ازکودتاگر تا تروریست!

Terrosistrump۱ـ یروند آبراهامیان، استاد تاریخ سیاسی دانشگاه آمریکا و نویسنده کتاب مشهور «ایران در فاصله دو انقلاب»، در نقد اقدام نظامی ترامپ در بغداد که منجر به شهادت سردار قاسم سلیمانی، ابوالمهندس و همراهان آنها شد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «دمکراسی اکنون» گفت: «تاکنون عموم ایرانیان، آمریکا را دولتی که علیه دولت مصدق کودتا کرد، می‌شناسند، با ترور قاسم سلیمانی عموم ایرانیان از این پس آمریکا را یک دولت تروریستی هم خواهند شناخت. انتظار ندارم که در آینده نزدیک جنگ شود، اما اگر ترامپ دوباره انتخاب شود، احتمال جنگ ۱۱۰ درصد خواهد بود. بعد از ترور قاسم سلیمانی، ابوبکر بغدادی سرکرده سابق داعش در قبرش می‌خندد!

حالا داعش فرصت پیدا کرده تا دوباره اوج بگیرد و عراق چاره‌ای ندارد جز اینکه برای مقابله با داعش بیشتر به ایران تکیه کند.»

این نظر آبراهامیان، گویای نکته‌‌ای مهم است. اینکه تاکنون و در گذر تاریخی چه در مورد کودتای بیست و هشت مرداد ۳۲ علیه دولت‌ ملی دکتر مصدق و چه در اجرای طرح‌های کودتای دیگر آمریکا، همواره مرکز طراحی و مدیریت اجرایی آنها، سازمان سیا بوده است.

اما از زمانی که ترامپ پمپئو، رئیس سازمان سیا خود را به مدیریت وزارت خارجه منصوب کرده است، در عمل مسؤولیت طراحی کودتا (نمونه آن در ونزوئلا و بولیوی) را وزارت خارجه و وزیر آن پمپئو به عهده گرفته است و امروز نیز در حالیکه منابع خبری ـ سیاسی آمریکا گزارش کرده‌اند در اجرای عملیات ترور در بغداد فقط سه نفر از آن مطلع بودند؛ ترامپ که فرمان نهایی اجرا را داد، همچنین پمپئو و نتانیاهو که به طور کامل از آن مطلع بودند. کنگره آمریکا در انجام این اقدام از سوی رئیس جمهوری آمریکا، نادیده گرفته شد و کمترین اطلاعی در این باره نداشتند؛ اعتراضی که امروز از سوی رئیس کنگره نمایندگان آمریکا «پولسی» همچنین سناتورها در سنای این کشور موضوع خبری روز در آمریکا شده است. این یک واقعیت است که بعد از سه سال از ریاست جمهوری ترامپ و سکانداری کاخ سفید، اغلب سیاستمداران برجسته آمریکایی و اروپایی اذعان دارند، ترامپ با پذیرش مشاوره و پیشنهادهای دامادش، «گشنر» صهیونیست و عضو رسمی و بالای «اِپک»، سازمان صهیونیستی یهودیان آمریکا در نیویورک، مجموعه معاونان و مشاوران اصلی خود در حوزه‌های امنیتی ـ سیاسی را انتخاب کرده است. نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تشکیل کابینه (دولت) ترامپ و تبیین سیاست درباره خاورمیانه نقش برجسته و فعال داشته و دارد. اگر امروز از اشتباه‌های محاسباتی ترامپ در اغلب محافل سیاسی و از سوی کارشناسنان یاد می‌شود. ریشه آن در چرخه انتخاب معاونان، مشاوران و کادر ارشد ترامپ در دولت و در کاخ سفید است که بر محوریت تفکر و منافع صهیونیست‌های سرمایه‌دار در نیویورک و مدیریت «نتانیاهو» رهبر حزب لیکود در اسرائیل تعیین و چیده شده است. پمپئو و هوگ از سرشناسان این جریانند که جلوی ویترین دولت ترامپ قرار دارند. طرح تروریستی در بغداد را اگرچه می‌گویند با فرمان مستقیم ترامپ اجرا شد، اما فقط سه نفر، ترامپ، نتانیاهو و پمپئو از آن مطلع بودند و امروز همین خبر، مورد اعتراض و پرسش جدی کنگره آمریکا قرار گرفته که خطر تقدم منافع اسرائیل بر آمریکا و پذیرش الگوی تروریستی نتانیاهو در سیاست خارجی آمریکا، به‌ویژه در خاورمیانه و علی‌الخصوص درباره ایران را هشدار می‌دهند و زنگ خطر آن با این عبارت که نتانیاهو ترامپ را به گروگان گرفته و آمریکا را به جنگی ویرانگر در خاورمیانه هدایت می‌کند تبیین و تفسیر می‌شود.

۲ ـ از دیروز وزیر خارجه آمریکا موجی از گفتگوهای تلفنی را با اغلب وزرای خارجه کشورها از روسیه و چین گرفته تا دولت‌های اروپایی و دولت‌های عربی در خاورمیانه و اعضای شورای امنیت سازمان ملل و… به راه انداخته است تا مگر آنها را از شوک این اقدام ترامپ بیرون آورد و موجب تعدیل مواضع آنها شود. تا اینجا به جز نتانیاهو، هیچ کشور و دولتی اقدام تروریستی ترامپ را تأیید نکرده است، به‌‌ویژه که در آغاز سال نو مسیحی ۲۰۲۰ زنگ خطر جنگی ویرانگر در حساس‌ترین منطقه جهان، خلیج فارس، بصدا در آمده است.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا در دوران باراک اوباما، به شبکه سی ان ان این کشور گفته از نظر او قتل هدفمند قاسم سلیمانی، تنش میان واشنگتن و تهران را به جایی سوق داده که خطر درگیری نظامی میان دو کشور را طی چهل سال گذشته (از زمان انقلاب اسلامی به بعد) به بالاترین حد رسانده است. در کنگره‌، مجلس و سنای آمریکا تلاش جدیدی آشکار شده است تا با ارائه لایحه و چگونگی تصویب بودجه جنگی، ترامپ را موظف کنند برای فرمان هر جنگی، نیازمند تصویب آن در کنگره شود.

۳ـ اکنون در داخل آمریکا و در فضای بین‌المللی پرسش‌های بسیاری سربر آورده‌اند که محور اصلی آنها خطر ترامپ برای صلح بین‌المللی و امکان جنگی ویرانگر در خاورمیانه است. در اسرائیل، اسفندماه آینده انتخابات تعیین نخست‌وزیر برای بار سوم انجام خواهد شد. نتانیاهو با داشتن پرونده فساد مالی در برابر رقیب خود در تلاش است تا مگر این بار آرای لازم برای تشکیل دولت جدید را به دست آورد که در شرایط کنونی از نگاه اغلب تحلیلگران سیاسی، بسیار پیچیده و مشکل است. در آمریکا سال جدید میلادی، سال انتخابات ریاست جمهوری است که اصلی‌ترین محور کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی و رقابتی دوحزب حاکم دمکرات‌ها و جمهوریخواهان است. ترامپ با شعار «رئیس جمهوری قدرتمند» می‌خواهد تا افکار عمومی مردم آمریکا را به خود جذب کند. در حالی که اغلب رسانه‌های عمومی آمریکا از او چهره‌ای غیرقابل اطمینان و خطرناک را ترسیم می‌کنند که برای آینده آمریکا و جهان فاجعه‌بار است.

در چنین شرایطی از نگاه بسیاری از تحلیلگران سیاسی در غرب، ترامپ در برابر افکار عمومی مردم آمریکا بعد از اجرای عملیات تروریستی در عراق، دچار شوک شده است. او می‌خواهد تا هرچه زودتر از پیامدهای این اقدام خود را رهایی دهد. در این شرایط است که آغاز هر جنگی شرایط کنونی را پیچیده‌تر خواهد ساخت و پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را دچار تردید جدی خواهد کرد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9610529&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25