گفتگوی هابیلیان با مشاور سابق رییس جمهور عراق

Seied Sadegh Almoosavi

سید صادق الموسوی رییس موسسه رسانه ها و روابط بین الملل عراق، درسال 1961 در بغداد به دنیا آمد . وی تحصیلات حوزوی خود را در حوزه های علمیه قم و تهران گذراند و تحصیلات دانشگاهی را نیز تا سال 1993 در دانشگاه غرب (لندن) ادامه داد . وی درسال 1980 ودر زمان حکومت صدام بازداشت و به ایران تبعید شد . وی همچنین در سال 1998 از فعالان تشکیل جبهه دموکراتیک میانه بود و در جلسات مقدماتی مخالفین رژیم صدام که در اواخر سال 1999 در نیویورک تشکیل شد مشارکت داشت که تشکیل کنگره یکپارچه ملی عراق نتیجه این جلسات بود . بعد از تشکیل دولت آقایان طالبانی و جعفری در سال 2005 به عنوان مشاور رئیس جمهور انتخاب شد . گفتگوی هابیلیان با وی پیرامون جریانات تروریستی و حضور منافقین در عراق می باشد .

1 – تروریست ها درعراق به چند دسته تقسیم می شوند ؟

به نظر می رسد تروریست های موجود در عراق را بتوان به سه دسته تقسیم کرد :

تروریست هایی که از خارج از عراق می آیند که همان عناصر سازمان القاعده هستند، بازمانده های رژیم بعث عراق و سازمان مجاهدین خلق که تلاش دارد تا روابط میان عراق جدید و جمهوری اسلامی ایران را از خلال پشتیبانی لجستیکی از تروریست های القاعده و بعث تخریب نماید ، به ویژه کمک آنها به گروه دوم یعنی بعثی ها که تلاش دارند تا در میان عشایر نفوذ کنند.

2- با این حساب خشونت وتروریسم در عراق به چه عواملی بستگی دارد ؟

خشونت و تروریسم به علل مختلفی مرتبط است. شاید بارزترین این دلایل وجود نیروهای آمریکایی در عراق است. دلیل دوم وجود پناهگاه های محلی در برخی از مناطق است که بازماندگان حزب بعث در آنجا متمرکز هستند و به بهانه مبارزه علیه نیروهای آمریکایی فعالیت می کنند. مشکل مبارزه با تروریسم تنها به بعد امنیتی ارتباط نمی یابد بلکه ابعاد مهمی همچون آشتی ملی، بازسازی خدمات عمومی که همچنان مشکلات واقعی و فراوانی را ایجاد کرده است و گسترش بیکاری در میان عناصر ارتش سابق عراق را در بر می گیرد که باید این معضلات حل شود که ادامه این مشکلات در واقع پشتیبان خوبی برای ادامه فعالیت تروریست ها می باشد.

3- فکر می کنید تروریسم در عراق به چه سمت و سویی می رود ؟

در حال حاضر تروریسم توانایی ایستادگی و رویارویی با قدرت روز افزون دستگاه های امنیتی را ندارد. و به نظر می رسد با این وضعیت به هسته های پنهانی که فقط در مناطق بحرانی فعالیت زیر زمینی دارند تبدیل شوند.

4- آیا رفتارهای گذشته منافقین از نظر مردم عراق محو شده است ؟

چیزی که در این موضوع جلب نظر می کند جنایت رژیم صدام در استخدام میلیشیای مخالف کشوری دیگر علیه ملت خود است. این جنایت شناخته شده رژیم مقبور صدام حسین در حضور این سازمان در عراق جلوه می یابد چرا که مأموریتی که آن رژیم برای سازمان تعیین کرد سرکوب عراقی های مخالف حکومت و مشارکت آنها در قلع و قمع انتفاضه شعبانیه و انتفاضه کردها در سال 1991 بعد از عقب نشینی و شکست ارتش عراق از جنگ کویت است. همه این جنایت ها این سازمان را به یک گروه مزدور که اهدافی شیطانی را اجرا می کند تبدیل کرده است که هیچ صبغه سیاسی نیز بر خلاف ادعایش ندارد و تنها یک مزدور است زیرا مشارکت آنها در سرکوب عراقی ها به سهولت از خاطره مردم و احزاب سیاسی عراقی مخالف رژیم صدام پاک نخواهد شد.

5- قانون اساسی عراق در مورد منافقین چه موضعی دارد ؟

موضع قانون اساسی عراق در پاسخگویی به این پرسش بسیار روشن است. این قانون حضور هر گروه و طرف متخاصم با یک کشور همسایه عراق که اقدام به فعالیت های دشمنانه در داخل خاک عراق کند را غیر قانونی می شمارد. هوچی گری های رسانه ایی که هر از گاهی این سازمان به راه می اندازد نیز در راستای اهداف این سازمان است که با سوء استفاده از آزادی و فضای دموکراتیکی که در عراق جدید به وجود آمده است می کوشد حضور خود را در میدان رسانه ای عراق تحمیل کند. البته مشکل بارز در این موضوع ظهور شخصیت های سیاسی عراقی است که در تلاش های سازمان آنها را یاری می کنند. آنچه که از دولت عراق می خواهیم این است که ولایت قانونی خودش را بر مناطق مورد حضور سازمان مجاهدین اعمال کند و بر فعالیت آنها اشراف کامل داشته باشد تا پارلمان عراق حکم نهایی اخراج کامل آنها را از عراق به تصویب برساند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10286922&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان