ایران علیه آمریکا به دیوان‌های جنایی بین‌المللی شکایت کند

Simbar12469

یک استاد دانشگاه: وزارت امور خارجه از گزارش اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان سندی برای طرح شکایت علیه آمریکا در دادگاه جنایی بین‌المللی و دیوان‌های بین‌المللی استفاده کند.

دکتر رضا سیمبر عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه گیلان در گفتگو با پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان، با ارزیابی وضعیت سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن گفت: در سازمان ملل متحد دو خانواده وجود دارد. یکی نهادهای سیاسی امنیتی سازمان ملل همچون شورای امنیت و تا حدودی مجمع عمومی سازمان ملل متحد که عمدتا خوشنام نیستند. البته مجمع عمومی در برخی از پرونده‌ها همچون موضوع فلسطین، آفریقای جنوبی و همچنین گزارش مرحوم خاویر پرزدکوئیار دبیرکل فقید سازمان ملل در سال 1989 که عراق را متجاوز معرفی کرد، نسبت به شورای امنیت مستقلانه‌تر عمل کرده است.

وی خانواده دوم سازمان ملل متحد را نهادهای تخصصی آن دانست و گفت: خانواده دوم سازمان ملل، نهادهای تخصصی آن هستند که خوشنامی این سازمان معمولا مرهون این نهادها هستند. نهادهایی همچون WHO(سازمان بهداشت جهانی)، کمیساریای عالی پناهندگان، FAO(سازمان خواروبار جهانی)، ICAO(سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) که خوشنام هستند و اقدامات خوبی داشته‌اند. در این بین شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پرونده مختلطی دارد. در بسیاری موارد شاهد پرونده‌هایی بودیم که تحت تاثیر قدرت‌های بزرگ بوده است. به عنوان مثال چند سال پیش دیدیم که رژیم ارباب اره‌ها یعنی همان قاتلان خاشقچی، به عنوان رئیس دوره‌ای شورای حقوق بشر انتخاب شد که همان زمان شایع شده بود که سعودی این مقام را با پول خریده است. این شورا، شورایی دو چهره است.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: در خصوص گزارش‌های این شورا باید در نظر داشته باشیم که نحوه تنظیم و ارائه این گزارش‌ها بسیار به گزارشگر آن بستگی دارد که خوشبختانه در گزارش اخیر این شورا علیه آمریکا در پرونده ترور شهید سلیمانی، شاهد اصل بی‌طرفی بوده‌ایم. البته باید این نکته را نیز در نظر بگیریم که رفتارهای دولت‌ آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ، بسیاری از دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی را نسبت به دولت آمریکا بدبین کرده است.

سیمبر با اشاره به گزارش اخیر آگنس کالامارد گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص محکومیت آمریکا در ترور شهید سلیمانی گفت: در پرونده ترور شهید سلیمانی، آمریکایی‌ها هیچ توجیه موردپسند برای مجامع بین‌المللیِ برخاسته از خودشان ارائه ندادند. تنها توجیه آمریکا برای این اقدام این بود که شهید سلیمانی سبب به خطر افتادن آنی جان شهروندان آمریکایی بود و دقیقا در همین گزارش، گزارشگر سازمان ملل به این توجیه اشاره کرده و تاکید دارد که آمریکا هیچ سندی مبنی بر به خطر افتادن جان شهروندان آمریکایی ارائه نکرده است. از طرف دیگر خانم کالامارد سابقه حضور در عراق و سوریه را دارد و از نزدیک با تحولات این دو کشور آشنا است و به طور کامل در جریان اقدامات شهید سلیمانی در منطقه بوده است.

استاد دانشگاه گیلان افزود: آمریکایی‌ها پس از ارائه این گزارش به تکاپو افتاده و هم از منظر رسانه‌ای و هم حقوقی به دنبال پاسخگویی به آن هستند.

این استاد علوم سیاسی به پیگیری‌هایی که باید از سوی جمهوری اسلامی صورت گیرد اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه می‌تواند از این گزارش به عنوان سندی برای طرح شکایت علیه آمریکا در دادگاه جنایی بین‌المللی و دیوان‌های بین‌المللی استفاده کند.

دکتر سیمبر گفت: جمهوری اسلامی باید با توجه به ادعای آمریکایی‌ها، طرح اقدامات متقابل را در دستور کار قرار دهد. آمریکایی‌ها اقدامات مخرب زیادی در منطقه ما اعم از عراق و افغانستان و سوریه داشته و از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند. اگر این ادعا که به خطر افتادن جان شهروندان یک کشور می‌تواند سبب اقدام پیش‌دستانه دولت آن کشور علیه آن تهدید شود، وجاهت داشته باشد ما نیز می‌توانیم علیه عوامل آمریکایی در منطقه اقدامات سخت انجام دهیم. چون آمریکایی‌ها در منطقه ما به گسترش خشونت و تروریسم کمک‌های زیادی کرده‌اند که سبب ناامن شدن منطقه و تهدید امنیت مردم منطقه و کشور ما شده است.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکایی‌ها اصل 51 منشور سازمان ملل مبنی بر حق دفاع مشروع را مستمسک قرار می‌دهند و برای آن هیچ دلیل و سند قانع‌کننده‌ای ارائه نداده‌اند. باید در نظر داشته باشیم از آنجایی که این حمله مستند شده است، جمهوری اسلامی باید هم به لحاظ حقوقی و هم رسانه‌ای نهایت هوشمندی را ارائه دهد.

دکتر سیمبر در پایان به طرح شکایت اخیر قوه قضائیه علیه آمران شهادت شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: در مراحل قضایی کیفری بین‌المللی همچون مبانی حقوقی داخلی، یک سند وجود دارد و یک اماره. بنده با توجه به آشنایی که با حقوق بین‌الملل کیفری دارم می‌توانم بگویم که گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل، حداقل به عنوان اماره می‌تواند مورد استفاده قاضی در دادگاه‌های بین‌المللی قرار گیرد.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9477960&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید سایت

  طلبه فعال استان گلستان

  شهید سید کریم شهید حسینی

  رئیس انجمن اسلامی کارگران

  شهید سید قاسم حسینی

  منافقین به آلبانی تحمیل شده‌اند

   امنیت ملی آلبانی به خطر افتاده است

  روایت اینترسپت از ناگفته‌های درون فرقه منافقین

  سی‌و‌هشتمین قربانی رفتار فرقه گونه منافقین

  خاطراتی از سردار شهید محمدرضا ترابیان در گفتگو با خواهر، برادر و یکی از همرزمانش

  آرزویش نابودی همه‌ی گروهک‌های تروریستی و حفظ انقلاب بود

  شهید ترور مازندران

  شهید رمضان علی غلام‌نژاد

  جدیدترین مطالب

  دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان