‌توانست انگیزه داخلی داشته باشد؛ زیرا حکومت جدید جمهوری اسلامی در آن زمان هنوز عملکردی نداشت که مورد ارزیابی قرار گیرد.

این پژوهشگر ادامه داد: در آن دوران اقدامات تروریستی عمدتاً در حوزه فکر و اندیشه انجام می‌گرفت. به عبارت دیگر در آن دوران نیروهایی که هدف قرار می‌گرفتند، نیروهایی بودند که در ارتقای دانش سیاسی و تولید فکر در ایران بعد از انقلاب نقش جدی داشتند، بنابراین دشمنان ایران رشد جامعه فکری کشور را مورد هدف قرار دادند. شخصیت‌هایی مانند شهید آیت‌الله بهشتی مورد هدف قرار گرفت که نیروی نظامی نبود ولی با همه جریان‌های سیاسی کشور ارتباط یکسان و فعالی داشت.

سلیمی‌‌نمین ضمن تاکید بر این‌که امروز سردمداران حاکم بر جهان نسبت به رشد فکری ملت‌ها حساسیت دارند، اضافه کرد: غرب قبل از انقلاب نیز تلاش می‌کرد شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله طالقانی را به هر نحوی از دسترس مردم خارج کند که بعد از انقلاب این مسئله حادتر شد.

وی با تاکید بر لزوم همگرایی کشورهای قربانی ترور و انتقال تجارب به یکدیگر در جهت مبارزه با تروریسم گفت: تا زمانی‌که کشورها در کنار یکدیگر قرار نگیرند و تجارب خود را در این زمینه به یکدیگر منتقل نکنند، نمی‌توانند با سلطه‌ای که سال‌ها قوام یافته و ریشه دوانده، مقابله کنند. انتقال تجربیات برای ملت‌هایی که به اقدامات تروریستی دچار هستند، می‌تواند آرامش‌بخش باشد؛ زیرا آن‌ها احساس می‌کنند که دستشان پر است.

این فعال سیاسی افزود: این تصور غلط است که اعلام شود به تنهایی می‌توان از زیر سلطه (تروریسم) خارج شد. اگر ایران تاکنون مورد هجمه گسترده اقدامات تروریستی قرار نگرفته است، به این دلیل است که توانست آگاهی‌هایی در سطح جهان به‌وجود آورد. این اقدامات عامل بازدانده در برابر تروریست‌ها بوده است. بر همین اساس ما می‌بایست تجربه‌های خود را در این‌باره منتقل کنیم و شناخت خود را از امپریالیسم  به دیگران انتقال دهیم. این یک وظیفه است و نباید بگذاریم غرب ما را در داخل تحت فشار قرار دهد.

این پژوهشگر با اشاره به برگزاری دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور که قرار است ۹ شهریورماه با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار شود، بر اهمیت بالای برگزاری این چنین گردهمایی‌هایی در جهت ارتقای جایگاه قربانیان ترور در عرصه جهانی تاکید کرد و گفت: در زمینه مکتوب‌کردن تجربه‌های جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم کوتاهی‌های بسیاری کرده‌ایم. درست است که در برخی مواقع فشارها بر ما بسیار زیاد بوده است اما اگر بخواهیم از فشارها بکاهیم، باید در این زمینه تلاش کنیم.

سلیمی‌نمین ضمن تاکید بر لزوم انجام اقدامات لازم در عرصه جهانی در رساندن صدای قربانیان ترور به همه جهان و فعال‌کردن سازمان‌های بین‌المللی منفعل در برابر تروریسم اظهار کرد: این‌که بگوییم در عرصه بین‌المللی در جهت حمایت از قربانیان ترور و مبارزه با تروریسم نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم، نشانه سستی وکم‌کاری است اگرچه مکانیزم حاکم بر جهان امروز، مکانیزمی ناعادلانه و به تعبیری ظالمانه است.

وی ادامه داد: قوانین حاکم بر جهان از سوی کشورهای معدودی تنظیم شده است؛ اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانیم در این‌باره کاری انجام دهیم. متاسفانه ما تاکنون از تروریست‌ها شکایت نکرده‌ایم در حالی‌که برخی از مقامات آمریکایی به صراحت اعلام کردند که برخی اقدام‌های تروریستی توسط رژیم صهیونیستی انجام گرفته است. حتی اگر این شکایت‌ها به‌دلیل لابی قدرتمند صهیونیست‌ها در کشورهای سرمایه‌داری به نتیجه نرسد، مهم نیست، مهم این است که ما دراین‌باره بر روی افکار عمومی کار کنیم و تاثیرگذار باشیم.

این فعال سیاسی در پایان تاکید کرد: ما باید شکایت خود را طرح کنیم تا افکار عمومی بداند غرب، سازمان ملل را در چنگال گرفته است. ما باید اقدامات خود را انجام دهیم البته نه برای اینکه انتظار داشته باشیم که آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و دیگر کشورها، رژیم صهیونیستی را محکوم کنند؛ بلکه ملت‌های این کشورها بدانند که وضعیت تاسف باری بر آن‌ها حاکم است.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10287116&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان