آشفتگی سیاسی کاخ سفید در قبال ایران

شورای روابط خارجی آمریکا :

مشکل کاخ سفید درقبال ایران آشفتگی سیاسی است نه شکاف اطلاعاتی

مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی آمریکا اذعان کردند که اطلاعات دولت واشنگتن درخصوص ساختار تصمیم گیری در ایران بسیار کم است و مقامات کاخ سفید به این نتیجه رسیده اند که داشتن سیاست مدبرانه و خوب در برابر تهران بهتر از در اختیار داشتن اطلاعات خوب اما بدون سیاست است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی نوشت: به عقیده کارشناسان میزان اطلاعات آمریکا از ایران محدود است.

" لیونل بینر" نویسنده این تحلیل به نقل از " جان ولفستال" عضو بخش امنیت بین الملل در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل خاطر نشان کرد: " اطلاعات آمریکا در زمینه ایران بسیار محدود است ، مخصوصا در این زمینه که تصمیمات این کشور چگونه اتخاذ می شوند و چه کسانی محوریت قدرت را کنتنرل می کنند."

Volfestal2

" دیوید آلبرایت" رئیس انستیتو علوم و امنیت بین الملل در این باره گفت:" هم اکنون اطلاعات بیشتری در مورد برنامه هسته ای ایران وجود دارد، اما آنچه که ما می خواهیم بدانیم کاری است که هم اکنون ایران در حال انجام آن است."

کارشناسان می گویند که حضور اطلاعاتی آمریکا در ایران محدود است ، اما " روئل مارک گرچت" کارشناس سابق خاور میانه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا) برآورد می کند که در حدود 175 مقام اطلاعاتی سیا به همراه 35 تحلیلگر در زمینه ایران فعالیت می کنند.

نویسنده در ادامه خاطر نشان می کند که میزان اطلاعات آمریکا از ایران بهتر از اطلاعات پیش از جنگ آن نسبت به عراق است و این به دلیل سه سال نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است. بازرسان آژانس در نوامبر 1998 از عراق بیرون آمدند و کمی پیش از جنگ از این کشور بازگشتند ، اما در مورد ایران آژانس دسترسی خوبی به سایتهای غنی سازی اورانیوم دارد و سیاست سازان و منابع اطلاعاتی آمریکا از طریق انتشارات و گزارش های خود اطلاعات خوب و در عین حال ناقصی از توانایی های کنونی هسته ای ایران دارند.

به گزارش مهر، بینر موانع دیگر در جمع آوری اطلاعات از ایران را نبود دانش درونی درباره ابزار تصمیم ساز ایران دانست.

" آشتون کارتر" مشاور وزیر دفاع در دولت کلینتون گفت:" بدون یک حضور دیپلماتیک در تهران و ارتباط در آنجا ، جای تعجبی ندارد که کسی نداند این تصمیم ها چگونه اتخاذ می شوند."

" میشل لوی" کارشناس شورای روابط خارجی آمریکا هم گفت:" مهم نیست که ماهواره های جاسوسی ما چقدر خوب هستند، آنها نمی توانند به ما بگویند که تمایلات و اهداف ایرانی ها چیست."

شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه به مسئله تاثیر اطلاعات بهتر بر بن بست هسته ای ایران پرداخت و نوشت: کارشناسان بر این مسئله که اطلاعات بهتر بتواند هر گونه تغییری را ایجاد کند ، اختلاف نظر دارند. برخی می گویند که این مسئله ممکن است کشورهایی مثل روسیه و چین را وادار کند تا موضع سخت تری علیه ایران اتخاذ کنند و برخی هم از تکرار برخی اشتباهات پیش از جنگ در عراق نگران هستند. برخی براین باورند که سیاست آشفته واشنگتن است که مشکل ساز شده نه شکاف اطلاعاتی .

لوی گفت:" من ترجیح می دهم که سیاست خوب و اطلاعات بدی داشته باشیم نه سیاست بد با اطلاعات خوب."

نویسنده این تحلیل خاطر نشان کرد که هیچ اطلاعات قاطعی در مورد تعقیب برنامه هسته ای با اهداف نظامی وجود ندارد و تنها مدارکی برمبنای قرائن وجود دارند.

به گفته کارشناسان موشکهای کوتاه برد شهاب 3 ایران توانایی حمل کلاهک هسته ای را ندارند ، اما کارشناسان به گزارش های جدید هم اشاره می کنند مبنی بر اینکه ایران ممکن است موشکهای دوربرد خود را توسعه دهد.

به گزارش مهر، شورای روابط خارجی آمریکا در پایان به این نکته اشاره کرد که برآوردهای مختلف از دسترسی ایران به بمب هسته ای به فرضیه های مربوط به رفتار آینده ایران بستگی دارد که برخی می گویند یک دهه دیگر به بمب هسته ای دست پیدا می کند و برخی هم مدت 2 سال را تخمین می زنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9505159&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه