گفتگو با سید صدرالدین قبانچی

به نظر ما این مسئولیت و تکلیف دولت فعلی عراق است؛ دولت عراق موظف است با فشار به این گروهک مجبورشان کنند یا پناهنده سیاسی شوند و فعالیت سیاسی در عراق نداشته باشند و یا از عراق اخراج شوند

Ghopanchi

منافقین خلق که از سوی بسیاری کشورهای دنیا به عنوان سازمان تروریستی شناخته شده است، هم اکنون در عراق آخرین روزهای حضورشان را در پادگان اشرف میگذرانند.

صحنه کشتار مردم عراق با همکاری منافقین و صدام از ذهن هیچ یک از عراقیها پاک نشده است. کشتاری که منافقین در حق شیعیان و کردهای عراقی مرتکب شدند ایجاب می کرد بعد از شکل گیری دولت مستقل مردمی در عراق به ادامه حضور این گروه پایان داده می شد.

حجتالاسلام سید صدرالدین قبانچی از جمله علمای عراقی است که نسبتا به زبان فارسی تسلط دارد هم اکنون امامت جمعه شهر نجف اشرف را بر عهده دارد.

وی در گفتوگو با خبرآنلاین حضور منافقین در عراق را نامشروع میخواند و تاکید دارد که خواسته ملت عراق از دولت این کشور محاکمه منافقین است.

راهکار قبانچی برای پایان حضور منافقین در عراق دو راه است؛ یکی پناهندگی سیاسی منافقین بدون فعالیت در عراق و دوم اخراج آنها از این کشور است.

او در خصوص دست داشتن منافقین در حوادث بعد از انتخابات به خصوص حوادث روز 25 بهمن از دولت ایران می خواهد تا مدارک خود را به دولت عراق تسلیم کنند تا دولت عراق پیگیر آن شود.

گفتوگوی حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی با خبرآنلاین را در ادامه بخوانید:

دولت ایران پیش از این مقابل خواسته ملت مبنی بر توافق با دولت عراق و اخراج منافقین از این کشور را به بعد از تشکیل دولت عراق موکول می کرد. هم اکنون که دولت عراق تشکیل شده و نیز با توجه به اینکه منافقین در کشتار ملت عراق با صدام همراه بودند خواسته ملت عراق از دولتش راجع به ادامه حضور منافقین در عراق چیست؟

در این جا دو مسئله مطرح می شود. مسئله اول این که از لحاظ قانونی سازمان منافقین که به اصطلاح خودشان مجاهدین خلق هستند حق ندارند در کشور عراق علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت سیاسی و نظامی داشته باشند.

بالاخره عراق با جمهوری اسلامی ایران روابط سیاسی و دیپلماتیک مشترک خوبی دارد و اجازه نمی دهد این گروه علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت تبلیغاتی، سیاسی و غیره داشته باشد. مسئله دوم این است که منافقین علیه ملت عراق نیز دست به جنایت زدند و در سال 91 میلادی در انتفاضه ملت عراق از صدام حمایت کردند و بر علیه ملت عراق وارد جنگ شدند. لذا آن ها از لحاظ قضایی و قانونی محکوم اند و باید در دادگاه حاضر شده و پاسخ جنایتی که در حق ملت عراق روا داشتند را بدهند.

به نظر ما این مسئولیت و تکلیف دولت فعلی عراق است؛ دولت عراق موظف است با فشار به این گروهک مجبورشان کنند یا پناهنده سیاسی شوند و فعالیت سیاسی در عراق نداشته باشند و یا از عراق اخراج شوند. در خصوص این گروهک این دو راه به نظر ما می رسد. اما آنان که مرتکب جنایت علیه ملت عراق هستند باید به دادگاه معرفی و به سزای اعمال شان برسند.

25 بهمن در ایران حوادثی رخ داد که منجر به کشته شدن دو نفر شد. ایران منافقین را مسئول تیراندازی به مردم و از جمله این دو نفر اعلام کرد. با توجه به اینکه دو کشور بعد از سقوط صدام روابط حسنه ای با هم دارند، ضرورت ایجاب نمی کند هر چه سریعتر اقدام به برچیدن پادگان نظامی منافقین و تحویل آن ها به ایران کند؟

اگر چنین چیزی یعنی دخالت منافقین در حوادث اخیر ایران باشد و اگر عوامل آن از عراق وارد خاک ایران شده اند علی القاعده جمهوری اسلامی ایران باید اسامی و مدارک آن را ارائه دهد. آن وقت دولت [عراق] موظف خواهد بود تا از ورود منافقین به ایران ممانعت کنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9579954&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25