ائتلاف شرقی با هسته مقاومت

Enadimorad

تروریسم که امروز به بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی تبدیل شده است، داستان پیچیده اما تلخی دارد.

پیچیدگی پدیده تروریسم به کارگردانی ائتلاف غربی، عبری و عربی بازمی‌گردد که در آن آمریکا، اسرائیل، عربستان و برخی کشورهای اروپایی و منطقه هم حامی تروریست‌ها بوده و هستند و هم با راه انداختن ائتلاف‌های ساختگی و نمایشی، خود را پرچمدار مبارزه با تروریسم معرفی می‌کنند.

ائتلافی که دروغین بودن آن را در جریان ارسال محموله‌های سلاح برای تروریست‌ها یا آموزش آنها که در سطح رسانه‌ها انعکاس یافت، جهانیان شاهد بودند هر چند حامیان تروریست‌ها سعی کردند این اسناد و تصاویر را تکذیب کنند، اما واقعیت این است تروریست‌هایی که مردم عراق، سوریه، یمن و حتی غیرنظامیان در اروپا را به خاک و خون می‌کشند و صحنه‌های تلخی را به نمایش می‌گذارند تنها با کمک‌های آشکار و نهان آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی تاکنون توانسته‌اند ادامه حیات دهند، چه در غیر این صورت خیلی زودتر از صحنه روزگار محو شده بودند.

مردود شدن ائتلاف‌های ساختگی در آزمون مبارزه با تروریسم در حالی است که این روزها جهان شاهد مبارزات اثربخش ائتلاف شرقی با تروریست‌هاست؛ ائتلافی که هسته اصلی آن را محور مقاومت شامل ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان شکل داده‌اند، اما با همراهی عراق، روسیه و اینک چین می‌رود به ائتلافی فراگیر با ماهیت شرقی برای قلع و قمع تروریست‌ها تبدیل شود.

محکم‌تر شدن پیوند بین ایران، روسیه، سوریه، حزب‌الله لبنان و عراق برای مبارزه با داعش و النصره در حالی است که با نزدیک شدن ترکیه به این ائتلاف طیف مقابل که بظاهر عنوان مبارزه با تروریسم را یدک می‌کشد، دچار گسست و آشفتگی بیش از پیش شده است.

سردرگمی و عصبانیت روزافزون آل‌سعود از ناکامی در یمن و سوریه و جو تنفر افکار عمومی غرب از عربستان و تشبیه آن به داعش سفید در رسانه‌ها مبین این مهم است که هم تروریست‌ها و هم حامیان آنها در مصاف با ائتلاف شرقی قافیه را باخته‌اند.

سفر گوان یووی، رئیس دفتر همکاری نظامی بین‌المللی چین به سوریه و مذاکرات وی با وزیر دفاع این کشور از یک‌سو و دیدار این مقام چینی با سرگئی شارکوف از مسئولان نظامی روسیه در مرکز نظامی این کشور در سوریه از سوی دیگر و همچنین اظهارات ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه با روزنامه کرار مبنی بر این که زمان بهبود روابط با سوریه فرا رسیده است، همگی علائمی هستند که از تغییر فضای حاکم بر مبارزه با تروریست‌های داعش و النصره و ... خبر می‌دهند.

تغییر فضایی که ائتلاف شرقی با هسته مرکزی محور مقاومت آن را پدیدار ساخته و عرصه را بر آمریکا و دنباله‌روهای منطقه‌ای‌اش تنگ کرده است.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9726829&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25