صیاد شهادت


۲۱ فروردین ۱۳۷۸ بالاخره صیاد، شهادت را صید کرد او که همواره آرزوی شهادت را در سر می پروراند در حالی به آرزوی خود رسید که با نام خدای خود در صبح کاری دیگر قدم در راه خدمت به اسلام و وطن راهی محل کارش بود و این گونه دعوت حق را لبیک گفت...

منافقین مجرم و روسیاه که وجود او را خاری در چشمان خود می دیدند با ترفندی ناجوانمردانه از خصلت دلسوزی و معرفت و مهربانی او سوء استفاده کرده و او را به آرزوی دیرینه اش رساندند.

مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا به مناسبت شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی و در پیامی فرمودند:

امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداکار دین وقرآن نظامی مومن و پارسا و پرهیزکار سپهبد علی صیاد شیرازی امروز به دست منافقین مجرم و روسیاه به شهادت رسید.

سرزمین های داغ خوزستان و گردنه های برافراشته کردستان سالها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم وشجاع بوده و جبهه های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خودگذشتگی او حفظ کرده است .

علی صیاد شیرازی در سال ۱۳۲۳ شمسی در شهرستان درگز در استان خراسان به دنیا آمد و پس از تحصیلات دبیرستان، وارد دانشگاه افسری شد. وی در سال ۱۳۴۶ موفق به اخذ درجه کارشناسی از دانشگاه افسری شد ...

وی پس از طی دوره تخصصی توپخانه، به عنوان استاد در مرکز آموزش توپخانه اصفهان مشغول به تدریس شد. او از مخالفان شاهنشاهی پهلوی بود تا جایی که توسط عوامل آن رژیم دستگیر و زندانی شد و در آستانه پیروزی انقلاب، در بهمن ۱۳۵۷ آزاد شد.

پس از یک سال طی دوره مقدماتی رسته توپخانه به ترتیب در لشکر کرمانشاه خدمت کرد و در سال ۱۳۵۱ برای گذراندن یک دوره تخصصی توپخانه تحت عنوان دوره هواسنجی بالستیک توپخانه به آمریکا اعزام شد و در این دوره امتیاز نخست را کسب کرد.

وی در طول این دوره همچون یک مبلغ مذهبی در جلسات بحث و مناظره آمریکایی ها شرکت نموده و آنان را به اسلام دعوت می کرد.

پس از بازگشت از آمریکا به عنوان استاد به مرکز آموزش توپخانه اصفهان منتقل شد. در طول پنج سالی که در متن مردم متعهد و انقلابی این دیار قرار گرفت خود را برای ورود به فضای نورانی انقلاب اسلامی آماده می کرد. او چند روز قبل از ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ بازداشت و با پیروزی انقلاب اسلامی آزاد و با درجه سروانی به دنیای نورانی خدمت در ارتش اسلامی وارد شد.

* ورود به کردستان

با آغاز توطئه سنگین ضدانقلاب در کردستان در معیت سردار سلحشور اسلام شهید دکتر مصطفی چمران وارد کردستان شد و سپس در مقام فرمانده عملیات مشترک ارتش و سپاه پاسداران به آزادسازی شهرهایی همچون سنندج دیواندره مریوان سقز بانه وسردشت همت گماشت . او سرانجام با تشکیل قرارگاه عملیاتی شمال و با در اختیارگرفتن نیروهای ارتش و سپاه وژاندارمری در شهریور ماه ۱۳۶۰ به آزاد سازی و پاکسازی دو شهر اشنویه و بوکان پرداخت .

* در مسئولیت نیروی زمینی ارتش

یکسال پس از شروع جنگ تحمیلی با حکم امام خمینی (ره ) درسمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در میدان های نبرد حضور یافت و در طول سال ها انجام وظیفه در این مسئولیت خطیر عملیات طریق القدس فتح المبین بیت المقدس و دهها نبرد دیگر را فرماندهی و هدایت کرد. صیاد لایق آن بودکه حضرت امام خمینی (ره ) در موارد او اینگونه توصیف کند « با تقدیر از زحمت های طاقت فرسای سرکار سرهنگ صیاد شیرازی که با تعهد کامل به اسلام و جمهوری اسلامی درطول دفاع مقدس از هیچ گونه خدمتی به کشور اسلامی خودداری نکرده و امید است در آینده نیز در هر مقامی باشد موفق به ادامه خدمت های ارزنده خود باشد »

* از مرداد ماه سال ۶۵ تا شهادت

شهید سپهبد علی صیادشیرازی پس از مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش بدون وقفه بنا بر فرمان امام راحل (ره ) به نمایندگی معظم له در شورای عالی دفاع منصوب شد که تا پایان جنگ ادامه یافت . او در سال ۱۳۶۷ در عملیات مرصاد شرکت و با روحیه بسیجی ضربات محکمی را بر پیکره مزدوران منافق وارد کرد. پس از پایان جنگ تحمیلی با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا به معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح وسپس با تصویب معظم له و با حفظ سمت قبلی به جانشینی رئیس ستاد کل منصوب شد.

سرانجام امیر سرفراز ارتش اسلام پس از جانفشانی هایی که در صحنه های نبرد حق علیه باطل از خود ابراز نمود در ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ توسط منافقین کوردل شهید شد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

خداوند با مولایش حضرت ابی عبدالله الحسین محشور گرداند و جایگاهی در منزلگاه شهدا ومنزلی هم شان با شهدا عطایش فرماید