بازگشت کابوس تروریسم داخلی به کنگره امریکا

1334854

به‌گزارش «نیویورک تایمز»، ظهر جمعه به وقت واشنگتن، در حالی که تعداد محدودی از اعضای کنگره در ساختمان مشغول کار بودند و شرایط پس از چندین هفته تمهیدات شدید امنیتی با برداشته شدن حصارهای ایمنی تا حدودی به حالت عادی درآمده بود، مرد جوانی با خودروی سواری اش وارد گذرگاه اصلی بیرونی ساختمان شد و در حالی که با سرعتی سرسام آور پیش می‌آمد، پس از زیر گرفتن دو افسر پلیس، در ۹۱ متری ورودی ساختمان به موانع بتونی برخورد کرد و متوقف شد. راننده که جوان سیاهپوستی بود با چاقویی از خودرو پیاده شد و به‌سمت مأموران رفت اما پیش از هر اقدامی با شلیک پلیس کشته شد.

 

ابهامات درباره ابعاد این حمله و پیشگیری از آشوب پیش‌بینی نشده، ساختمان کنگره را برای حدود یک ساعت در آماده باش کامل قرار داد و مقامات حاضر در ساختمان با تمهیدات امنیتی شدید به بیرون از ساختمان هدایت شدند.

 

اما این بار آشوبی در کار نبود و تحقیقات نشان داد راننده نه هوادار آشوبگر و خشمگین رئیس جمهور سابق امریکا است و نه به‌نظر انگیزه تروریستی داشته چرا که بررسی پیام‌های فیس‌بوکی او نشان داد این جوان ۲۵ ساله در ماه‌های اخیر به‌دلیل شیوع کرونا کارش را از دست داده و از فقر شدید رنج می‌برده است. «پیتمن»، رئیس پلیس کاخ کنگره نیز در این باره گفت: «ضارب «نوآه آر گرین» ۲۵ ساله به هشدارهای مأموران بی‌توجه بود و به همین دلیل نیروهای ما مجبور به شلیک شدند. هنوز انگیزه دقیق این حمله مشخص نیست اما هیچ شواهدی برای تروریستی بودن آن وجود ندارد.»

 

اما نیروهای کاخ کنگره که سخت‌ترین مأموریت خود را در آشوب ۶ ژانویه تجربه کردند، ظهر جمعه دومین همکارشان به‌نام «ویلیام اوانز» را نیز از دست دادند که با ۱۸ سال سابقه حضور در این واحد پلیس از افسران کهنه کار به شمار می‌رفت. دیگر افسر مجروح این حادثه نیز در بیمارستان تحت درمان قرار دارد. پس از این اتفاق «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا ضمن ابراز همدردی با خانواده پلیس کشته شده، برای ادای احترام به او دستور داد پرچم امریکا بر فراز کاخ سفید به‌صورت نیمه افراشته درآید. همزمان به دستور «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، پرچم کاخ کنگره نیز تا نیمه پایین آمد.

 

نگرانی‌ها از ناامنی کنگره

 

گرچه حمله روز جمعه، به ساختمان کنگره و اعضای آن آسیبی نرساند اما بسیاری از نمایندگان آن را اثباتی بر ناامنی این ساختمان و لزوم برقراری دوباره تمهیدات امنیتی دانستند. برخی کارشناسان دو حادثه اخیر کاخ کنگره امریکا را بیانگر این امر خواندند که کنگره به محلی برای تخلیه خشم مردم این کشور بدل شده است. همین امر نیز نگرانی‌هایی را نسبت به عادی‌سازی شرایط در اطراف این ساختمان برانگیخته است. آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد تا ۲۳ می به دستور «لوید آستین»، وزیر دفاع امریکا بیش از ۲۲۰۰ نیروی گارد ملی در واشنگتن حضور داشتند و حتی نیروهای امنیتی بیشتری نیز در داخل کنگره به کار گرفته شده بودند اما بسیاری که اکثریت آنها جمهوریخواهان کنگره بودند این فرایند امنیتی را آزاردهنده دانسته و فشار زیادی برای عادی‌سازی شرایط انجام دادند. سرانجام نیز با‌وجود مخالفت دموکرات‌ها در اواسط هفته گذشته حصارهای امنیتی اطراف ساختمان برداشته شد تا امکان ورود خودروها تا نزدیکی ساختمان ایجاد شود.

 

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان این حملات و آشوب‌هایی مانند آنچه در ۶ ژانویه رخ داد، را محصول سیاست خشونت پروری دولت امریکا در جهان می‌دانند. گرچه مقامات امریکایی برای ناامن کردن جهان و افزایش امنیت داخلی و سلطه مطلق، جنایتکارانی مانند داعش و القاعده و... را به قدرت رساندند اما این سیاست بازتابی سخت در داخل امریکا داشته به طوری که دیگر حتی بلندپایه‌ترین مقامات این کشور  در مهم‌ترین ساختمان‌های آن نیز امنیت را حلقه‌ای مفقوده می‌بینند.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10520475&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25